Menu Region

Matka z dziećmi trafi na ulicę?

Matka z dziećmi trafi na ulicę?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Łódzki

Jolanta Baranowska

50Komentarzy Prześlij Drukuj
Matka z dziećmi trafi na ulicę? Matka z dziećmi trafi na ulicę?

Matka z dziećmi trafi na ulicę? (© Grzegorz Gałasiński)

Anna Przędzelewska z Łodzi, 21-letnia mama półtorarocznych bliźniaków, boi się, że w połowie czerwca trafi z dziećmi na ulicę. Wychowanka rodziny zastępczej mieszka dziś kątem u znajomych, ale za miesiąc musi opuścić mieszkanie. Wprawdzie jeszcze w 2012 roku kobiecie z dwójką dzieci przyznano mieszkanie komunalne, ale... miasto nie ma pieniędzy na jego remont.
- Do 18. roku życia wychowywałam się w rodzinie zastępczej - mówi Anna Przędzelewska, 21-letnia mieszkanka Łodzi. - Nie muszę więc tłumaczyć, że w sumie nie mam rodziny, która mogłaby mi pomóc w rozwiązaniu problemu mieszkaniowego. A może bardziej powinnam powiedzieć, że naszego, bo od półtora roku jestem mamą bliźniaków, Bartosza i Szymona.

Dziś kobieta z dwoma chłopcami i ojcem dzieci mieszka w mieszkaniu na ulicy Traktorowej w Łodzi, które grzecznościowo wynajęli jej znajomi.


- Ale oni wracają do Łodzi w połowie czerwca i muszę opuścić to mieszkanie - załamuje ręce kobieta. - Na wynajęcie lokalu na wolnym rynku nas nie stać. Gdzie mamy iść z dziećmi?

Teoretycznie pani Anna nie powinna mieć takich dylematów. W lutym 2012 roku przyznano jej mieszkanie komunalne.

- Mam przyznane mieszkanie przy ulicy Wojska Polskiego - tłumaczy kobieta. - Ale... Administracja Nieruchomości Łódź Bałuty Stare I, pod którą podlega ten lokal, twierdzi, że nadaje się on tylko do remontu, a zarządca pieniędzy na te prace nie ma. Nie wiem, ile razy już byłam w AN. Ciągle słyszę to samo, a czas biegnie...

Jan Wójcik, dyrektor AN na Bałutach, zna sprawę Anny Przędzelewskiej.

- Pani jest na piątym miejscu w kolejce do remontu lokalu, czyli w samej szpicy - twierdzi dyrektor Wójcik. - Ale ja niewiele mogę tu przyspieszyć. Wszystko zależy od finansów. Na moim biurku leżą skierowania na mieszkania jeszcze ze stycznia 2012 roku, ale ja realizuję remonty tylko za taką kwotę, jaką dysponuję.

Jan Wójcik obiecuje, że zrobi, co będzie mógł, by mieszkanie pani Anny zostało wyremontowane w czerwcu.

- Jestem umówiony na spotkanie z dyrektorem wydziału budynków i lokali Urzędu Miasta Łodzi - dodaje dyrektor bałuckiego AN. - Będę rozmawiał o pieniądzach na remonty mieszkań. Przyznaję, że takich sytuacji jak u tej pani mamy mnóstwo.
Łącznie z osobami, które śpią w klatce schodowej i mieszkanie jest im potrzebne na wczoraj. Zapraszam panią Przędzelewską do nas po 20 maja. Będę mógł jej powiedzieć, jak wygląda sprawa jej mieszkania. Jeśli tylko będę miał środki, ekipa remontowa będzie mogła wejść do mieszkania w ciągu kilku dni.

W 2012 roku AN Bałuty Stare I wyremontowała ponad 30 lokali komunalnych.

- Koszt wyremontowania powiedzmy dwuizbowego lokalu może sięgać od 10 do nawet 30 tysięcy złotych - mówi Jan Wójcik. - Cóż, mamy do czynienia z różnymi klientami. Czasem opuszczają mieszkania, które są całkowicie zdewastowane.

Powiedzieliśmy o problemie pani Anny i jej dzieci Tomaszowi Piotrowskiemu, p.o. dyrektorowi biura prezydenta Łodzi. Dyrektor Piotrowski obiecuje pomoc.

- Jestem po rozmowie z panią prezydent - mówi Tomasz Piotrowski. - Skontaktujemy się z wydziałem budynków oraz z dyrekcją administracji nieruchomości. Pieniądze na remont mieszkania dla kobiety z dwójką małych dzieci, która nie ma mogącej jej pomóc rodziny, muszą się znaleźć i się znajdą. To wyjątkowa sytuacja. Proszę uspokoić panią Annę. Do czerwca będzie mogła wprowadzić się do mieszkania komunalnego.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Mój Reporter

Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

Dane kontaktowe

Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego Reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

Oświadczenia:

Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.
50

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Dziewczyna ma race ze walczy o swoje

+18 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ktoś (gość)  •

Ludzie piszecie coś o czym nie macie pojęcia jeżeli osoba jest z rodzinie zastępczej lub placówka opiekuniczych nalezy im sie lokal z zasobów gminy i to misto musi pokryć remont takie mieszkania.... wiec najpier poczytajcie ustawy i przepisy a potem komentujcie.....

odpowiedzi (0)

skomentuj

W

+13 / -15

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

W (gość)  •

Mieszkanie darmo dostają to niech chociaż remont zrobią . Normalni ludzie muszą całe życie kredyt spłacać !!!
Ze ludzie wstydu nie mają naprawdę . Tylko dzieci robić bez pomyślunku

skomentuj

Pies ogrodnika

+15 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krzysztof (gość)  •

Po pierwsze- żaden bank nie da im kredytu, po drugie- ustawowy obowiązek zapewnienia mieszkań w miarę możliwości należy do gminy, po trzecie- mieszkania stoją puste co też kosztuje, po czwarte- czy gdyby Sąd odebrał im dzieci bo nie mają warunków (mieszkania) pewnie by się Ci podobało, prawda "W", a na koniec gdyby nie dzieci to nikt by na Twoją emeryturę nie zarabiał.

odpowiedzi (0)

skomentuj

W

+8 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

W (gość)  •

Dlaczego żaden bank nie da im kredytu. Jeśli oboje będą prawować to niech zarobią po 1500 zł ( z tego co wiem nawet na kasie w markecie mają takie stawki plus pakiet socjalny itd itp). To za 3000 spokojnie wynajmą skromne mieszkanie na początek za 800 zł plus opłaty -tak że 1500 zł rachunki i 1500 zostaje na życie .
Da się - pewnie, że się da . I wiele osób tak robi . Ale jak ktoś czeka na mannę z nieba...
Ja sama na swoją emeryturę robię bo co miesiąc kupę kasy mi ZUS odciąga a pyzatym mam mam 2 dzieci tak, że na moją emeryturę ma kto robić , nie obciążając teraz państwa.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Do W

+5 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krzysztof (gość)  •

Szanowna Pani czy zna Pani młode małżeństwo bez niczego, którym by bank dał kredyt ? Jak nazwać sytuację, że rodzinie nie należy się mieszkanie według Pani, a np: dla osób pożądanych z punktu widzenia miasta (cokolwiek to znaczy) mają być przyznawane mieszkania np. w MIA 100

odpowiedzi (0)

skomentuj

Krzysztofie

+18 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ola (gość)  •

To żart,te dzieci odziedziczą "pracowitość"po swoich rodzicach i nasze emerytury niestety 0-rowe.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Do Pani Oli

+10 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krzysztof (gość)  •

Szanowna Pani, czy mogłaby Pani podać jakie badania potwierdzają Pani teorię. Owszem były przeprowadzone badania, o przydatności potomków wywodzących się od "różnych rodziców". Jak zapewne Pani się domyśla, chodzi o badania dzięki którym wymordowano wielu ludzi. Nie znam Państwa opisanych w artykule, może Pani zna. Ale na pewno nie można określić na podstawie maleńkiego dziecka, czy jako osoba dorosła będzie pracowita. Inną kwestią jest pomoc państwa, gminy dla rodzin, jeżeli Pani uważa, że brak mieszkania im pomoże, to gratuluję. Na koniec dodam, że byłem w trochę podobnej sytuacji jak osoby opisane- czy byłem, jestem wartościowym człowiekiem- na szczęście ocenią to osoby, które mnie znają.

odpowiedzi (0)

skomentuj

W

+13 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

W (gość)  •

Te czasy się skończyły, że państwo ma obowiązek dawać. Mi i mężowi rodzice też nic nie dali do wszystkiego pomału dochodzimy sami. Nie rozumiem takiego myślenia. A dlaczego w artykule nic nie napisano o ojcu dzieci poza tym, że jest ??? Nie ma poczucia obowiązku, że jak się decyduje na dzieci to trzeba im dach nad głową zapewnić??? Nawet ptaki czy zwierzęta budują gniazda nory itp a potem decydują się na potomstwo.
Dzieci do żłobka/przedszkola, może ktoś od strony taty dzieci możne się zaopiekować - rodzice do pracy - i mieszkanie wynająć można, dodatek mieszkaniowy dostać jakieś inną pomoc. A nie usiąść i czekać na mannę z nieba !!!

skomentuj

Pieniądze

+16 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krzysztof (gość)  •

A może zamiast napiętnować zwykłych ludzi zechciała by Pani wypowiedzieć się w sprawie: http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/890997,nowe-auta-urzedu-marszalkowskiego-za-230-tys-zl-zdjecia,id,t.html,
Myli się Pani twierdząc "Te czasy się skończyły, że państwo ma obowiązek dawać" państwo daje sobie i urzędnikom z naszych podatków.

odpowiedzi (0)

skomentuj

W

+8 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

W (gość)  •

Każdy wie jakie są realia i powienien kierować się mózgiem. Najpierw szkołą potem praca i potem dzieci. Ja rozumiem, że wpadki się zdarzają i jak najbardziej trzeba wtedy urodzić i wychować . Ale przecież o pracy można iść zwłaszcza tatuś dzieci . A widać na foto, że to już nie takie małe dzieci .

odpowiedzi (0)

skomentuj

a gdzie jest ojciec?

+14 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wm (gość)  •

a gdzie jest ojciec dzieci?

skomentuj

CZYTAJ ZE ZROZUMIENIEM!

+13 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kasia (gość)  •

CZYTAJ ZE ZROZUMIENIEM!

odpowiedzi (0)

skomentuj

niby jest a jakby go nie było

+12 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wm (gość)  •

Artykuł jest napisany tak, że kobieta z 2 dzieci. Rozumiem, że przedstawienie sprawy w ten sposób ma zwiekszyć współczucie do niej. Dlaczego nie napisano rodzina z 2 dzieci? Czy mam rozumiec, że rola tego ojca sprowadza się tylko do mieszkania z żoną i naciskania na nią, żeby załatwiła mieszkanie?

odpowiedzi (0)

skomentuj

nie na ulice tylko do pracy

+11 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

praktica (gość)  •

dzieci do zlobka lub rodziny zastepczej

skomentuj

haha

+8 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Marzena (gość)  •

Żeby oddać dziecko do żłobka to trzeba pracować lub uczyć się dziennie... A żaden pracodawca nie chce przyjmować matek z dziećmi bo są nie dyspozycyjne takie są uroki naszego państwa

odpowiedzi (0)

skomentuj

,,,eee, a prezerwatywy ...

+15 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kris (gość)  •

stosowali? Mając 17 lat trzeba wiedzieć jak się bzykać... Zaraz będzie pewnie trzecie...

odpowiedzi (0)

skomentuj

dbajmy tylko o nienarodzonych

+13 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

marcin (gość)  •

dbajmy tylko o nienarodzonych, a dla narodzonych brakuje przedszkoli i mieszkan, najwazniejsze, ze zarodek udało sie ochronic, reszta nikogo nie obchodzi.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czy tatuś...

+21 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ktosiu (gość)  •

dzieci to przepraszam ma dwie lewe do pracy? Najprościej jest siedzieć kobicie na karku. Chłop który nie umie zrobić sam remontu (oczywiście w zależności co w tym mieszkaniu jest do wyremontowania bo okien to może sam nie wymieni ale malowanie może zrobić) to żaden chłop. Najprościej jest narzekać żeby miasto wszystko zrobiło.

odpowiedzi (0)

skomentuj

mieszkanie

+32 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

myszka (gość)  •

Na 13-tki dla Pani prezydent i jej przydupasów pieniądze są ale na wyremontowanie lokali dla potrzebujących to już pieniędzy nie ma. Żal.

odpowiedzi (0)

skomentuj

dwa wyjścia

+24 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sposób (gość)  •

są dwa wyjścia: 1- pani jolanta baranowska, autorka artykułu, weźmie ją do siebie do mieszkania, zamelduje i będą żyły zgodnie 2 - tatuś/tatusie owych dzieci zabiora ją do swojego mieszkania !!
walenie sie na lewo i prawo,z nie wiadomo kim i robienie dzieci nie może być sposobem na otrzymanie mieszkania !! w polsce miliony młodych ludzi wzięło kredyt, pracują od świtu do zmroku, ledwo wiażą koniec z końcem, a kredyty spłacają!!

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 »