Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MÓJ REPORTER: Dlaczego zlikwidowano nocne dyżury aptek w Konstantynowie?

Marcin Bereszczyński
Mieszkańcy Konstantynowa po godz. 23 są pozbawieni możliwości zakupu leków
Mieszkańcy Konstantynowa po godz. 23 są pozbawieni możliwości zakupu leków Grzegorz Mehring/Polskapresse
Dlaczego Starostwo Powiatowe w Pabianicach od stycznia 2013 roku zlikwidowało dyżury nocnych aptek w Konstantynowie Łódzkim? - pyta pan Jarosław Kamiński, nasz Czytelnik. - Przez to mieszkańcy po godz. 23 są pozbawieni możliwości zakupu leków. Najbliższe nocne apteki znajdują się w Łodzi, Pabianicach i Aleksandrowie, a z tymi miastami Konstantynów nie ma nocnej komunikacji publicznej - tak opisuje zaistniałą sytuację nasz Czytelnik.

- W sprawie dyżurów aptek w Konstantynowie Łódzkim odbyły się spotkania właścicieli aptek z przedstawicielami Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego w Konstantynowie Łódzkim - mówi Agnieszka Skalska-Gombrych, rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Pabianicach.

- Podczas spotkań aptekarze przedstawili postulaty, z których wynika, iż w mieście w porze nocnej, niedzielę, święta oraz inne dni wolne, zainteresowanie udzielanymi świadczeniami przez aptekarzy jest znikome. Aptekarze nie wyrazili zgody na pełnienie dyżurów całodobowych, uzasadniając swą rezygnację tym, iż na terenie Konstantynowa funkcjonuje apteka "Olmed" z siedzibą przy ul. Piłsudskiego 1, która otwarta jest codziennie od godz. 8.00 do godz. 23.00, w święta od 8.00 do 18.00, co w znaczącym stopniu umożliwia zaspokojenie faktycznych potrzeb miejscowej ludności. Ponadto w nagłych stanach zagrożenia życia i zdrowia pacjenci jadą na pogotowie ratunkowe, które znajduje się w Pabianicach oraz w Aleksandrowie Łódzkim, gdzie otrzymane recepty z pogotowia realizują apteki znajdujące się w tych miejscowościach - wyjaśnia Skalska-Gombrych.

Rzeczniczka starostwa dodaje, że określanie rozkładu godzin pracy aptek nie oznacza ustalania dyżurów konkretnych aptek. Zaś uchwała Rady Powiatu jako akt prawa miejscowego nie jest decyzją administracyjną i radni nie mogą nakazać konkretnej aptece konkretnego czasu pracy, konkretnych dni czy godzin otwarcia apteki, wyznaczania jej dyżuru.

Natomiast przepis prawa farmaceutycznego daje możliwość radzie powiatu ustalania ramowego i ogólnego czasu pracy aptek tak, by ludność mogła zaspokoić swoje potrzeby z zakresu usług farmaceutycznych. Jeśli na danym terenie praktyka wskazuje na brak zainteresowania ludności funkcjonowaniem aptek w porze nocnej czy w dni wolne od pracy - wtedy nie ma też najważniejszego uzasadnienia na takie wyznaczanie dyżurów aptek.

- I taki właśnie brak zainteresowania pracą aptek w porze nocnej, niedzielę, święta oraz inne dni wolne od pracy wskazują w swoich postulatach aptekarze z Konstantynowa - podsumowuje rzeczniczka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki