Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedziesz na narty? Poznaj dekalog narciarza [KODEKS NARCIARSKI FIS]

Redakcja
Kodeks narciarski FIS
Kodeks narciarski FIS ARC
Miłośnicy narciarstwa wiedzą gdzie udać się w poszukiwaniu ośnieżonych stoków i ciekawych tras zjazdowych. Bez względu na wybrane miejsce warto pamiętać o najważniejszych zasadach, jakie obowiązują na stoku. POZNAJ KODEKS NARCIARSKI FIS

KODEKS NARCIARSKI FIS

Wzgląd na inne osoby
Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.

Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy
Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności oraz rodzaju i stanu trasy, i warunków atmosferycznych.

Wybór kierunku jazdy
Narciarz zjeżdżając z góry (znajdujący się wyżej), dysponuje większą możliwością wyboru trasy zjazdu, musi więc ustalić taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzowi przed nim jadącemu.

Wyprzedzanie
Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz w takiej odległości, która nie ograniczy wyprzedzanemu swobody.

Przejazd przez skrzyżowania tras narciarskich
Narciarz zaczynając zjazd na trasie lub pólku narciarskim oraz dojeżdżając do skrzyżowania tras powinien sprawdzić patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa włączając się do ruchu. Identyczne postępowanie obowiązuje po każdym zatrzymaniu się na trasie zjazdu.

Zatrzymanie się
Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i o ograniczonej widoczności. Jeżeli konieczne jest zatrzymanie należy je planować w miejscu szerokim, z boku trasy. Po ewentualnym upadku narciarz powinien usunąć się z toru jazdy możliwie jak najszybciej.

Podejście
Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. Takie samo zachowanie obowiązuje narciarzy schodzących pieszo w dół.

Przestrzeganie znaków narciarskich
Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich i świateł ustawionych na trasach.

Wypadki
W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu winien poszkodowanemu służyć pomocą.

Stwierdzenie tożsamości
Każdy, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany, czy świadek, muszą w razie wypadku podać swoje dane osobowe.
Choć narciarstwo czy snowboard to już sporty masowe, a stoki oblegane są zarówno przez nowicjuszy, jak i profesjonalistów, na każdej trasie obowiązują podstawowe zasady stworzone przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS).

Podstawową zasadą obowiązującą wszystkich przebywających na stoku jest bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo swoje i innych. Zatłoczone trasy, szybka jazda narciarzy, kolejki do wyciągów czy zróżnicowany poziom umiejętności szusujących narciarzy, to między innymi czynniki sprzyjające wypadkom. Należy, także pamiętać o właściwym przygotowaniu się przed założeniem nart czy deski. Dobrze przygotowany i zabezpieczony sprzęt, kondycja fizyczna, kosmetyki ochronne i zdrowy rozsądek to atrybuty, które powinny wyróżniać każdego amatora białego szaleństwa.

- O bezpieczeństwo na stoku trzeba zadbać już przed wyjazdem na narty czy snowboard - mówi Beata Kalitowska, dyrektor zarządzająca ERV w Polsce. - Warto pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu. Każdy amator białego szaleństwa powinien zaopatrzyć się w Pakiet SKI. Jest to rozszerzenie podstawowego ubezpieczenia turystycznego, obejmujące ochroną koszty ratownictwa i poszukiwań, ubezpieczenie sprzętu narciarskiego, odpowiedzialność cywilną, koszty wypożyczenia sprzętu oraz koszty niezrealizowanego karnetu narciarskiego i ewentualnych, niewykorzystanych lekcji w szkółkach narciarskich.

Każdy z nas widział zapewne osoby, którymi kierowała brawura i chęć pochwalenia się umiejętnościami przed znajomymi. Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy to drugi punkt dekalogu narciarskiego. Szybkość jazdy powinna być adekwatna do warunków pogodowych, natężenia ruchu na stoku, a przede wszystkim do umiejętności.

Nie mniej ważnym aspektem kultury narciarskiej jest wybór toru jazdy. Jak podaje FIS, narciarz lub snowboardzista znajdujący się wyżej na stoku powinien wybrać tor i kierunek jazdy pozwalający uniknąć zderzenia z narciarzem znajdującym się niżej.

Kolejne cztery punkty etykiety odnoszą się do podstawowych elementów kultury i umiejętności narciarskich, takich jak wyprzedzanie, krzyżowanie torów, zatrzymywanie się i podchodzenie.

FIS zaleca przede wszystkim uważne przyglądanie się pozostałym narciarzom na stoku podczas tych manewrów. Podczas wyprzedzania należy zachować ostrożność i właściwą odległość od wyprzedzanego, podobnie przy krzyżowaniu się torów jazdy. Jednocześnie eksperci narciarscy przestrzegają przed niewymuszonym zatrzymywaniem się na stoku, gdyż powoduje to duże niebezpieczeństwo i przestoje na stokach. Przy podchodzeniu i schodzeniu z trasy należy wybrać jak najmniej kolizyjną drogę, najlepiej pobocze.

Odpowiednie oznakowanie stoku narciarskiego jest ułatwieniem dla narciarzy, pod warunkiem, że wszyscy użytkownicy tras się stosują do znaków. Realna ocena swoich umiejętności przy wyborze trasy to nie tylko przejaw zdrowego rozsądku, lecz także wyraz szacunku dla innych narciarzy.

W przeciwnym razie łatwo doprowadzić do wypadku, o czym stanowi kolejny punktu w dekalogu FIS. Przede wszystkim każdy użytkownik stoku ma obowiązek pomóc narciarzowi, który uległ wypadkowi. Warto znać numery służb ratowniczych w danych kraju, by w razie potrzeby szybko wezwać pomoc. Poza tym wszyscy uczestnicy wypadku (świadkowie, poszkodowani) mają obowiązek podać swoje dane personalne.


*Zachwycający pokaz fajerwerków na Nowy Rok w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY
*Morderstwo w Grodźcu: Syn zabił swoich rodziców i uciekł. Zatrzymany na Słowacji ZOBACZ TWARZ ZABÓJCY
*Akt oskarżenia wobec matki Madzi z Sosnowca TRZY ZARZUTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jedziesz na narty? Poznaj dekalog narciarza [KODEKS NARCIARSKI FIS] - Dziennik Zachodni

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki