Grypa atakuje łodzian. W szpitalach brakuje miejsc

  Grypa atakuje łodzian. W szpitalach brakuje miejsc

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Do szpitali trafiają chorzy na grypę i ci, którzy jej nie wyleczyli i teraz mają powikłania

  Do szpitali trafiają chorzy na grypę i ci, którzy jej nie wyleczyli i teraz mają powikłania ©Jakub Pokora

  W regionie łódzkim w ostatnim tygodniu na grypę lub przeziębienie zachorowało ponad 20 tys. mieszkańców. W ubiegłym roku w tym samym okresie zaledwie 2,5 tys. Lekarze przestrzegają przed wydawaniem pieniędzy na leki bez recepty, bo one nie hamują rozprzestrzeniania się wirusa grypy.
  Do szpitali trafiają chorzy na grypę i ci, którzy jej nie wyleczyli i teraz mają powikłania

  Do szpitali trafiają chorzy na grypę i ci, którzy jej nie wyleczyli i teraz mają powikłania ©Jakub Pokora

  W tym roku grypa zaatakowała nas z większą siłą niż w ostatnich latach. W poprzednim tygodniu zachorowało na nią ponad 20 tys. mieszkańców województwa łódzkiego. Tyle przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i choroby grypopodobne zanotowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi. W tym samym okresie rok temu grypa zaatakowała zaledwie 2,5 tysiąca osób.

  Od początku sezonu grypowego, czyli od października zeszłego roku, w Łódzkiem na grypę zachorowało już ponad 102 tys. osób. W tzw. sezonie grypowym przed rokiem zachorowań było 27 tysięcy.

  Z tygodnia na tydzień liczba zgłoszeń rośnie. W ostatnim tygodniu stycznia w całej Polsce zarejestrowano 219,5 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę - najwięcej w tym sezonie. Odnotowano 26 zgonów z powodu tej choroby, a 1400 osób trafiło do szpitali - wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny.

  Szpitale w Łódzkiem nie mają już wolnych miejsc na oddziałach internistycznych. Większość zajęta jest przez chorych cierpiących na choroby przewlekłe, u których grypa wywołała groźne powikłania. W niedzielę w żadnym łódzkim szpitalu nie było miejsc na oddziałach wewnętrznych. W szpitalu im. Kopernika w Łodzi na 20-łóżkowym oddziale leżało 25 pacjentów. Chorzy leżą nawet na korytarzach. W Wojewódzkim Szpitalu im. Biegańskiego na 74-łóżkowym oddziale w niedzielę było 82 pacjentów. W poniedziałek szpital przyjął kolejnych dwóch.

  - Sezon grypowy jest szczególnie niebezpieczny dla pacjentów, którzy cierpią na choroby przewlekłe. W ich przypadku wirus często prowadzi do destabilizacji organizmu. Skutkiem jest zdecydowanie większa liczba pacjentów na oddziałach internistycznych - mówi dr Dariusz Timler, dyrektor ds. lecznictwa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Kopernika w Łodzi.

  Każdy z chorych zaraz po wizycie u lekarza odwiedza aptekę.

  - Grypę można leczyć bardzo tanio, kupując Polopirynę S za 6 zł i Rutinoscorbin. Można też szukać droższych leków, wydając np. 40 zł - mówi mgr Andrzej Denis, farmaceuta. - Efekt będzie podobny. Najgorzej wychodzą na tym ci, którzy boją się brać zwolnienie i z obawy przed pracodawcą postanawiają "przechodzić" chorobę. W ich przypadku koszty leczenia mogą poważnie wzrosnąć.

  Za leki w części zapłacą chorzy, w części w formie refundacji budżet, czyli właściwie każdy podatnik. W łódzkim NFZ nie obliczono jeszcze, o ile w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosły w styczniu wydatki na refundację.

  - Polacy są w stanie wydać nawet 100 zł na dostępne bez recepty preparaty, które obniżają jedynie temperaturę, ale nie mogą zahamować namnażania się wirusa grypy - uważa prof. Lidia Brydak, szefowa Krajowego Ośrodka ds. Grypy.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A w Wojewódzkim Centrum Ortopedii nie miał kto pacjentowi zrobić zdjęcia RTG

  DNO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 25

  i Policja musi go odwozić do Pogotowia :)
  Kiedy kontrola z NFZ ?
  Czy Centrum Ortopedii zwróci Policji koszta przewozu pacjenta na Sienkiewicza ?
  Sprawa cichnie ? Pamiętajcie, że zbliża się sezon...rozwiń całość

  i Policja musi go odwozić do Pogotowia :)
  Kiedy kontrola z NFZ ?
  Czy Centrum Ortopedii zwróci Policji koszta przewozu pacjenta na Sienkiewicza ?
  Sprawa cichnie ? Pamiętajcie, że zbliża się sezon cyklicznych nagród dla Dyrektorów Szpitali :)zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo