Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój Reporter: Ulgowe przejazdy pojazdami MPK dla osób niepełnosprawnych

amag
Grzegorz Gałasiński
Posiadam legitymację o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Czy mogę korzystać z ulgowych przejazdów pojazdami MPK? Czy ulga dotyczy tylko przejazdów na rehabilitację? - pyta się nasz Czytelnik i zastanawia się, jak może udowodnić swoje prawo do ulgi w przypadku kontroli.

Osoby uprawnione do ulgowych przejazdów komunikacją miejską wskazane są w Załączniku Nr 1 do Uchwały Nr XXXI/551/12 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 25 stycznia 2012 r. "PRZEPISY TARYFOWE W LOKALNYM TRANSPORCIE ZBIOROWYM MIASTA ŁODZI":
§ 6.
Do ulgowych przejazdów uprawnieni są:
7) osoby niepełnosprawne posiadające umiarkowany stopień niepełnosprawności i pobierające rentę socjalną bądź zasiłek stały;
§ 7.
Osoby uprawnione do ulgowych przejazdów winny legitymować się następującymi dokumentami:
7) osoby, o których mowa w § 6 pkt 7 - decyzją administracyjną o przyznaniu wymienionych świadczeń; ponadto, pasażer winien posiadać w czasie podróży dowód stwierdzający jego tożsamość;

Z powyższych przepisów wynika, że z ulgowych przejazdów może korzystać osoba, która ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności i jednocześnie pobiera rentę socjalną bądź zasiłek stały. Podczas kontroli legitymuje się ona decyzją o przyznaniu renty lub świadczenia, dowodem osobistym oraz orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Ten sam dokument reguluje też przepisy dotyczące osób dojeżdżających na rehabilitację:
§ 4.
4.1. Do bezpłatnych przejazdów uprawnieni są:
8) wyłącznie podczas podróży na trasie: dom - ośrodek rehabilitacyjny, dom - warsztaty terapii zajęciowej, dom - zakład pracy chronionej, osoby:
a) uczęszczające do ośrodków rehabilitacyjnych, w których zajęcia odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku,
b) uczęszczające na warsztaty terapii zajęciowej,
c) pracownicy zakładów pracy chronionej,

Osoby o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 8 muszą posiadać bilet specjalny, wydawany na podstawie wypisu lekarza orzecznika ZUS lub orzeczenia Zespołu ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności i zaświadczenie zakładu pracy chronionej lub specjalistycznej jednostki służby zdrowia (zaświadczenia kierownika ośrodka rehabilitacyjnego lub warsztatów terapii zajęciowej) oraz zaświadczenie z podanym adresem miejsca zamieszkania uprawnionego i ośrodka rehabilitacyjnego, zakładu pracy chronionej lub warsztatu terapii zajęciowej, wydanego przez te placówki.

Bilet specjalny wydawany jest przez jednostkę organizacyjną upoważnioną do organizacji i zarządzania lokalnym transportem zbiorowym w Łodzi, na podstawie dokumentów uprawniających pasażera do bezpłatnych przejazdów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki