Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacja archeologiczna w Brzezinach. Pod zabytkowym kościołem odkryto tunel prowadzący do zamku

Wiesław Pierzchała
W przyszłości podziemny tunel zostanie udostępniony turystom. Najpierw jednak trzeba go odnowić
W przyszłości podziemny tunel zostanie udostępniony turystom. Najpierw jednak trzeba go odnowić UM Brzeziny
Pod zabytkowym gotyckim kościołem Podwyższenia św. Krzyża w Brzezinach odkryto podziemny korytarz. Biegnie on w stronę dawnego zamku Lasockich, którego już nie ma. Dziś są to okolice zalewu nad Mrożycą i klasztoru Bernardynek.

Tunel jest w niezłym stanie i po renowacji zostanie udostępniony zwiedzającym. Miłośnicy zagadek historycznych podkreślają, że jest to odkrycie dużego kalibru. Tym bardziej, że od dawna krążyły pogłoski, że Lasoccy, którzy byli właścicielami miasta przez ponad 300 lat, zostawili podziemny korytarz z zamku do kościoła. Brakowało jednak dowodów. Teraz są, bo w podziemiach świątyni odkryto tajne przejście i specjalna ekipa zbadała tunel.

- Wejście do podziemnego korytarza prowadzi z krypty grobowej znajdującej się pod dwoma kaplicami: Matki Boskiej Różańcowej oraz świętego Krzyża. Wejście stanowiło przedłużenie klatki schodowej i przez wiele lat było zamurowane. Odsłoniliśmy je. Pod ziemią doszedłem do miejsca, w którym tunel jest zasypany - wyjaśnia Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi.

Korytarz pochodzi z czasów budowy kaplicy Matki Boskiej Różańcowej, czyli z XVI wieku. Został zawalony pod drogą krajową, co z pewnością spowodowane zostało tym, że jeżdżą nią ciężarówki. Dlatego - ze względów bezpieczeństwa - podziemna przeszkoda nie będzie na razie usuwana, bo jeżdżące tam tiry mogłyby znów doprowadzić do zasypania tunelu.

Na razie nie odkryto jego wylotu. Podziemne przejście ma konstrukcję ceglano-kamienną, która zostanie poddana renowacji za pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kościół Podwyższenia św. Krzyża został zbudowany w końcu XIII stulecia. Potem był kilka razy rozbudowywany i remontowany, przez co stracił swój pierwotny, gotycki wygląd.

W 1515 roku od strony południowej dobudowano kaplicę Marki Boskiej Różańcowej, a sto lat później od strony północnej dostawiono kaplicę św. Krzyża. Wtedy to Brzezinami władali Lasoccy, którzy przyczynili się do rozwoju miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki