Menu Region

Rozważanie na Wielki Piątek

Rozważanie na Wielki Piątek

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Łódzki

ks. Edward Pleń

Prześlij Drukuj
Rozważanie na Wielki Piątek Rozważanie na Wielki Piątek

Ks. Edward Pleń, krajowy duszpasterz sportowców (© Krzysztof Szymczak/archiwum)

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego - dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.
Wielki Piątek to dzień Krzyża.

16 listopada 2009 r., we wspomnienie wyboru na Stolicę Piotrową Jana Pawła II, otrzymałem od sportowca sms takiej treści: "Co się dzieje z tym światem? Krzyże ze szkolnych klas zdejmują… A teraz w Polsce to się dzieje. Księże Edwardzie, co im Krzyż przeszkadza? Szczęść Boże".

Właśnie, dlaczego mój Krzyż zdejmują czy próbują to czynić?!
 • Krzyż to autentyczna szkoła, w której uczę się człowieka - drogi Kościoła.
 • Krzyż to jest szkoła życia od początku do końca, od poczęcia do naturalnej śmierci.
 • Krzyż to szkoła obecności w moim życiu i w drugim człowieku.
 • Krzyż to szkoła, która codziennie przypomina, że radość i smutek idą razem, blisko siebie.
 • Krzyż to szkoła, w której uczę się, jak zwyciężać swoje słabości i kochać tych, których nikt nie potrafi już kochać.
 • Krzyż to szkoła przypominająca mi codziennie cierpienie Jezusa i moje cierpienie, moją drogę, którą raz wybrawszy, codziennie muszę wybierać.
 • Krzyż to szkoła, która jest znakiem miłości i solidarności Boga z człowiekiem.
 • Krzyż to szkoła, w której cierpienie ma sens.
 • Krzyż to szkoła, w której lepiej widzę człowieka.
 • Krzyż to szkoła, która uczy, że trzeba wybierać miedzy dobrem a złem, a nigdy nie zgadzać się na wybór mniejszego zła.
 • Krzyż to szkoła miłości - "Będziesz miłował Pana Boga swego, a bliźniego swego jak siebie samego".
 • Krzyż to szkoła Bożego pokoju - "Pokój Mój daję wam"...
 • Krzyż to szkoła - "znak, któremu sprzeciwiać się będą".
 • Krzyż to szkoła-klucz do zrozumienia siebie i człowieka, powołania i wolności.
 • Krzyż to szkoła pytań, ale przede wszystkim odpowiedzi na najtrudniejsze problemy.
 • Krzyż to najprostsza droga do Nieba.

Tego dnia odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Celebrans i asysta wchodzą w ciszy. Przed ołtarzem przez chwilę leżą krzyżem, a po modlitwie wstępnej czytane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie czyta się lub śpiewa, zwykle z podziałem na role, opis Męki Pańskiej według św. Jana.

Po homilii w bardzo uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół poleca Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni. Szczególnie przejmujące są modlitwy o jedność chrześcijan, za Żydów i za niewierzących.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem". Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim, tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem. Po adoracji Krzyża z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i wiernym udziela się Komunii.

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Cały wystrój tej kaplicy ma kierować uwagę na Ciało Pańskie. W wielu kościołach przez całą noc trwa adoracja.

ks. Edward Pleń
krajowy duszpasterz sportowcówDamy ci więcej - zarejestruj się!

Mój Reporter

Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

Dane kontaktowe

Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego Reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

Oświadczenia:

Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
 • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
 • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
 • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się