Nieletni bez problemu kupują alkohol w skepach i pubach

Nieletni bez problemu kupują alkohol w skepach i pubach

Agnieszka Jasińska

Dziennik Łódzki

Aktualizacja:

Dziennik Łódzki

Nieletni bez problemu kupują alkohol w skepach i pubach

W ubiegłym roku policja wystąpiła o cofnięcie koncesji w 90 przypadkach ©Grzegorz Gałasiński

Nieprzytomnego 16-latka karetka przywozi do szpitala prosto z jednego z łódzkich klubów. 7-latek z trzema promilami, niewydolny oddechowo, trafia na oddział intensywnej terapii. Lekarze nie ukrywają, że te historie wcale nie są wyjątkami.
Nieletni bez problemu kupują alkohol w skepach i pubach

W ubiegłym roku policja wystąpiła o cofnięcie koncesji w 90 przypadkach ©Grzegorz Gałasiński

Był nieprzytomny, nie mógł oddychać. Karetka zabrała go na oddział intensywnej terapii. Okazało się, że jest pijany. Pierwszoklasista ze szkoły podstawowej miał 3 promile alkoholu.

- Średnio raz w miesiącu interweniujemy w sprawie pijanego ucznia szkoły podstawowej. Uczniowie są w śpiączce, tracą przytomność, mają drgawki - mówi Janusz Morawski, dyrektor ds. medycznych Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.
- Młodzi ludzie piją coraz więcej. Zdarzają się rekordziści, którzy mają po 6 promili.

Na oddział toksykologii Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi trafił nieprzytomny 16-latek. Był pijany.

- Karetka przywiozła go z jednego z łódzkich klubów. Prawdopodobnie pierwszy raz pił alkohol i organizm był do tego nieprzyzwyczajony. Miał 1,4 promila - mówi dr Paweł Czerniak z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi. - W takich sytuacjach młodzi ludzie mocno wymiotują. To bardzo niebezpieczne i może prowadzić nawet do śmierci.

Łódzka policja policzyła, ile sklepów w ubiegłym roku straciło koncesję za sprzedaż alkoholu nieletnim. Podsumowała także, ile przypadków łamania prawa przez sprzedawców zostało wykrytych przez funkcjonariuszy. Statystyka nie wygląda dobrze.

- W ciągu minionych 12 miesięcy policjanci wykryli na terenie województwa łódzkiego 158 przypadków sprzedaży alkoholu nieletnim. Najwięcej takich przypadków było w Łodzi - 45 - mówi podinsp. Joanna Kącka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. - Funkcjonariusze w 90 przypadkach wystąpili z wnioskiem o cofnięcie koncesji na sprzedaż alkoholu.

Wykrycie sprzedaży wódki, wina czy piwa nieletnim nie jest łatwe.

- Żaden sprzedawca nie sprzeda alkoholu młodemu człowiekowi, jeśli w sklepie jest funkcjonariusz w mundurze - mówi podinsp. Kącka. - Zwykle dowiadujemy się o tym fakcie, kiedy spotykamy nieletniego pod wpływem alkoholu. Dociekamy wówczas, gdzie go kupił. Zwykle młodzi ludzie tłumaczą, że butelkę kupił pełnoletni kolega. Jednak część nieletnich nie kłamie i wskazuje adres sklepu lub pubu.

Policjanci objęli szczególnym nadzorem miejsca, w których sprzedawany czy też podawany jest alkohol.

- Właściciele takich lokali w większości otrzymali już stosowne listy, przypominające o ciążących na nich obowiązkach, a także grożących konsekwencjach - twierdzi podinsp. Kącka. - Funkcjonariusze odwołując się do odpowiedzialności nie tylko prawnej tych osób, ale również społecznej, wskazują na zagrożenia, związane z piciem alkoholu, zwłaszcza przez osoby nieletnie. Zjawisko to zwiększa ryzyko wystąpienia wielu niebezpiecznych sytuacji, na przykład wypadków drogowych, utonięć, konfliktów z prawem, przypadkowych kontaktów seksualnych, zwiększa prawdopodobieństwo, że młody człowiek stanie się ofiarą lub sprawcą przestępstwa.

Mój Reporter

Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

Dane kontaktowe

Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego Reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

Oświadczenia:

Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Alko

Siv (gość)

Zgłoś naruszenie treści

No cóż, teraz to nie problem mieć dowód kolekcjonerski, bo są takie strony jak fastidcard.com i zakup alkoholu raczej nie stanowi problemu. Ot, choćby koledzy z klasy tak robią.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

W Ameryce

xxx (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 48 / 29

W takich np. demokratycznych Stanach Zjednoczonych gdy policja czy inne służby stwierdzą, że sklep czy dyskoteka sprzedał alkohol nieletniemu to z automatu pozbawia się go licencji. I do tego nie...rozwiń całość

W takich np. demokratycznych Stanach Zjednoczonych gdy policja czy inne służby stwierdzą, że sklep czy dyskoteka sprzedał alkohol nieletniemu to z automatu pozbawia się go licencji. I do tego nie ma żadnego trybu odwoławczego czy sądów. Dlatego tam mało kto ryzykuje sprzedanie małolatowi alkoholu a nawet piwa. Gdyby wprowadzić taki tryb w Polsce to pół roku nie było by sklepów z alkoholami i dyskotek czy pubów.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

???

Piter (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 51 / 32

"Nieletni bez problemu kupują alkohol w skepach i pubach - "skepach"? Rozumiem, że można popełnić błąd pisząc, ale żeby w tytule, nie macie korekty, czy co?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

...???

Piter (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 40 / 23

"Nieletni bez problemu kupują alkohol w skepach i pubach - "skepach"? Rozumiem, że można popełnić błąd pisząc, ale żeby w tytule, nie macie korekty, czy co?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

trawa

Kot789 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 61 / 64

Malolata z trawa zlapac duzo latwiej, wiec po co sie meczyc? W statystyce wyjdzie na to samo

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo