18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się test szóstoklasistów. Kto ściąga, powtarza egzamin

Maciej Kałach
Każdy, kto zostanie złapany na ściąganiu, będzie musiał powtarzać test
Każdy, kto zostanie złapany na ściąganiu, będzie musiał powtarzać test Grzegorz Gałasiński
Zimowa aura nie spowodowała przesunięcia początku sesji wiosennych egzaminów. W czwartek, o godz. 9, uczniowie szóstych klas zaczną pisać sprawdzian na koniec szkoły podstawowej. Od 23 kwietnia egzamin mają gimnazjaliści, a 7 maja zaczynają się matury.

- Nie otrzymaliśmy od dyrektorów informacji, że przeprowadzenie sprawdzianu w którejś placówce jest zagrożone - mówiła w środę po południu Danuta Zakrzewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. - W razie braku dostaw prądu czy silnych śnieżyc, uniemożliwiających dzieciom dotarcie do szkoły, mamy rezerwowy termin egzaminu.

W tym roku awaryjną datę sprawdzianu Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie wyznaczyła na 4 czerwca. Zwykle to szansa dla tych dzieci, które w kwietniu nie dotarły na test z powodu choroby lub zdarzeń losowych, np. awarii autobusu.

Podejście szóstoklasistów do sprawdzianu jest warunkiem ukończenia podstawówki. Kto nie pojawi się na teście także w terminie rezerwowym, musi powtarzać ostatnią klasę szkoły. Sprawdzianu nie można nie zdać - nawet zdobycie zera na czterdzieści punktów gwarantuje prawo nauki w gimnazjum rejonowym. Wbrew często powtarzanym opiniom, punkty z testu nie mają znaczenia, gdy absolwent podstawówki ubiega się o przyjęcie do innego gimnazjum niż rejonowe. Zaświadczenia z liczbą punktów wydawane są absolwentom na koniec roku szkolnego, a wtedy gimnazja są już po ogłoszeniu listy przyjętych.

Dyrektorzy przy przyjmowaniu dzieci spoza rejonu interesują się ich osiągnięciami na konkursach przedmiotowych i stopniami na półrocze w szóstej klasie podstawówki.

Jednak sprawdzianu szóstoklasistów nie warto lekceważyć.

- To wprowadzenie do cyklu, w którym potem następują egzamin gimnazjalny oraz matura - mówi Paweł Miszczak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 44 w Łodzi. - Dlatego dzieci przychodzą w galowych strojach. Dla młodszych klas jest to dzień wolny.

Dyrektor Miszczak zdradza, że w poprzednich latach jego uczniowie po "właściwym" sprawdzianie pisali test, sprawdzający kompetencje z języka obcego. Wtedy była to próba, ale od 2015 roku taki arkusz stanie się częścią państwowego egzaminu.

- Jeszcze nie wiadomo, czy oba arkusze uczeń napisze w ciągu jednego dnia, czy damy mu na to dwa dni - mówi Danuta Zakrzewska z OKE.

Szóstoklasista dostaje godzinę na tzw. rozwiązanie jednego arkusza, sprawdzającego pięć umiejętności: czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji oraz wykorzystywanie wiedzy z praktyki. Dwadzieścia zadań ma formę zamkniętą, sześć - otwartą.

Za nowość, towarzyszącą tegorocznemu sprawdzianowi, można uznać pierwszą kampanię przeciw ściąganiu, przygotowaną przez CKE. "Nie ściągaj i nie pozwól, aby inni uczniowie ściągali od ciebie" - głoszą podpisy pod obrazkami na specjalnie przygotowanych plakatach. Nauczyciele mogli przeprowadzać lekcje, tłumaczące zalety samodzielności w oparciu o scenariusze z CKE. Za ściąganie grozi powtarzanie testu.

Arkusze sprawdzi w wyznaczonych placówkach grupa nauczycieli, przeszkolonych przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Nie będą mogli wynosić dokumentów z budynku. Sprawdzanie odbędzie się w okolicach weekendu majowego.

Ostatnia część sprawdzianu polega na napisaniu krótkiego wypracowania. Przypominamy tematy z poprzednich lat.

  • 2012 - Napisz opowiadanie o tym, jak ktoś zrobił miłą niespodziankę swoim domownikom.
  • 2011 - Klasa VIa Szkoły Podstawowej w Brzezinach organizuje wystawę pt. "Sławni matematycy na znaczkach pocztowych". W imieniu samorządu klasowego napisz
  • zaproszenie dla dyrektora tej szkoły na otwarcie wystawy.
  • 2010 - Pomyśl o kimś, kto odniósł sukces. Opisz, co osiągnął i opowiedz, jak do tego doszedł.
  • 2009 - Napisz opowiadanie pt. "Tak się zaczęła przyjaźń", którego bohaterami będą człowiek i zwierzę.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki