18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odrestaurowano Salę Balową w Pałacu Karola Poznańskiego [ZDJĘCIA]

Łukasz Kaczyński
Sala Balowa lśni dzięki rewitalizacji i rekonstrukcji brakujących zdobień
Sala Balowa lśni dzięki rewitalizacji i rekonstrukcji brakujących zdobień Jakub Pokora
Po trwających ponad rok i wartych blisko trzy miliony złotych pracach konserwatorskich najpiękniejsze wnętrze Pałacu Karola Poznańskiego, siedziby łódzkiej Akademii Muzycznej, lśni dawnym blaskiem. Specjalnie z myślą o sali szkło katedralne do witraży zostało sprowadzone z hut amerykańskich produkujących je od XIX wieku według dawnych wzorów i technologii, zaś sztukaterie pokryto 24-karatowym złotem.

- Łódź odzyskała unikatową pod względem wystroju zabytkową przestrzeń, która zasługuje na miano neorokokowej perły - informuje Aleksandra Bęben, rzecznik prasowy Akademii. - Tkanina żakardowa dla pozbawionych oryginalnych tapiserii panneau ściennych, portiery okienne z lambrekinami, przeszklenia witrażowe w oknach to tylko niektóre z unikalnych rekonstrukcji.

Inwestycja rozpoczęła się jeszcze z początkiem listopada 2010 roku i obejmowała szeroko zakrojone prace konserwatorskie zachowanych elementów z rekonstrukcją nieistniejących lub uszkodzonych. Wszystko, by przywrócić sali stan pierwotny. Hipotetyczny, gdyż jak czytamy w dokumentacji konserwatorskiej "nie zachowały się żadne przekazy historyczne i archiwalia ikonograficzne, mogące zaświadczyć w jednoznaczny sposób o jej pierwotnym wyglądzie".

Do zdobionych ramion żyrandola i kinkietów użyto kryształków Swarovskiego, a parkiet skomponowano z wielu gatunków drewna z bordiurami i elementami dekoracyjnymi. Z wystrojem kolorystycznie zestrojone są atłasowe portiery okienne. Ołowiane spoiny w szkłach witrażowych tworzą dekoracyjną koronkę.

W rekonstruowaniu bazowano na odkrywkach konserwatorskich. Dzięki nim można było poznać pierwotną kolorystykę boazerii, tkanin ściennych i złoceń. Z kolei z dawnego wyposażenia sali Sali Balowej zachowały się m.in. wystroje boazeryjne i sztukatorskie ścian i stropów, marmurowy kominek i bogato zdobione lustro, szafki grzejnikowe. Projekt opracowała Spółdzielnia Artystów Plastyków z Łodzi, a głównym projektantem z jej ramienia był Jan Dominikowski.

- Należy podkreślić bardzo wysoką jakość prac, ich staranność i pieczołowitość oraz bardzo szerokie spektrum działań konserwatorskich - nie kryje zadowolenia Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków.

Prace kosztowały 2 mln 835 tys. zł, w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego województwa łódzkiego na lata 2007-2013 to blisko 1,5 mln zł. Pozostałe środki to wkład uczelni gwarantowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nazwa sali zgodna jest z jej pierwotnym przeznaczeniem w rezydencji wybudowanej ponad sto lat temu dla rodziny Karola Poznańskiego, jednego z synów Izraela K. Poznańskiego. Będzie pełnić funkcje reprezentacyjne, m.in. jako kameralna sala koncertowa. W nowym semestrze odbywać się będą tu koncerty muzyki dawnej, a być może i koncerty gitarowe.

Otwarcie Sali uświetni 18 stycznia koncert Morphing Chamber Orchestra z Wiednia.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki