Kto dziedziczy składki z OFE?

  Kto dziedziczy składki z OFE?

  Andrzej Gębarowski

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Kto dziedziczy składki z OFE?

  ©archiwum

  Rośnie wartość wypłat dokonywanych przez otwarte fundusze emerytalne (OFE) na rzecz osób uprawnionych do dziedziczenia po zmarłych członkach funduszy. Tylko w ubiegłym roku OFE wypłaciły osobom uprawnionym ponad 300 mln zł. 
Według analizy przeprowadzonej przez Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych, w latach 1999-2011 zmarło 153 tysiące członków OFE, zaś do współmałżonków lub osób wskazanych w umowie z funduszem, a także do spadkobierców trafiło w sumie ponad 1,2 mld zł brutto.
  Kto dziedziczy składki z OFE?

  ©archiwum

  Według analizy przeprowadzonej przez Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych, w latach 1999-2011 zmarło 153 tysiące członków OFE, zaś do współmałżonków lub osób wskazanych w umowie z funduszem, a także do spadkobierców trafiło w sumie ponad 1,2 mld zł brutto. 


  Kwoty te mogłyby być jeszcze wyższe, gdyby nie fakt, że część osób nie zgłasza do funduszy informacji o śmierci swoich bliskich, a więc nie korzysta z możliwości dziedziczenia oszczędności. Według niedawnych badań przeprowadzonych dla Nordea PTE, tylko 37 proc. ankietowanych wie o możliwości dziedziczenia pieniędzy z OFE.
 Warto zatem podkreślić, że śmierć bliskiej osoby trzeba zgłosić do OFE samemu.

  Nie należy liczyć, że wyręczy nas w tym jakaś instytucja (np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych) lub pracodawca. Dopóki nie wpłynie zgłoszenie współmałżonka lub osoby uposażonej przez zmarłego członka OFE, nie jest możliwe rozpoczęcie procedury wypłaty pieniędzy.
W razie kłopotów z ustaleniem funduszu, do którego należał zmarły, można udać się do oddziału ZUS właściwego dla jego miejsca zamieszkania.

  ZUS pomoże ustalić, do którego OFE przekazywane były składki odprowadzane np. za pośrednictwem pracodawcy. 
Przypomnijmy, jakie są zasady dziedziczenia pieniędzy zgromadzonych na koncie w OFE przez bliską osobę zmarłą. 
Otóż ustawa o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych przewiduje wypłatę środków zgromadzonych na rachunku osoby ubezpieczonej w związku z jej śmiercią w dwóch częściach.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo