18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z pieniędzmi pracowników, gdy na konto wszedł komornik?

Dorota Domienik
Piotr Krzyżanowski
Zajęcie przez komornika konta bankowego przedsiębiorcy, na którym znajdują się środki na wypłaty dla pracowników, może być brzemienne w skutkach. W takiej sytuacji bank nie może bez zgody komornika dokonywać z rachunku przedsiębiorcy wypłat do wysokości zajętej wierzytelności. Zajęcie obejmuje również kwoty, które nie były na rachunku bankowym w chwili jego zajęcia, a zostały wpłacone na ten rachunek po jego dokonaniu.

Wypłaty na wynagrodzenie za pracę, wraz z podatkami i innymi ciężarami ustawowymi, są jednak objęte ochroną prawną. Oznacza to, że zakaz dokonywania wypłat z zajętego rachunku bankowego nie dotyczy wypłat na wynagrodzenie za pracę. Mogą być one dokonywane do wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Zwolnienie od egzekucji dotyczy wyłącznie bieżących wypłat na wynagrodzenie za pracę i obejmuje całość wynagrodzenia, tzn. także nagrody, premie i prowizje wynikające z umowy o pracę oraz za prace wynikające z umowy zlecenia.


Jednak z racji tego, że komornik sądowy nie weryfikuje w żaden sposób, czy na zajmowanym przez niego rachunku bankowym znajdują się środki pieniężne na wynagrodzenia, to po stronie przedsiębiorcy należy dopilnowanie wypłat. Aby skorzystać z możliwości, jakie dają mu przepisy prawa, musi złożyć komornikowi odpis listy płac lub inny wiarygodny dowód na konieczność wypłaty wynagrodzeń.


Na tej podstawie komornik sądowy wydaje postanowienie zezwalające na wypłatę z zajętego rachunku kwot na cele przewidziane w tym przepisie. Zezwolenie może być jednorazowe, bez potrzeby udzielania go każdorazowo, kiedy kolejne należności z tytułów wskazanych w ustawie staną się wymagalne.


Stąd też, składając komornikowi sądowemu odpis listy płac lub innego wiarygodnego dowodu, należy dopilnować prawdziwości, a także poprawności wystawienia takich dokumentów, np. co do umocowania osoby podpisującej listę płac. Wynika to z faktu, że postanowienie komornika może zostać zaskarżone skargą na czynności komornika, która z reguły będzie oparta na zarzucie, że należności objęte zezwoleniem nie zostały udokumentowane lub zostały udokumentowane w sposób nienależyty.

Uchylenie przez sąd postanowienia komornika zezwalającego na wypłatę z zajętego rachunku bankowego powoduje bezwzględny zakaz wypłat z rachunku bankowego, a także skutkuje realizacją zajęcia. 
Dlatego też wymóg prawidłowego doręczenia oraz wymóg właściwie sporządzonego odpisu listy płac są tak istotne dla skutecznego dokonywania wypłat na wynagrodzenia z zajętego rachunku bankowego.


Zgodnie z art. 86 Kodeksu Pracy, pracodawca ma obowiązek wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie, jakie zostały określone w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy.


- W razie jakichkolwiek opóźnień w wypłacie wynagrodzenia przedsiębiorcy są zobowiązani do naliczenia i wypłacenia pracownikowi ustawowych odsetek od zaległej sumy wynagrodzenia, jeśli tylko pracownik wystąpi z takim żądaniem lub kwestia ta została uregulowana na przykład w umowie o pracę - mówi Dominik Mędrzycki, księgowy Tax Care. - Kwota zaległego wynagrodzenia wypłacana pracownikowi stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy, ale odsetki od takiego nieterminowo wypłaconego świadczenia są zwolnione od podatku dochodowego.

Wynika to bezpośrednio z art. 21. Ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT, zgodnie z którym odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń o charakterze, m.in. wypłaty ze stosunku służbowego, stosunku pracy, w tym spółdzielczego stosunku pracy, członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, a także pracy nakładczej - są zwolnione z opodatkowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki