Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka wyprzedaż dworców kolejowych

Marcin Bereszczyński
Dworzec Łódź Żabieniec będzie wystawiony na sprzedaż
Dworzec Łódź Żabieniec będzie wystawiony na sprzedaż Grzegorz Gałasiński
Łódź Żabieniec, Łowicz Przedmieście, Kamieńsk, Gorzkowice - te dworce z naszego województwa znalazły się na liście wystawionych do sprzedaży przez PKP SA.

Łącznie kolej chce w tym roku sprzedać 50 dworców. Obecnie trwa wycena tych nieruchomości. Pierwsze przetargi rozpoczną się wiosną.

W 2008 r. Najwyższa Izba Kontroli zaliczyła Łódź Żabieniec do najbardziej obskurnych dworców w Polsce. Rok później z inicjatywy Krzysztofa Kwiatkowskiego, który był wtedy senatorem, rozpoczął się remont dworca za 200 tys. zł. Żabieniec odzyskał blask, ale tylko na kilka miesięcy. W kwietniu 2010 r. zamknięto tam kasy, bo były nierentowne. Nikt dworca nie pilnował, więc na budynku zawisła kłódka. Dopiero niespełna rok temu znalazł się restaurator, który wydzierżawił obiekt i zrobił tam knajpę. Po wystawieniu Żabieńca na sprzedaż będzie mógł wykupić tę nieruchomość.

- Mamy pozytywne przykłady wykorzystania budynków dworcowych dla potrzeb restauracji. Sprzedaż dworców to oferta dla tych, którzy mają pomysł na ich komercyjne wykorzystanie - mówi Jarosław Bator, dyrektor pionu nieruchomości PKP SA i dodaje, że spółka ma 2,5 tys. dworców. Spośród nich tylko 600 jest czynnych, a dla potrzeb kolei wystarczy 220. Pozostałe będą sprzedane, przekazane samorządom lub wyburzone.

W ubiegłym roku kolej przekazała samorządom 58 dworców. Gotowych do przekazania jest 248 obiektów, a w trakcie przygotowania do zbycia jest kolejnych 557. Dobrym przykładem współpracy kolei z samorządem jest Stryków. Do końca roku PKP za milion złotych zmodernizują dworzec, który później przejmie urząd gminy Stryków. Burmistrz Andrzej Jankowski chce w budynku zrobić placówkę kulturalną.

- Marzy mi się, aby wyremontowany dworzec stał się miejscem ważnych wydarzeń w naszej gminie lub spotkań towarzyskich przy kawie - mówi burmistrz Jankowski.

Największe dworce nadal będą należeć do kolei. Zarządzać nimi mają menadżerowie. Będą mieć jednakowe biura na każdej ze stacji. Mają dbać o czystość, stan techniczny i odprawę podróżnych.

Kolej sprzedaje nie tylko dworce. Kupić można wieżę ciśnień przy zgierskim dworcu, a wśród 20 najciekawszych - według kolei - nieruchomości jest trzy-hektarowa, porośnięta chaszczami działka przy ul. Strykowskiej 93 w Łodzi. Wystawiono ją tydzień temu za 11,2 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki