Żołnierze Powstania Warszawskiego w labiryncie podziemnego miasta

W 1. odcinku "Tajemnic Państwa Podziemnego" rekonstruujemy koszmarny świat warszawskich kanałów oraz badamy techniki, których używali powstańcy, by przetrwać pod ziemią. Obejrzyj go lub przejdź do pełnego wydania Powstania Warszawskiego.

Obejrzyj wszystkie odcinki
Zwiń
Obejrzyj wideo
Gdzie najlepiej zrobić mammografię?

Gdzie najlepiej zrobić mammografię?

Joanna Barczykowska

Dziennik Łódzki

Dziennik Łódzki

W Szpitalu im. Kopernika jest najnowszy mammograf, który robi zdjęcia metodą cyfrową
1/2
przejdź do galerii

W Szpitalu im. Kopernika jest najnowszy mammograf, który robi zdjęcia metodą cyfrową ©Paweł Łacheta

Centralny Ośrodek Koordynujący Program Profilaktyki Raka Piersi opublikował właśnie wyniki najnowszego audytu, podczas którego kontrolerzy sprawdzili 230 mammografów i pracujących tam lekarzy, którzy mają podpisany kontrakt z NFZ. Wśród pięciu najlepszych pracowni w Polsce aż dwie są w Łodzi.
- Drugie miejsce w kategorii pracowni z mammografem cyfrowym zajęła pracownia mammograficzna w Wojewódzkim Szpitalu im. Kopernika, a trzecie miejsce w kategorii pracowni z mammografem analogowym zajęła pracownia w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego przy ul. Czechosłowackiej. To duży sukces, który mam nadzieję zachęci pacjentki do badań - mówi Monika Białas, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi w Łodzi.

Kontrolerzy brali pod uwagę nie tylko sprawność sprzętu, ale przede wszystkim jakość zdjęć, jakie robi i umiejętności pracujących tam techników oraz opisujących zdjęcia lekarzy. - Audytorzy sprawdzają losowo wybrane zdjęcia. Zwracają uwagę na jakość zdjęcia, prawidłowe ułożenie piersi i oczywiście sposób opisu etykiety, czyli danych pacjentki. To wszystko jest bardzo ważne, żeby móc rozpoznać wszelkie zmiany nowotworowe - mówi Monika Białas.

W woj. łódzkim kontrakt z NFZ ma 13 pracowni mammograficznych. Osiem z nich ma mammografy cyfrowe. Pięć z nich pracuje jeszcze na mammografach analogowych, które są jednak bardzo wysokiej jakości. Jak wypadły w audycie? Wszystkie test zaliczyły.

Wśród cyfrowych pracowni mammograficznych najlepsza znajduje się w Szpitalu im. Kopernika. Na najwyższym - "pożądanym" poziomie badania wykonuje również pracownia NZOZ Medica w Łodzi. Pozostałe sześć pracowni zaliczyło audyt, na niewiele gorszym "akceptowanym" poziomie. Wśród nich jest: Szpital MSW, NZOZ Centrum Medyczne BAZAROWA, NZOZ Centrum Diagnostyki i Terapii Laserowej, SALVE ZOZ i Salve Medica oraz Szpital Powiatowy w Radomsku. Najwięcej zastrzeżeń kontrolerzy mieli do czystości zdjęć mammograficznych, na kilku z nich pojawiały się dodatkowe rysy, oprócz ciała kobiety.

Wśród pracowni z analogowymi mammografami najlepsza już po raz trzeci okazała się pracownia w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Północnej. Na najwyższym pożądanym poziomie oceniono jeszcze trzy placówki: NZOZ Diagnostyka w Łodzi, Wojewódzki Szpital w Skierniewicach i Szpital im. Kopernika w Piotrkowie. Ostatnia z tej piątki - pracownia w przychodni LUX-MED zaliczyła audyt na poziomie akceptowalnym z nieco niższą punktacją.

Tegoroczny audyt jest najlepszym od 2007 r., kiedy zaczęto go przeprowadzać. Wcześniej mammografów i zdjęć jakie wykonują, nikt tak szczegółowo nie kontrolował. Cztery lata temu w Polsce wybuchł skandal, kiedy okazało się, że audytu nie zaliczyło aż 70 z 300 kontrolowanych mammografów. Według raportu z 2009 r. co czwarty mammograf, który badał kobiety w Polsce był niesprawny. Te informacje sprawiły zmniejszenie liczby kobiet chętnych na badania. W tym roku audytu nie zaliczyło zaledwie pięć z 230 skontrolowanych aparatów.

- Z pracowniami mammograficznymi, które uzyskały negatywny wynik podczas kontroli w 2009 r., zgodnie z prawem, NFZ nie może podpisać kontraktu. Pozostałe pracownie zdecydowanie poprawiły jakość sprzętu i przeszkolili techników - mówi Monika Białas. - W 2010 r. mieliśmy zapaść. Na badania mammograficzne zgłosiła się garstka z uprawnionych kobiet w wieku 50-69 lat.

W kolejnych latach dzięki kampanii promocyjnej i poprawie jakości badań zgłoszeń jest więcej. W 2011 r. w woj. łódzkim przeprowadzono 88 tys. badań profilaktycznych. W zeszłym roku do połowy grudnia badania przeszło 79 tys. pacjentek. Placówki koordynujące program profilaktyczny od lat zachęcają mieszkanki regionu do badań. Na imienne zaproszenia wysyłane przez nich do domów wciąż odpowiada jednak niecałe 20 proc. pań.Damy ci więcej - zarejestruj się!

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
brak informacji

zdziwiona (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 23 / 21

Dzisiaj szukałam informacji na stronie Szpitala Kopernika z zakresu profilaktyki raka piersi i ze zdziwieniem stwierdziłam, że na temat programu profilaktyki raka piersi brak informacji. Pod...rozwiń całość

Dzisiaj szukałam informacji na stronie Szpitala Kopernika z zakresu profilaktyki raka piersi i ze zdziwieniem stwierdziłam, że na temat programu profilaktyki raka piersi brak informacji. Pod adresem
http://www.kopernik.lodz.pl/index.php/profilaktyka-i-promocja/15-program-profilaktyki-raka-piersi
znalazłam informacje z 2005 roku. Brak jest chociażby przekierowania z nieaktualnej strony na właściwą. Szkoda tylko, że w związku z dezinformacją, tracą pacjentki, ale też finanse publiczne. Dobra informacja to połowa sukcesu. Proszę się nie dziwić, że "Na imienne zaproszenia wysyłane przez nich do domów wciąż odpowiada jednak niecałe 20 proc. pań", brak informacji o wykonywanych badaniach patrz: http://www.kopernik.lodz.pl/index.php/dla-pacjenta/badania - strona w budowie..... Szpital dysponujący tak wspaniałym sprzętem nie jest zainteresowany reklamą swoich usług na swojej stronie??? zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo