18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łódzkiem udaje się wyleczyć coraz więcej osób chorych na raka!

Joanna Barczykowska
W Łódzkiem średnia wieku życia jest najniższa w kraju, a Łódź ma najniższy wskaźnik życia spośród pięciu największych polskich miast. Najczęstsze przyczyny zgonów w regionie to: choroby krążenia, nowotwory i udary.

Okazuje się jednak, że te niekorzystne statystyki za kilka lat mogą się odwrócić. Mimo że liczba zachorowań na nowotwory w Łodzi i regionie wzrasta z roku na rok, to liczba pacjentów, którzy umierają z powodu raka, maleje. Ten trend zaczął się cztery lata temu i utrzymuje się do dziś.

Specjaliści z Regionalnego Ośrodka Onkologicznego przy szpitalu im. Kopernika w Łodzi twierdzą, że ten pozytywny spadek liczby zgonów, spowodowanych nowotworami, będzie się w naszym województwie utrzymywał.

Tylko przez dwa lata od 2007 roku liczba zachorowań na raka w Łódzkiem wzrosła prawie o 14 procent. Mimo to liczba zgonów, spowodowanych nowotworami, w naszym regionie się nie zwiększyła. W latach poprzednich umieralność sukcesywnie wzrastała, nawet przy spadkach zachorowalności.

Onkolodzy z województwa łódzkiego wiedzą, że nie da się szybko zatrzymać wzrostu zachorowalności na nowotwory, ponieważ stają się one naszą chorobą cywilizacyjną. Chcą jednak dążyć do tego, by zmniejszać śmiertelność.

-Województwo łódzkie to dziś tykająca bomba demograficzna i musimy zrobić wszystko, aby leczyć pacjentów na jeszcze wyższym poziomie - mówi Wojciech Szrajber, dyrektor szpitala im. Kopernika, przy którym działa Regionalny Ośrodek Onkologiczny w Łodzi.

Mniejsza umieralność na nowotwory złośliwe w Łódzkiem, która utrzymuje się przez ostatnie cztery lata, jest przede wszystkim zasługą rozwoju Regionalnego Ośrodka Onkologicznego. Cztery lata temu łódzka onkologia była jedną z najmniej dofinansowanych w Polsce. Wtedy władze województwa, lekarze i dyrektorzy szpitali zawiązali koalicję "Wspólnie dla onkologii".

Skutkiem tej koalicji jest między innymi zmodernizowana teleradioterapia, oddział hematologiczny, oddział chemii jednego dnia czy oddział ginekologii onkologicznej w Regionalnym Ośrodku Onkologicznym.

Największym sukcesem będzie pracownia do wczesnej diagnostyki nowotworowej PET, która ma zostać ukończona w przyszłym roku. Mimo wielu nakładów na onkologię, które przynoszą skutek w postaci większej liczby wyleczonych pacjentów, województwo łódzkie wciąż jest na szarym końcu w ogólnopolskim zestawieniu.

- Województwo łódzkie nadal potrzebuje dużych nakładów na onkologię, bo mimo pozytywnych trendów wciąż jesteśmy na ostatnim miejscu w Polsce. Najpilniejszą inwestycją jest dziś zakup dwóch nowych akceleratorów do naświetlań chorych na raka. Sprzęt zgodziło się sfinansować Ministerstwo Zdrowia, ale żeby aparaturę zamontować, musielibyśmy wybudować dwa nowe bunkry, na co nie mamy pieniędzy - mówi Adrianna Sikora, rzecznik prasowy szpitala im. Kopernika. - Według wytycznych WHO, nasze województwo powinno mieć osiem akceleratorów, a mamy tylko sześć.

Szpital im. Kopernika zwrócił się o pomoc do fundacji swojego ubezpieczyciela PZU SA. Decyzji jeszcze nie ma.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki