Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łodzianie pytają o ustawę śmieciową. Co czeka nas po 1 lipca?

Jolanta Baranowska
Łodzianie mają wiele pytań w związku z ustawą śmieciową
Łodzianie mają wiele pytań w związku z ustawą śmieciową Krzysztof Szymczak
Od 1 lipca wchodzą nowe zasady ponoszenia opłat za odbiór odpadów. Za nasze śmieci będzie odpowiadała gmina. Tymczasem łodzianie mają coraz więcej wątpliwości w związku z czekającymi ich zmianami.

Łodzianin Grzegorz Pende pyta o kontrole śmieci w blokach pod kątem segregacji. Po wykryciu śmieci nieposegregowanych ma być bowiem naliczona wyższa opłata. A ludzie nie chcą płacić za sąsiada, który wrzuca odpady komunalne do pojemnika na te posegregowane.

- Czy jako mieszkaniec bloku mogę mieć indywidalny pojemnik? - pyta Grzegorz Pende.

- To zależy od właściciela lub administratora bloku, ponieważ to on będzie organizował system zbierania odpadów na terenie nieruchomości - mówi Marcin Masłowski, rzecznik prezydenta.

Pan Grzegorz chce też wiedzieć, czy kilkunastu indywidualnych właścicieli budynku (niebędących wspólnotą) będzie mógło wystawić - każdy - własną puszkę na odpady.

- Jeśli dla tych kilkunastu części budynku nie ma zarządzającej nią jednostki (np. administracji - przyp. red.), każdy właściciel będzie musiał złożyć osobną deklarację opłaty za odpady - tłumaczy Marcin Masłowski. - Będzie też musiał posiadać własne pojemniki. Ale możliwe będzie także zorganizowanie zbiórki odpadów we wspólnych pojemnikach i wspólne płacenie za ich opróżnianie.

Teraz klienci spółki MPO, którzy mieszkają w domkach, dostają worki do segregacji. A w jaki sposób będą segregowane śmieci po wprowadzeniu nowych zasad? - pytają Czytelnicy.

- Po 1 lipca odpady będą segregowane i w pojemnikach, i w workach - w zależności od ich rodzaju - tłumaczy rzecznik prezydenta. - W domkach jednorodzinnych mieszkańcy będą mogli korzystać z worków lub pojemników od 60 do 120 litrów do segregowania surowców, czyli: papieru, metali, tworzyw sztucznych czy szkła.

Możliwe będzie zbieranie szkła w osobnym worku.

- W 60-litrowych workach odbierane będą odpady mokre bio, czyli m.in. pozostałości produktów spożywczych - wylicza Masłowski. - W pojemnikach od 60 do 240 litrów będzie można zbierać wszystkie pozostałe odpady. Ponadto można będzie zbierać odpady zielone (np. trawę) w workach 120-litrowych.

Meble i inne odpady wielkogabarytowe z domków jednorodzinnych zabierane będą nieodpłatnie przynajmniej dwa razy w roku. Odpady budowlane i rozbiórkowe oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny właściciel będzie musiał dostarczyć do punktu przy ulicy Zamiejskiej 1, a od drugiej połowy roku również przy ulicy Kasprowicza 10. Odpady będą przyjmowane nieodpłatnie.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki