18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Witold Stępień: Byłem w Warszawie w sprawie CKD [WYWIAD]

Joanna Barczykowska
Witold Stępień
Witold Stępień DziennikŁódzki/archiwum
Z Witoldem Stępniem, marszałkiem województwa łódzkiego, rozmawia Joanna Barczykowska.

Do ministerstwa zdrowia trafił wykaz sprzętu potrzebnego do wyposażenia CKD. Potrzeba na to 50 mln zł. Czy będzie Pan wspierał rektora Uniwersytetu Medycznego w pozyskaniu tych pieniędzy?

Warto tę inwestycję zakończyć i uruchomić szpital. Oczywiście z zapewnieniem właściwego wyposażenia. Suma, o której pani mówi, to także dodatkowe koszty, które trzeba było ponieść na adaptacje budynku, tak aby spełniał wszystkie wymagania przepisów pożarowych, które w trakcie budowy były uszczegóławiane. Dlatego m.in. nie wystarczyło pieniędzy na wyposażenie Centrum. Zabrakło 50 mln i te pieniądze są niezbędne. Wspieramy rektora w staraniach o pozyskanie tej kwoty w rozmowach z Narodowym Funduszem Zdrowia i Ministerstwem Zdrowia, które, tak naprawdę, za pośrednictwem Uniwersytetu Medycznego, jest inwestorem tego przedsięwzięcia. Byłem w Warszawie dwa razy w tej sprawie.

Kiedy CKD zostanie otwarte będzie się musiało utrzymać. Część klinik uniwersyteckich znajduje się w szpitalach marszałkowskich. Czy jest zgoda samorządu na przeniesienie?

Obecnie z władzami Uniwersytetu Medycznego prowadzimy rozmowy dotyczące połączenia Wojewódzkiego Centrum Ortopedii i Rehabilitacji Narządu Ruchu im. Radlińskiego z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym im. WAM. Omawiane są sprawy przeniesienia działalności, a szczególnie warunki na jakich ma dojść do połączenia obu placówek. Rektor planuje też pozyskanie dwóch klinik ze szpitala w Zgierzu, ale bez przenosin oddziałów. Tutaj warto wyjaśnić, że kliniki w naszych szpitalach funkcjonują na bazie oddziałów szpitalnych. Klinika zatrudnia kilku pracowników Uniwersytetu Medycznego, a oddział wielu lekarzy i personel, który pozwala na funkcjonowanie całego oddziału. Więc przeniesienie klinik następuje niezależnie od od-działów, które nadal funkcjonują w naszych szpitalach.

Jakie kliniki Pana zdaniem koniecznie powinny zostać w szpitalach marszałkowskich?
CKD dziś nie rozwiąże wszystkich problemów lokalowych łódzkich szpitali. Na pewno zmieni trudną sytuację szpitala im. Sterlinga czy szpitala im. Barlickiego. Koegzystencja szpitali i oddziałów szpitalnych prowadzonych przez województwo czy inne podmioty z klinikami, a więc dydaktyką i funkcjonowaniem Uniwersytetu Medycznego będzie na pewno potrzebna CKD. Centrum nie ma takiego potencjału, aby ulokować tam wszystkie oddziały kliniczne. Te najbliższe działania, to jak już wspomniałem przejęcie części szpitali Sterlinga i Barlickiego. Jeśli pojawią się inne propozycje, to będziemy rozmawiać. Najważniejsza jest dostępność i jakość usług medycznych dla pacjenta.

Jak Pana zdaniem powinna zostać rozwiązana sprawa przeniesienia oddziałów, czy ma to nastąpić wraz z kontraktami? Taki zabieg będzie wymagał porozumienia wszystkich stron.

W świetle zapisów ustawy o działalności leczniczej jedyną formą prawną, na podstawie której możliwe będzie połączenie jest właśnie porozumienie, na podstawie którego każdorazowo warunki zostaną szczegółowo uzgodnione przez strony.

W placówkach służby zdrowia należących do Urzędu Marszałkowskiego leczy się ponad 40 proc. mieszkańców województwa. Pan jako marszałek ma więc wpływ na kształtowanie polityki zdrowotnej w regionie. Jakie, Pana zdaniem, zmiany wymusi CKD?

Na kształtowanie polityki zdrowotnej w województwie wpływ mają nie tylko władze wojewódzkie, ale w dużej mierze NFZ, który dysponuje środkami publicznymi przeznaczonymi na opiekę zdrowotną. Samorząd Województwa konsekwentnie realizuje wytyczoną przez lata strategię polityki zdrowotnej. Należy wspomnieć chociażby budowę Centrum Leczenia Chorób Zakaźnych w szpitalu im. Biegańskiego czy szeroko rozumianą onkologię. Od kilku lat inwestujemy w Regionalny Ośrodek Onkologiczny. Nasze placówki nadal świadczyć będą swoje usługi, a CKD uzupełni zdrowotną mapę województwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki