Menu Region

Prawo jazdy na motorower

Prawo jazdy na motorower

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Łódzki

Agnieszka Jasińska

Prześlij Drukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka
Prawo jazdy na motorower Prawo jazdy na motorower

Prawo jazdy kat. AM zastąpiło kartę motorowerową. O prawo jazdy kategorii AM na motorowery mogą ubiegać się wszyscy, którzy skończyli 14 lat. (© Krzysztof Szymczak)

Karta motorowerowa już nie wystarczy. Żeby jeździć motorowerem, trzeba zaliczyć szkolenie, zdać egzamin teoretyczny i praktyczny i odebrać prawo jazdy. Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego w regionie już szykują place manewrowe dla nowej kategorii. Łatwo nie będzie.
- Egzaminy rozpoczną się w maju. Właśnie przygotowujemy plac manewrowy - mówi Tomasz Kacprzak, zastępca dyrektora do spraw egzaminacyjno-szkoleniowych Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi. - W tym roku zima trwała bardzo długo i stąd takie opóźnienie.

Prawo jazdy kategorii AM zastąpiło kartę motorowerową zgodnie z przepisami, które weszły w życie po 19 stycznia. Oprócz motorowerów, prawo jazdy uprawnia do poruszania się lekkim quadem. O dokument mogą ubiegać się wszyscy, którzy skończyli 14 lat.


Karta motorowerowa wydawana była przez dyrektora szkoły. Teraz, żeby zdobyć prawo jazdy kategorii AM, trzeba najpierw zaliczyć kurs w szkole jazdy, a potem zdać egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Egzamin teoretyczny kosztuje 30 zł, praktyczny - 140 zł (tyle samo kosztuje egzamin na kategorię B, czyli prawo jazdy na samochody osobowe). Za wydanie dokumentu uprawniającego do jazdy motorowerem zapłacimy jeszcze 100 zł.

- Na razie nie było jeszcze chętnych na nową kategorię. Największego zainteresowania spodziewamy się w wakacje. Większość osób zaliczy wiosną kursy w szkołach jazdy, a latem pojawią się na egzaminach - przewiduje Tomasz Kacprzak.

Na razie w łódzkim WORD nie ma jeszcze motoroweru na egzamin.
- Ogłosiliśmy dwa przetargi, ale nie udało nam się ich rozstrzygnąć - mówi Kacprzak.

Wszyscy, którzy jeszcze przed zmianą przepisów zdobyli kartę motorowerową, nie muszą się martwić - dokument jest ważny.

- Nabytych praw nikt nie zabiera - podkreśla Zbigniew Popławski, właściciel łódzkiej szkoły jazdy i wiceprezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców. I dodaje, że prawo jazdy na nową kategorię nie będzie tak łatwo zdobyć.

- Na razie nie ma w Łodzi ośrodka, w którym może odbywać się szkolenie na kategorię AM. Dopiero będą one się rejestrować. Problemy są również w przypadku kategorii A, czyli motocykli. Po zmianie przepisów do przeprowadzenia szkolenia wymagany jest plac manewrowy o długości 100 metrów. W Łodzi jest problem z taką infrastrukturą. Prawo trzeba było dostosować do przepisów unijnych. Jest ono bardzo restrykcyjne.

Do tej pory kategoria A miała bardzo dobrą zdawalność. WŁodzi wynosiła 50 - 60 proc., zdarzały się dni, kiedy zdawało 70 proc. kursantów. Niebawem przekonamy się, czy te dobre wyniki się utrzymają.

Nowością podczas egzaminów na kategorię A jest to, że kursant już nie będzie znał trasy przejazdu na egzaminie.

- Wcześniej trasy były wyznaczone. Przed egzaminem można się było z nimi zapoznać. Teraz to egzaminator podczas jazdy będzie wydawał polecenia. Kursant nie będzie znał trasy - mówi Tomasz Kacprzak.

Egzamin praktyczny na kategorię A kosztuje 180 zł, teoria - 30 zł. W ubiegłym roku dziennie odbywało się kilka egzaminów w tej kategorii.

- Jesteśmy w stanie przeegzaminować każdą liczbę osób - zapewnia Tomasz Kacprzak.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Mój Reporter

Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

Dane kontaktowe

Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego Reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

Oświadczenia:

Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.