Co z pieniędzmi pracowników, gdy na konto wszedł komornik?

  Co z pieniędzmi pracowników, gdy na konto wszedł komornik?

  Dorota Domienik

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Co z pieniędzmi pracowników, gdy na konto wszedł komornik?

  ©Piotr Krzyżanowski

  Zajęcie przez komornika konta bankowego przedsiębiorcy, na którym znajdują się środki na wypłaty dla pracowników, może być brzemienne w skutkach. W takiej sytuacji bank nie może bez zgody komornika dokonywać z rachunku przedsiębiorcy wypłat do wysokości zajętej wierzytelności. Zajęcie obejmuje również kwoty, które nie były na rachunku bankowym w chwili jego zajęcia, a zostały wpłacone na ten rachunek po jego dokonaniu.
  Co z pieniędzmi pracowników, gdy na konto wszedł komornik?

  ©Piotr Krzyżanowski

  Wypłaty na wynagrodzenie za pracę, wraz z podatkami i innymi ciężarami ustawowymi, są jednak objęte ochroną prawną. Oznacza to, że zakaz dokonywania wypłat z zajętego rachunku bankowego nie dotyczy wypłat na wynagrodzenie za pracę. Mogą być one dokonywane do wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

  Zwolnienie od egzekucji dotyczy wyłącznie bieżących wypłat na wynagrodzenie za pracę i obejmuje całość wynagrodzenia, tzn. także nagrody, premie i prowizje wynikające z umowy o pracę oraz za prace wynikające z umowy zlecenia.


  Jednak z racji tego, że komornik sądowy nie weryfikuje w żaden sposób, czy na zajmowanym przez niego rachunku bankowym znajdują się środki pieniężne na wynagrodzenia, to po stronie przedsiębiorcy należy dopilnowanie wypłat. Aby skorzystać z możliwości, jakie dają mu przepisy prawa, musi złożyć komornikowi odpis listy płac lub inny wiarygodny dowód na konieczność wypłaty wynagrodzeń.


  Na tej podstawie komornik sądowy wydaje postanowienie zezwalające na wypłatę z zajętego rachunku kwot na cele przewidziane w tym przepisie. Zezwolenie może być jednorazowe, bez potrzeby udzielania go każdorazowo, kiedy kolejne należności z tytułów wskazanych w ustawie staną się wymagalne.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  Szczecin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 15

  Ciekawy artykuł.

  http://www.ekb.szczecin.pl/

  Polecamy

  [QUIZ] Czy żyjesz ekologicznie? Rozwiąż QUIZ i zobacz czy jesteś EKO

  [QUIZ] Czy żyjesz ekologicznie? Rozwiąż QUIZ i zobacz czy jesteś EKO

  MISTRZOWIE URODY. Zgłoś i głosuj!

  MISTRZOWIE URODY. Zgłoś i głosuj!

  Koniec użytkowania wieczystego. Nadchodzi długo oczekiwane uwłaszczenie milionów Polaków.

  Koniec użytkowania wieczystego. Nadchodzi długo oczekiwane uwłaszczenie milionów Polaków.

  Nasza akcja charytatywna

  Nasza akcja charytatywna