Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedzenie ze świątecznego stołu ląduje w koszu

Alicja Zboińska
Grzegorz Gałasiński
12 potraw w Wigilię, przynajmniej 4 - 5 następnego dnia - zbliżają się dni największego w roku marnotrawstwa. Nadchodzące Boże Narodzenie to okres, gdy kupujemy najwięcej składników i gotowych potraw, a kilka dni później znaczną ich część wyrzucamy.

W koszu najczęściej lądują: chleb (wyrzuca go 46 proc. konsumentów), ziemniaki (41 proc.), wędliny (31 proc.), warzywa (19 proc.), owoce (13 proc.), mięso, mleko i nabiał (po 8 proc.).

Specjaliści Banku Żywności w Łodzi przypominają, że marnowanie jedzenia to nie tylko wyrzucanie gotowego produktu, ale także strata dużej ilości energii.

- Przy produkcji kilograma wołowiny zużywa się 5 - 10 tysięcy litrów wody - podkreślają specjaliści. - To tyle, ile jedna osoba wypija w ciągu 18 lat.

Tona jedzenia, które trafia na śmietnik, dostarcza do środowiska 4,5 tony szkodliwych gazów.

Coraz większym problemem staje się też marnowanie mięsa. Z badań wynika, że w Europie wyrzuca się prawie jedną czwartą wyprodukowanego mięsa.

Jedzenie trafia do kosza, gdyż przegapiamy termin przydatności do spożycia, niewłaściwie przechowujemy żywność i kupujemy jedzenie złej jakości.

Kolejne powody to: zbyt duże porcje posiłków, zbyt duże zakupy, a także brak pomysłów na wykorzystanie składników do różnych dań.

Znani kucharze - Jan i Jakub Kuroniowie oraz prof. SGGW Marta Mitek podpowiadają, jak ustrzec się przed wyrzucaniem żywności w okresie świąt. Powinniśmy zacząć od dobrego zaplanowania zakupów, wybrania się do sklepu z listu i ignorowania promocji, które często nie są promocjami.

Jedzenie, które zostanie po Wigilii, trzeba przechowywać w chłodzie lub zamrozić. Pierogi, kapustę i inne potrawy można przeciętnie przechowywać 7 dni. Nie warto trzymać w lodówce pieczywa i ciast, z wyjątkiem tortów i z kremem, gdyż szybciej czerstwieją. Część potraw można przerobić na inne, np. ryby przygotować w zalewie octowej. Więcej podpowiedzi znajdziemy na stronie www.niemarnuje.pl.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki