Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Łódzka otwiera gimnazjum

Maciej Kałach
Na razie PŁ ma ogólniak, teraz czas także na gimnazjum
Na razie PŁ ma ogólniak, teraz czas także na gimnazjum Krzysztof Szymczak
Politechnika Łódzka chce uruchomić gimnazjum. Uczelnia, która poza kształceniem studentów, prowadzi też ogólniak czeka na zgodę UMŁ.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem uczelni, gimnazjum Politechniki Łódzkiej ruszy już w roku szkolnym 2013/2014. Z planów przesłanych nam przez Tomasza Kozerę, dyrektora Publicznego Liceum Politechniki Łódzkiej, wynika, że PŁ chce na początek otworzyć jedną klasę - we wrześniu w murach uczelni zaczęłoby naukę 24 absolwentów podstawówek.

- Jeżeli będzie duże zainteresowanie uczniów oraz warunki lokalowe pozwolą, istnieje możliwość otworzenia drugiej klasy gimnazjalnej, też od 1 września 2013 - dodaje dyrektor Kozera. - Ostateczną decyzje w tym zakresie podejmą władze Politechniki Łódzkiej jako organ prowadzący.

Na razie uczelnia jest na etapie załatwiania zgody na otwarcie gimnazjum w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Łodzi. O przyjęciu uczniów będę decydować wyniki z podstawówki, a szkoła ma być publiczna i bezpłatna - podobnie jak ogólniak PŁ istniejący od 2007 r. Projekt jego powołania przez prof. Jana Krysińskiego, poprzedniego rektora politechniki zakończył się sporym sukcesem - liceum jest uważane za jedno z najlepszych w Łodzi w przygotowaniu do matury z przedmiotów ścisłych.

Jednak ukończenie LO PŁ nie gwarantuje indeksu któregoś z prestiżowych kierunków politechniki - i podobnie będzie z nauką w gimnazjum. Jego absolwenci nie będą automatycznie przechodzić do liceum uczelni, bo jak informuje Kozera, ogólniak wciąż będzie otwarty dla najlepszych absolwentów wszystkich łódzkich gimnazjów.

Kadra nowej szkoły ma skupiać się przede wszystkim na rozwoju talentów matematycznych, fizycznych i w kierunku języków obcych. Podział na grupy w przedmiotach ścisłych ma być standardem, a gimnazjaliści będą zaglądać na zajęcia także do laboratoriów uczelni. Ciekawostką ma być przyjazny system pracy dla młodzieży - od rana uczniowie mają zajmować się przedmiotami egzaminacyjnymi, a po południu zajmować się rozwojem artystycznym, technicznym, uprawiać sport i chodzić na religię lub etykę.

Pojawienie się gimnazjum PŁ, jak twierdzi uczelnia "będzie kolejnym ogniwem w cyklu prowadzącym do kształcenia kadr inżynierskich w Łodzi." Oprócz ogólniaka politechnika ma też Uniwersytet Dziecięcy.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki