Menu Region

Rekonstrukcja czołgu wydobytego z dna Warty [ZDJĘCIA]

Rekonstrukcja czołgu wydobytego z dna Warty [ZDJĘCIA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Łódzki

Dariusz Piekarczyk

6Komentarzy Prześlij Drukuj
Trwa remont czołgu Valentine wydobytego pod koniec października ze starorzecza rzeki Warta, koło miasteczka Warta w powiecie sieradzkim. Czołg jest własnością Jacka Kopczyńskiego, łódzkiego kolekcjonera militariów, który sfinansował wydobycie maszyny.
- Około tony części czołgowych już odrestaurowaliśmy - mówi z dumą Jacek Kopczyński. - Wieża też jest odkręcona, rozbieramy jeszcze urządzenia służące do jej obracania. Urządzenie jest, niestety, poważnie uszkodzone. Czekamy na cieplejsze dni, aby ją zdjąć. Pancerz czołgu pokryliśmy środkiem antykorozyjnym, który podarowali mi inni kolekcjonerzy. Powoli odkręcamy pokrywę silnika, tak aby móc wyjąć motor oraz chłodnice, które są skorodowane.
Silnik jest zasyfonowany, ale to dobrze. W ciągu tygodnia czołg powinien być pozbawiony wielu mechanizmów. Są też dwa oryginalne akumulatory. Myślę, że uda się zachować ich oryginalną obudowę z napisami w języku angielskim. Instalacja elektryczna, którą trzeba będzie odtworzyć jest prosta i przejrzysta.


Jacek Kopczyński wyjawia, iż odezwały się wydawnictwa i firmy z Wielkiej Brytanii oferujące swoją pomoc. Pomoc zaoferowało między innymi Muzeum Czołgów Bovnington. To jedno z największych muzeów broni pancernej na świecie. Pierwsze dokumenty na temat budowy czołgu już trafiły do kolekcjonera z Łodzi. 


- Ustaliłem, że czołg służył w 9. Samodzielnym Korpusie Pancernym generała lejtnanta wojsk pancernych Iwana Kiriczenki - mówi Jacek Kopczyński. - Wchodził on w skład 1. Frontu Białoruskiego.
 W styczniu 1945 roku na czele 1. Frontu Białoruskiego stał marszałek Gieorgij Żukow. Przejął dowództwo w listopadzie roku 1944 od marszałka Konstantego Rokossowskiego, który był też marszałkiem Polski.

Jacek Kopczyński ma nadzieję, że czołg ruszy o własnych siłach w ciągu trzech lat.

Jeśli chodzi o czołgistów, to podobno było ich trzech. Po tym jak po 20 stycznia 1945 roku pod maszyną załamał się lód, pozostali oni przez pewien czas w Warcie. Czołgu, mimo prób, nie udało się wydobyć. Czołgiści mieszkali zaś przez jakiś czas u warcian. Potem wyjechali na front.Damy ci więcej - zarejestruj się!
Reklama
6

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Własność Państwa

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Janek (gość)  •

Czy wszystko, co znajduje się w ziemi nie jest własnością Skarbu Państwa zgodnie z obowiązującym prawem?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Mega!!

+86 / -109

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mariusz (gość)  •

Czadowa fura! Oby tylko udało się go uruchomić, bo to perełka.

odpowiedzi (0)

skomentuj

brak

+142 / -125

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

thor (gość)  •

Ta galeria to jakiś koszmar. Przeładowanie całości strony po zmianie zdjęcia. Tak jakby twórcy strony nie słyszeli nigdy co to jest AJAX.

skomentuj

do thor

+89 / -102

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

japiernicze (gość)  •

sam jesteś ajax jak ten cymbał brzmiący. Zapraszam na wikipedii jest ladnie opisane co to ajax.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Słyszeli

+105 / -144

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Poznaniak (gość)  •

Bardzo dobrze wiedzą co to Ajax, ale wtedy ilość odświeżeń strony spadłaby drastycznie, a tym samym wyświetleń reklam. :P Taki biznes :)

odpowiedzi (0)

skomentuj

PIĘKNY

+164 / -134

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

brak (gość)  •

życze aby jak najszybciej został uruchomiony

odpowiedzi (0)

skomentuj
Reklama
Reklama