Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w Poddębicach: Ogród zmysłów zachwyci turystów [PERŁA REGIONU]

Michał Meksa
Michał Meksa
Archiwum Polskapresse
Razem z czwartkowym egzemplarzem "Dziennika Łódzkiego", przygotowaliśmy dla Państwa piąty odcinek "Atlasu turystycznego województwa łódzkiego". Dzisiejsza mapa obejmuje tereny pow. poddębickiego, sieradzkiego, zduńskowolskiego, łaskiego i pabianickiego.

Proponujemy Państwu odwiedzenie Poddębic. Choć niewielkie, miasteczko może pochwalić się ciekawą historią i przyciągającymi oko zabytkami.

Statusem miasta, Poddębice mogą pochwalić się od 1400 r. W XV w. podzielone były między dwa potężne rody. Część miasta należała do Poddębskich herbu Pomian (tym samym herbem szczycili sie m.in.: dwukrotny premier II RP i autor słynnej reformy finansów, Władysław Grabski, a także przodkowie prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego). Druga część Poddębic znajdowała się w posiadaniu znanych nam już z jednego z wcześniejszych odcinków Atlasu, rodu Oporowskich herbu Sulima (właściciele zamku w Oporowie).

"Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" z 1887 r. tak opisuje to miasto:

"Osada, dawniej miasteczko nad rzeką Ner, pow. łęczycki, gmina i parafia Poddębice. Posiada kościół parafialny murowany, kościół ewangielicki filialny murowany, dwie synagogi murowane. (...) W 1882 r. było 157 dymów, 3024 mieszkańców, w tem 1197 Żydów i 83 ewangelików".

Dziś, Poddębice liczą 7,8 tys. mieszkańców i są miastem o randze stolicy powiatu.

Największa atrakcja - choć na razie niestety niedostępna dla odwiedzających - jaka czeka na turystów w Poddębicach, to renesansowy pałac, którego budowę rozpoczął w 1610 r. Zygmunt Grudziński, piastujący wcześniej stanowisko wojewody rawskiego.

Grudziński był jednym z przywódców rokoszu Zebrzydowskiego, czyli buntu szlachty przeciwko królowi Zygmuntowi III Wazie. Gdy rokoszanie zostali pokonani przez królewskie wojska w bitwie pod Guzowem w 1607 r., Grudziński wycofał się z życia politycznego, osiadł w Poddębicach i przystąpił do rozbudowy rodowej siedziby. Dzieło dokończył jego syn, Stefan, starosta ujski, pilecki i bolimowski.

Pałac jest jednym z najpiękniejszych zabytków architektury renesansowej w tej części kraju. Całość, otoczona jest parkiem, którego urok skłonił mieszkańców Poddębic do umieszczenia w nim pomnika poświęconego Marii Konopnickiej (tuż przed powstaniem styczniowym, w 1862 r., pisarka mieszkała w pobliskim Bronowie), pod którym znajduje się ziemia z lwowskiego cmentarza łyczakowskiego, na którym pochowana jest pisarka.

Poza pałacem, w Poddębicach warto zobaczyć XVII-wieczny kościół św. Katarzyny, XIX-wieczny cmentarz z grobami powstańców styczniowych, oraz remontowany obecnie kościół ewangelicki z 1871 r.

O poddębickim Pałacu opowiada Magdalena Binder, dyrektor Poddębickiego Domu Kultury i Sportu:

Poddębicki Dom Kultury mieści się w pałacu. Czy turyści mogą zwiedzać ten obiekt?
W tym momencie nie. Pałac i park, który go otacza, poddawane są właśnie pracom rewitalizacyjnym. Budynek będzie nie tylko wyremontowany, ale dostosujemy go też do potrzeb osób niepełnosprawnych. Całość będzie można zwiedzać dopiero w przyszłym roku, ale naprawdę będzie tu co oglądać.

Czego zatem możemy spodziewać się w wyremontowanym obiekcie?
Przede wszystkim, przywrócimy budynkowi dawną świetność. Nowe rzeczy pojawią się także w jego otoczeniu. W kompleksie parkowym chcemy stworzyć np. ogród zmysłów. W parku znajdą się urządzenia, które pozwolą odbierać otoczenie wszystkimi zmysłami.

Co będzie działo się w pałacu?
Przede wszystkim będzie to centrum kultury. Będą odbywać się tu np. koncerty i recitale. Ponadto, tak jak przed remontem, otwarta dla zwiedzających będzie kaplica pałacowa, w której umieściliśmy muzeum regionalne. Wśród eksponatów znajdują się tam dzieła sztuki regionalnej, a także eksponaty i dokumenty związane z historią Poddębic. Mamy m.in. ciekawą kolekcję poświęconą historii poddębickich Żydów, których duża społeczność żyła w naszym mieście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki