Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie znajdziesz kwasy omega-3

Wiktor Sawiuk
archiwum
Od dziecka bombardowani jesteśmy poradami o niezbędności warzyw i owoców w diecie i to niemal od urodzenia. I to wszystko prawda.

Tym bardziej zastanowiła naukowców dieta Eskimosów - warzyw w niej nie ma prawie wcale, mimo to przedstawiciele tej nacji rzadko zapadają na#choroby serca i nowotwory, obce są im też alergie. Duża w tym zasługa czystego środowiska, prawdziwą przyczyną „zdrowia bez warzyw” okazała się jednak obecność kwasów omega-3 w diecie. A dieta ta, to głównie ryby i tłuszcze pochodzenia rybnego.

Kwasy omega-3 wzięto więc „pod lupę”. Okazało się, że od ich obecności w diecie w dużej mierze zależy sprawność myślenia, co ma znaczenie głównie dla starszych ludzi, kiedy pojawiają się naturalne ubytki np. w zdolności zapamiętywania. Badania i ankiety potwierdziły: ludziom, którzy jedzą dużo ryb, nie brakuje w starszym wieku bystrości umysłu i kreatywności, rzadziej też dopadają ich demencja i choroba Alzheimera.

Obecność kwasów omega-3 w organizmie obniża poziom złego cholesterolu i zwiększa dobrego we krwi. Badania stanu zdrowia ludności wykazały, że w Polsce odsetek osób z podwyższonym poziomem cholesterolu w danym wieku wynosi: 20 lat - 22 proc., 30 lat - 38 proc., 40 lat - 50 proc., 50 lat 62 proc., czyli 19 milionów Polaków.

To kolejny argument potwierdzający niezbędność kwasów omega-3 dla organizmu. Dostarczenie organizmowi odpowiedniej ich ilości nie jest problemem. Rzecz w tym, że w tych tłuszczach, w których znajdziemy kwasy omega-3 są też inne kwasy tłuszczowe, choćby omega-6 i omega-9. A do tego, byśmy mogli cieszyć się zdrowiem, potrzebujemy kwasów omega-3 i omega-6 w odpowiednich proporcjach (od 1:5 do 1:6). Przewaga któregokolwiek z nich, mówiąc najprościej, niweluje dobroczynne działanie drugiego.

Nasze obyczaje kulinarne sprawiają, że za dużo jemy tłuszczów roślinnych (tam głównie są kwasy omega-6) a za mało ryb (najlepsze źródło kwasów omega-3) - tych ostatnich Polacy zjadają dwa razy mniej niż mieszkańcy zachodniej Europy.

Poprawić ten stan możemy w jeden prosty sposób - zacząć jeść więcej ryb. Dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3 to 1-1,5 g. Przekładając to na dietę, powinniśmy dwa razy w tygodniu zjadać porcję ryby. To zaradzi także nadmiarowi kwasów omega-6 w diecie. Bogatym źródłem kwasów omega-3 są także orzechy włoskie, nasiona rzepaku, lnu, soi.

A co maja robić ci, którzy ryb nie lubią? Powinni wykorzystywać suplementy diety. Stosuje się je m.in. przy miażdżycy, reumatyzmie, chorobie Alzheimera i dla wzmocnienia organizmu narażonego na infekcję.

Znanym od pokoleń tran (wyciąg z wątroby np. dorsza), odrzuca smakiem więcej osób niż ryby, obecnie skorzystać można też z kapsułek omega-3, które też nieco tranem pachną i smakują.

Kwasy omega-3 trafiają też jednak do wielu innych produktów spożywczych, najczęściej wzbogacają margaryny lub margarynowo-maślane miksy. Teraz trafiły także do twarożku. Po rybnym smaku i zapachu nie ma już w tej postaci śladu a zjedzenie twarożku jest łatwiejsze, zwłaszcza dla dziecka, niż przełkniecie solidnej kapsułki.

Warto także zajrzeć do tabelki obok. Widzimy, że rzadko które z najlepszych źródeł kwasu omega-3 ma w sobie kwas omega-6 w odpowiedniej proporcji. Wyróżnia się tu, dobrą proporcją obu kwasów, olej z orzechów włoskich, z tych najpopularniejszych - rzepakowy (bez kwasu erukowego).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Gdzie znajdziesz kwasy omega-3 - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki