Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tragiczny rok 2012 na łódzkich drogach [ZDJĘCIA]

Andrzej Boratyński, KWP
Wieczorem 28 kwietnia w Sierakowicach (powiat skierniewicki) motocyklista zderzył się z polonezem. Auto prowadziła 30-letnia kobieta, która jechała ze swoimi dziećmi. W wypadku zginął 6-letni chłopiec, a matka oraz dwójka dzieci w wieku 4 i 8 lat zostali ranni. Ciężko ranny motocyklista zmarł później w skierniewickim szpitalu.  CZYTAJ WIĘCEJ: Mały chłopiec zginął pod Skierniewicami [ZDJĘCIA]
Wieczorem 28 kwietnia w Sierakowicach (powiat skierniewicki) motocyklista zderzył się z polonezem. Auto prowadziła 30-letnia kobieta, która jechała ze swoimi dziećmi. W wypadku zginął 6-letni chłopiec, a matka oraz dwójka dzieci w wieku 4 i 8 lat zostali ranni. Ciężko ranny motocyklista zmarł później w skierniewickim szpitalu. CZYTAJ WIĘCEJ: Mały chłopiec zginął pod Skierniewicami [ZDJĘCIA] Tomasz Imiński
Rok 2012 był tragicznym okresem na drogach w województwie łódzkim. Przyczyną wypadków były głównie nieostrożność kierowców i zbyt duża prędkość, alkohol oraz złe warunki atmosferyczne. Ku przestrodze zebraliśmy największe tragedie drogowe mijającego roku w Łodzi i regionie.

W 2012 roku w województwie łódzkim doszło do 3 895 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 290 osób, a 4 840 osób zostało rannych. W mijającym roku odnotowano ponad 22 tysięcy kolizji drogowych i zatrzymano ponad 6 tys. pijanych kierowców.

W porównaniu do roku poprzedniego spadła liczba ofiar śmiertelnych i osób poszkodowanych. W 2011 roku doszło w naszym regionie do 4 266 wypadków, w których zginęły 322 osoby, a 5 231 zostało rannych.

***

RUCH DROGOWY

Stan bezpieczeństwa na drogach województwa łódzkiego w 2012 roku w porównaniu do roku ubiegłego uległ poprawie. Na tę sytuację wpłynął spadek liczby wypadków drogowych o 9% (z 4269 w 2011 roku na 3895 w 2012), ofiar śmiertelnych o 11% (z 324 na 290), osób rannych i kolizji o 8% (rannych z 5230 na 4840; kolizji z 24621 na 22738).

Na spadek zagrożenia na naszych drogach miały niewątpliwie wpływ zarówno działania represyjne jak i programy profilaktyczne realizowane w ramach poprawy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Dzięki przedsięwzięciom ograniczającym jazdę z nadmierną prędkością odnotowano mniejszą z tej przyczyny ilość wypadków drogowych o 9% (z 857 w roku ubiegłym na 779), osób zabitych i rannych o 8% (z 1195 na 1097) oraz kolizji o 1% (z 4218 na 4162).

Zauważalny jest również efekt działań ograniczających zagrożenie ze strony nietrzeźwych /po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie/ kierujących. Wypadków jest mniej o 16% (z 288 na 241), ofiar o 10% (z 408 na 367) i kolizji o 13% (z 906 na 793).

Kolejnym obszarem będącym w zainteresowaniu służby ruchu drogowego jest zagrożenie wśród niechronionych uczestników ruchu drogowego. Podejmowane przez nas przedsięwzięcia spowodowały zmniejszenie zagrożenia i w tej sferze. Odnotowaliśmy ponad 11% spadek ilości wypadków z udziałem pieszych (o 121 mniej/ z 1147 na 1026), oraz aż o ponad 1/5 mniej śmiertelnych ofiar wśród pieszych, rowerzystów i motorowerzystów (135 przy 171 w roku ubiegłym).

W 2012 r. na terenie województwa łódzkiego przeprowadzono 459 działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa "Niechronionych" uczestników ruchu drogowego. Ponadto od 2010 roku na terenie województwa łódzkiego realizowany jest program na rzecz poprawy bezpieczeństwa "Niechronionych" uczestników ruchu drogowego na lata 2010-2012, gdzie głównym jego celem jest poprawa bezpieczeństwa: pieszych, rowerzystów i motorowerzystów.

***

ŁÓDZKA POLICJA PODSUMOWAŁA ROK NA DROGACH

W związku z wypowiedziami niekompetentnych osób w środkach masowego przekazu - jakoby Policja zajmowała się jedynie kwestiami dot. prędkości podkreślam, że na terenie woj. łódzkiego jedynie 48% stanowi reakcja policjantów na przypadki niestosowania się do przepisów z zakresu dopuszczalnej prędkości, w dalszej kolejności 11,3% przypadków to niestosowanie się do obowiązku jazdy z zapiętymi pasami lub z wykorzystaniem urządzeń ochronnych dla dzieci, 6,3% przypadków niestosowania się do znaków pionowych i poziomych, 4% przypadków kierowania pojazdem bez posiadanych uprawnień, ponad 1,5% przypadków naruszających zakaz korzystania z telefonu komórkowego wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku, około 3% stanowią przypadki jazdy bez wymaganych przepisami świateł, niestosowanie się do sygnałów świetlnych, nieprawidłowe zachowanie się kierujących w rejonach przejść dla pieszych i kierowanie pojazdami niedopuszczonymi do ruchu. Blisko 26% stanowią inne naruszenia obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

W roku 2012 na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w województwie łódzkim przeprowadzano działania profilaktyczno - propagandowe, w których uczestniczyło ponad 70 tys. osób. W tym przeprowadzono 946 prelekcji w szkołach z 46,5 tys. dziećmi i młodzieżą. Zorganizowano 275 zajęć praktycznych z kierowania jednośladem, w których czynnie brały udział 12,4 tys. osób. Za pośrednictwem mediów policjanci wielokrotnie promowali bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Wśród prowadzonych działań należy wyszczególnić także udział w takich przedsięwzięciach jak: rajdy rowerowe, jarmarki, pikniki tematyczne i okolicznościowe - gdzie jest prezentowany sprzęt policyjny, a ochotnicy mogą sprawdzić swoje umiejętności jazdy po przygotowanym torze - także w Alko-goglach, festyny, konkursy plastyczne np.: wśród klas 1-3 szkół podstawowych "Draka o drogowych znakach", współpraca ze stacjami diagnostycznymi, na których to zatrzymani do kontroli kierujący, jak i osoby chętne mogły sprawdzić stan techniczny swojego pojazdu, pogadanki ze starszymi użytkownikami dróg w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych pn. "Dzień Seniora", prelekcje w zakładach karnych - w ramach programu resocjalizacyjnego, w których udział brały osoby osadzone i skazane za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości, ocena umiejętności jazdy przed wydaniem kart rowerowych i motorowerowych, spotkania z kandydatami na kierowców w ośrodkach szkolenia kierowców.

Debaty społeczne z udziałem przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowych, na których omawiano i proponowano rozwiązania inżynieryjne dot. optymalizacji organizacji ruchu drogowego w uliczkach osiedlowych pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom ruchu i mieszkańcom, rozpowszechnianie kamizelek odblaskowych i kompletów oświetleniowych do rowerów podczas np. działań "Rowerem bezpiecznie do celu", apele w kościołach i prelekcje podczas uroczystości np. dożynki powiatowo - gminne - parafialne, konferencje i debaty - także międzynarodowa ("Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego - ratownictwo medyczne" - Uniejów 2012). Kolejne przedsięwzięcia to: realizacja programu z Krajowym Centrum BRD "Bezpiecznie chce się żyć!" - gdzie podczas cyklu spotkań na terenie całego województwa przeprowadzono prelekcje na temat najczęściej występujących zagrożeń na naszych drogach i obalano związane z tym mity krążące wśród użytkowników ruchu drogowego.

Impreza z udziałem czołowych artystów polskiej sceny, w których w b.r. uczestniczyło ok. 5 tys. osób. "Mikołaj na drodze", - podczas którego dzieci w szkołach jak i obrębach szkół podstawowych po krótkim quizie o tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym z rąk policyjnego Mikołaja otrzymywali upominki i słodycze, "Pancernik klika w fotelikach" - skierowany na prawidłowe i bezpieczne przewożenie dzieci jak i dorosłych w samochodach, zapinanie pasów bezpieczeństwa i korzystanie z fotelików. "Jabłko i cytryna" - policjanci wraz z uczniami szkół zatrzymują do kontroli pojazd a dzieci pytają kierowcę o dowolny przepis ruchu drogowego, proponując za poprawną odpowiedź jabłko, natomiast za błędną kawałek cytryny do skonsumowania na miejscu.

"Jedź z głową w kasku" - cykl spotkań z młodymi rowerzystami w szkołach podstawowych, podczas których zapoznawano i przypominano przepisy ruchu drogowego dot. rowerzystów, rozdawano kaski rowerowe i uświadamiano zagrożenie wynikające z braku ich stosowania i szerzono potrzebę ich używania, "Przedszkolaki poznają znaki", "Bezpieczne przejście" - policjanci wraz z uczniami szkół podstawowych zatrzymują do kontroli pojazd w rejonie przejść dla pieszych i wspólnie z dziećmi sprawdzają wiedzę kierujących na temat przepisów ruchu drogowego związanych z zachowaniem się w obrębach przejść, "Prezydenckie Rajdy Rowerowe", "Rajdy Rodzinne", "Rajdy Bibliotekarzy", "Rajdy pieczonego ziemniaka" itp. - podczas których uczestnikom przypominane były podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się rowerami po drogach. "Zachowaj trzeźwy umysł", "Bądź trzeźwy kierowco" - uzmysłowienie uczestnikom za pomocą Alko-gogli bezpośredniego wpływu alkoholu na refleks i zachowanie się kierowców, "Zatrzymaj się i żyj - bezpieczny przejazd" - policjanci wraz z pracownikami SOK sprawdzają prawidłowość i reagują na niebezpieczne zachowania w obrębach przejazdów kolejowych.

"Patrz w lusterka - motocykle są wszędzie" i "Uwaga motocykliści" - na rozpoczęcie sezonu motocyklowego przeprowadzano działania prewencyjne, podczas których kierowcy samochodów instruowani byli o zasadach "współużytkowania" dróg wraz z jednośladami. "Jestem sprawny" - podczas której szczególny nacisk kładziony jest na sprawdzenie stanu technicznego pojazdów, "Bezpieczna droga do szkoły", "Bezpieczne wakacje", "Bezpieczne ferie", "Mistrz kierownicy" " - spotkanie/pogadanka z młodymi kierowcami (do 2 lat prawo jazdy) i praktyczne zajęcia z wyłonieniem mistrza wśród uczestników, "Wypadki - porozmawiajmy" - happening, na którym głównym tematem było bezpieczeństwo pieszych uczestników ruchu drogowego, itp.

(opracowano w Wydziale Ruchu Drogowego KWP w Łodzi)
podinsp. Joanna Kącka

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki