Termy w Uniejowie: Każdy znajdzie tu coś dla siebie

  Termy w Uniejowie: Każdy znajdzie tu coś dla siebie

  Michał Meksa

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Do poniedziałkowego numeru "Dziennika Łódzkiego" dodajemy trzecią mapę "Atlasu turystycznego województwa łódzkiego". Obejmuje ona niemal cały obszar powiatu łęczyckiego, a także południowy fragment powiatu kutnowskiego i północne krańce powiatów zgierskiego i poddębickiego.
  Termy w Uniejowie: Każdy znajdzie tu coś dla siebie

  ©Agnieszka Olejniczak

  To właśnie w tym ostatnim powiecie znajduje się Uniejów, miejscowość, o której jest ostatnio głośno w całym kraju. Nie bez powodu. Jest to bowiem pierwsze uzdrowisko geotermalne w Polsce.

  Uniejów, choć z krótką przerwą, jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Prawa miejskie posiada bowiem już od 1290 r. Tutaj mieli swoją siedzibę biskupi gnieźnieńscy. W XVIII w., miasto znalazło się w zaborze pruskim, potem w Rosyjskim. W 1870 r., Uniejów stracił prawa miejskie. Była to kara za pomoc, której mieszkańcy miasta udzielili powstańcom styczniowym. Status miasta, udało się odzyskać już w niepodległej Polsce, w 1919 r.

  Jak widać, w dziejach Uniejowa nie brakuje ciekawych epizodów.
  Jednak to najnowsza historia niewielkiego miasta jest najbardziej interesująca. Uniejów stał się doskonałym dowodem na to jak sprawny samorząd i dobre położenie, mogą pomóc w rozwoju nawet najmniejszej miejscowości.

  Pod miastem znajdują się źródła wód geotermalnych. Ten atut został wykorzystany przez władze Uniejowa. Dzięki trzem odwiertom udało się dostać do ukrytych 2 tys. m pod ziemią gorących źródeł. Woda z nich osiąga temperaturę 68 stopni Celsjusza. Mogły więc one stanowić podstawę do wybudowania w mieście kompleksu termalno-basenowego, który stał się główną atrakcją turystyczną Uniejowa.

  Uniejowskie termy powinny być obowiązkowym punktem podczas każdej wycieczki po województwie łódzkim. Do ich odwiedzenia, zachęca nas Rafał Porada, z kompleksu termalno-basenowego w Uniejowie.

  Czego może spodziewać się turysta, który przyjedzie do uniejowskiego kompleksu?
  Uniejowskie termy mają wiele do zaoferowania przyjeżdżającym do nas turystom. Znajdują się u nas baseny termalne, baseny z wodą solankową, basen sportowy, kilka rodzajów łaźni, wśród nich m.in. łaźnia turecka. To je przede wszystkim polecam, Ale poza samym kompleksem termalnym, zapraszamy też gości na zamek, do kasztelu rycerskiego czy zagrody młynarza. Hitem, zwłaszcza w sezonie letnim jest też grota śnieżna. Na dworze może panować niemiłosierny upał, tymczase wewnątrz, temperatura spada do -10 stopni Celsjusza. Organizujemy też rozmaite imprezy wokół term.

  Jakiego rodzaju są to imprezy?
  Ściągamy do naszego miasta zespoły, które grają koncerty. Już 26 maja wystąpią u nas Kult, IRA i Samokhin Band. Poza koncertami odbywają się tu też np. turnieje rycerskie.

  Do kogo głównie kierujecie swoją ofertę?
  Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Kompleks to świetne miejsce dla rodzin z dziećmi. Zapraszamy też jednak osoby w wieku 40-50 lat. Z kolei imprezy plenerowe, koncerty, zainteresować mogą młodzież. Choć bywa u nas dość tłoczno, można też tu odpocząć od zgiełku wielkiego miasta. Park wokół zamku daje możliwość relaksu i spaceru wśród odgłosów natury.

  ZAPRASZAMY NA STRONĘ SERWISU POŚWIĘCONEGO MAPOM: www.dzienniklodzki.pl/mapy

  ZAMÓW PRENUMERATĘ "DZIENNIKA ŁÓDZKIEGO" I ZBIERZ PEŁNĄ KOLEKCJĘ MAP
  - zadzwoń pod numer 42/66 59 360
  - wyślij SMS o treści ATLAS na numer 72355 (koszt SMS 2,46 zł z VAT)
  - wejdź na www.sklep.polskatimes.pl i dokonaj zakupu w sklepie internetowym
  - napisz do nas: prenumerata@dziennik.lodz.pl
  - lub przyjdź do naszego Biura Prenumeraty przy ul. ks. Skorupki 17/19.
  Biuro czynne jest codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8-17.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Gmina na Szóstkę

   Gmina na Szóstkę