Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Meeting na rzecz walki z rakiem piersi w Łodzi. Maturzystki dowiedziały się, jak walczyć z rakiem

Redakcja
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Paweł Relikowski
Rak piersi to choroba, z którą każdego roku walczą setki kobiet. Często na leczenie jest już za późno. O tym, jak ważna jest profilaktyka w przypadku tego nowotworu, dowiedziały się maturzystki z regionu łódzkiego podczas VI Meetingu na rzecz walki z rakiem piersi.

To właśnie rak piersi był w ubiegłym roku najczęściej leczonym nowotworem wśród mieszkanek woj. łódzkiego. Leczeniem zostało objętych ponad 14 tys. pań, co kosztowało NFZ ponad 12 mln zł. Profilaktyka raka piersi to wciąż zapomniana metoda obrony przed tą chorobą. O tym, jak ważne są wcześniejsze badania stara się uświadomić kobiety Fundacja Carpie Diem.

Maturzystki dowiedziały się, jak chronić się przed rakiem piersi [ZDJĘCIA]

- W szkołach wiedza na temat raka piersi nie jest przekazywana, dlatego chcemy uczulić maturzystki na to, że kobieta przynajmniej raz w miesiącu powinna robić badania piersi - mówi Joanna Przybył, prezes Fundacji Carpe Diem. - Chcemy uświadomić także, jak wyglądają objawy tej choroby, jak przebiega leczenie, a także, jak poprzez styl życia zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi.

W konferencji wzięło udział ponad 200 maturzystek z 21 szkół w woj. łódzkim. Wszystkie uważnie przysłuchiwały się wykładom m.in. prof. Marka Zadrożnego, kierownika kliniki chirurgii onkologicznej i chorób piersi w ICZMP w Łodzi.

- Na raka piersi chorują coraz młodsze kobiety, które dużo pracują, mają wiele zajęć, a przez to żyją w stresie - przyznaje prof. Marek Zadrożny. - Najważniejsza jest profilaktyka i prowadzenie odpowiedniego stylu życia.

O tym, jak ważna jest dieta i aktywność fizyczna w przypadku nowotworu piersi powiedziała maturzystkom prof. Agnieszka Kołacińska, specjalista chirurg z oddziału chirurgii onkologicznej Regionalnego Ośrodka Onkologicznego w Łodzi.

- Udowodniono, że ćwiczenia i picie zielonej herbaty może dać kobietom z rakiem piersi większe szanse przeżycia, zaś nawet kieliszek wina wypijany każdego dnia, zwiększa ryzyko zachorowania, zwłaszcza u młodych kobiet - mówi prof. Agnieszka Kołacińska. - Negatywnie wpływa także otyłość. Tkanka tłuszczowa jest rezerwuarem hormonów zapalnych, które mogą mieć wpływ na proces powstawania raka.

Maturzystki dowiedziały się także, czy i w jaki sposób biustonosz może wpływać na choroby piersi. Obejrzały również film dokumentalny "Magda, miłość i rak" w reż. Aliny Mrowińskiej.

Co piąty zgon w Łódzkiem spowodowany jest przez nowotwór. Ratunkiem są badania

Z okazji meetingu w Pasażu Schillera będzie można oglądać ekspozycję prac studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Wystawa będzie czynna do 6 października.

ZOBACZ TEŻ:

Źródło x-news: Wygrały walkę z nowotworem i wyruszyły w OnkoRejs. 18 kobiet wypłynęło z portu w Kołobrzegu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki