Menu Region

Znany łódzki lekarz kupił szpital w Brzezinach

Znany łódzki lekarz kupił szpital w Brzezinach

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Łódzki

Joanna Barczykowska

Prześlij Drukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka
Znany łódzki lekarz kupił szpital w Brzezinach Znany łódzki lekarz kupił szpital w Brzezinach

Prof. Adam Dziki zapowiada remonty w szpitalu w Brzezinach (© Paweł Nowak/archiwum Polskapresse)

Znany łódzki lekarz prof. Adam Dziki stał się współwłaścicielem szpitala w Brzezinach. Powiat sprzedał spółce łódzkiego chirurga większościowy pakiet udziałów. To pierwsza taka transakcja w województwie łódzkim.
Przejście powiatowego szpitala w ręce prywatnych właścicieli ma być dla szpitala ratunkiem i szansą na rozwój. Powiat brzeziński z zamiarem sprzedaży części udziałów nosił się już od kilku miesięcy. Długo nie można było znaleźć jednak odpowiedniego właściciela. Nazwisko prof. Adama Dzikiego ma być gwarantem sukcesu.

- Postawiliśmy nowym inwestorom bardzo wygórowane warunki. Powiatu nie stać na dofinansowanie szpitala, ani na przeprowadzenie niezbędnych remontów, które są potrzebne, by szpital mógł zdobywać nowe kontrakty z NFZ. Jedyną szansą na rozwój placówki było sprzedanie części udziałów.
Warunkiem było jednak przeprowadzenie inwestycji - mówi Edmund Kotecki, starosta powiatu brzezińskiego.

Powiat sprzedał 51 proc. udziałów w Powiatowym Centrum Zdrowia w Brzezinach za 4,68 mln zł. Tyle zapłacili inwestorzy: prof. Adam Dziki oraz łódzka firma Pelion, czyli dawna Polska Grupa Farmaceutyczna. Pelion od 22 lat zajmuje się dystrybucją leków i jest jednym z największych pracodawców w regionie łódzkim. Wspólnie z prof. Dzikim chcą unowocześnić szpital w Brzezinach.

Nowi właściciele zaczynają od remontów. - Zależy nam na rozwoju szpitala, ale z pewnością zachowamy starą strukturę. Jeszcze w styczniu rozpocznie się remont bloku operacyjnego w starym budynku szpitala oraz remont oddziału ginekologiczno-położniczego i pediatrycznego, który jest w opłakanym stanie - mówi prof. Dziki.

Powiat brzeziński zdecydował się także sprzedać spółce stary budynek szpitala. Spółka zapłaci za niego 1,9 mln zł. Pieniądze pozwolą na spłatę części starych długów, jeszcze sprzed przekształcenia szpitala. Główny budynek pozostanie w rękach starostwa. W przyszłości w szpitalu powstaną nowe oddziały m.in. związane z leczeniem chorób jelita grubego.

***

Prof. Adam Dziki jest jednym z najbardziej znanych łódzkich lekarzy. Jest kierownikiem kliniki chirurgii ogólnej i kolorektalnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, pracuje w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. WAM przy placu Hallera.

Jest też konsultantem wojewódzkim ds. chirurgii ogólnej województwa łódzkiego. Specjalizuje się w leczeniu chorób jelit, ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów jelit. Jest znany na świecie, często wykłada za granicą.

Jest jednym ze stu honorowych członków prestiżowego Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgiczngo, a także członkiem Królewskiego Brytyjskiego Towarzystwa Chirurgicznego. Dwa lata temu złożono mu propozycję kierowania nowojorskim szpitalem Memorial Sloan-Kettering Cancer Center. Odmówił.


Damy ci więcej - zarejestruj się!

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.