Festiwale światła w Europie?

  Festiwale światła w Europie?

  Materiał Informacyjny

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Siódma edycja Festiwalu Światła w Łodzi - Light Move Festival 2017 już za nami. Dziś postanowiliśmy przyjrzeć się trzem innym spektaklom świetlnym odbywającym się w podobnym czasie w Europie.
  Jak zapowiadali organizatorzy, tegoroczna edycja Light Move Festival 2017 miała być największą i najbardziej rozbudowaną z dotychczasowych. Zdjęcia z wydarzenia zobaczyć można między innymi tutaj. Pomysł na rozświetlenie przestrzeni miejskiej w okresie jesieni przy pomocy barwnych iluminacji nie jest jednak niczym nowym. W Europie odbywa się w tym czasie wiele podobnych imprez. Postanowiliśmy przybliżyć trzy spośród nich.

  Festiwal światła Fête des Lumières w Lyonie

  Impreza ta, która w tym roku odbędzie się między 7 a 10 grudnia, należy do największych tego typu na świecie. Na te kilka magicznych dni Lyon zamienia się w iście bajkowe miasto, bowiem po zmroku ożywają kolorowe światła latarni, zaś ściany budynków podświetlane są w niezwykły sposób. Święto odbywa się od 1999 roku i powiązane jest z katolickimi obchodami dnia 8 grudnia (uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi) - wówczas mieszkańcy Lyonu mają w zwyczaju ustawianie w oknach mieszkań i domów całych rzędów świeczek. Obecnie podczas festiwalu Fête des Lumières najważniejsze budowle w mieście otrzymują dynamiczne iluminacje, ale żeby się dowiedzieć, jak one wyglądają, trzeba odwiedzić Lyon w grudniu i zobaczyć wszystko na własne oczy, ponieważ organizatorzy nie zdradzają szczegółów, chcąc wszystkich zaskoczyć. W przygotowaniach do świetlnych pokazów zawsze biorą udział znani artyści z Francji i nie tylko.


  Festival of Lights w Berlinie

  W tym roku berliński festiwal światła odbędzie się w dniach od 6 do 15 października. Impreza po raz pierwszy miała miejsce w 2004 roku, a jej przebieg co sezon wygląda podobnie. Organizatorzy otulają różnokolorowymi poświatami wybrane budynki w niemieckiej stolicy. Na liście jest Brama Brandenburska, Wieża Telewizyjna na Alexanderplatz, berlińska Kolumna Zwycięstwa Siegessäule, a także Haus der Kulturen der Welt oraz Plac Żandarmerii i niedziałające już lotnisko Tempelhof. Zawsze bardzo ciekawie prezentuje się iluminacja Wieży Telewizyjnej, która ma 368 m wysokości. W zależności od kolorów światła rzucanego w smugach na jej smukłą konstrukcję, można mieć wrażenie, że jest to budowla pochodząca z innej planety lub z przyszłości.

  Festiwal światła Signal w Pradze


  W dniach 12-15 października w Pradze odbędzie się kolejna edycja imprezy pod nazwą „Signal”. Jest to wyjątkowe i wspaniałe widowisko świetlne, w którym płynnie łączą się najnowsze technologie i artystyczna kreatywność. W efekcie podziwiać można tzw. projekcje video mapping wyświetlane na fasadach praskich budynków. Ciekawostkę stanowi fakt, że iluminacje te przygotowywane są dla konkretnych budynków, aby w pełni wykorzystać ich szczególne cechy konstrukcyjne. Poza tym na widzów czekają atrakcje w postaci występów, koncertów oraz instalacji audiowizualnych. Dzięki nim widzowie będą mieli szansę poczuć się niczym sami artyści tworzący świetlną sztukę. Przypuszczalnie najciekawsze iluminacje obejmą przede wszystkim Most Karola, wieżę widokową na wzgórzu Petrin, a także budynki na Rynku Starego Miasta i Tańczący Dom.

  Opisane powyżej wydarzenia wybraliśmy nie bez powodu. Lyon jest od wielu lat miastem partnerskim Łodzi. To inspirująca zachęta do odwiedzenia tego miejsca. Do dwóch pozostałych - Berlina i Pragi - warto wybrać się o każdej porze roku, tym bardziej z okazji tak ciekawych wydarzeń. Połączenia z Łodzi z łatwością wyszukamy na stronach platform podróżniczych, takich jak np. GoEuro, które łączą w jednym miejscu ofertę wielu przewoźników. Łódzki Light Move Festival 2017 trwał zaledwie jeden weekend. Chcąc przedłużyć sobie możliwość podziwiania spektakularnych iluminacji, warto rozważyć wizytę w innym europejskim mieście.  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo