Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła siłownia w Łodzi. Chorych z bólami kręgosłupa będą leczyć metodą DBC

Joanna Barczykowska
Pomysł na taką niezwykłą przychodnię pochodzi z Wrocławia oraz... ze Skandynawii. Wyniki ćwiczeń są zapisywane w komputerze, a później analizowane przez fińskich ekspertów.

Bóle kręgosłupa czy trudności z poruszaniem się dotykają coraz więcej mieszkańców województwa łódzkiego. Do tej pory jedynym ratunkiem dla osób z przewlekłymi schorzeniami kręgosłupa były operacje neurochirurgiczne. Teraz jest alternatywa. W Łodzi powstała specjalistyczna siłownia dla chorych. W ośrodku przy ul. Kopernika do tej pory prowadzono klasyczną rehabilitację. Teraz hitem jest fińska metoda DBC. Zamiast rowerków, orbitreków i ciężarków są maszyny przeznaczone do wzmacniania odpowiednich fragmentów kręgosłupa - na przykład odcinka szyjnego lub lędźwiowo-krzyżowego. Ćwiczenia odbywają się tylko pod okiem przeszkolonych fizjoterapeutów, a każdy pacjent, zanim zacznie ćwiczyć, musi przejść dokładne badania.

- Najpierw robimy pomiar ruchomości pacjenta. Specjalny system komputerowy analizuje badania, łącznie ze zdjęciem RTG, i wynik testów wstępnych, żeby pomóc nam w opracowaniu planu terapeutycznego - mówi Magdalena Barocha, specjalista fizjoterapii DBC, która na siłowni pełni rolę trenera personalnego.

CZYTAJ TEŻ: Praca w Holandii. Uraz kręgosłupa leczyli mu paracetamolem

Na siłowni DBC każdy pacjent ma tzw. trenera personalnego, czyli fizjoterapeutę specjalizującego się w rehabilitacji DBC. Fizjoterapeuta pomaga korzystać z maszyn i na bieżąco obserwuje postępy w leczeniu. Pomaga mu specjalny system opracowany przez Finów. Wyniki i parametry ćwiczeń są zapisywane w komputerze i analizowane przez fińskich ekspertów. - Dzięki temu na bieżąco możemy skorygować ćwiczenia, a także analizować postępy i wyniki leczenia - mówi Magdalena Barocha.

To pierwsza tego typu siłownia w Łódzkiem. Pomysł przyszedł z Wrocławia.

- We Wrocławiu w ośrodku podobnym do naszego program DBC cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego postanowiliśmy wprowadzić tę metodę także w Łodzi. To ostatni ratunek przed operacją kręgosłupa. Badania pokazują, że jest to niezwykle skuteczny sposób leczenia, ponieważ u ponad 80 proc. pacjentów dochodzi do zmniejszenia dolegliwości bólowych, a u ponad 75 proc. stwierdzono przyrost siły i poprawę ruchomości - mówi Łukasz Kikowski, dyrektor Ośrodka Profilaktyki i Rehabilitacji „Creator”.

Dla kogo przeznaczone są ćwiczenia? Dla osób z ostrymi i przewlekłymi stanami kręgosłupa. Zdaniem ekspertów, to ostatni ratunek przed operacją. Choć w Polsce to nowość, metoda zyskała rekomendacją Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji. Analiza towarzystwa wykazała, że metoda DBC pomaga zmniejszyć ból i poprawić ruchomość pacjenta. Wystarczą ćwiczenia dwa razy w tygodniu. Na czym polegają? Oprócz ćwiczeń terapeutycznych na macie jest rowerek, stepper, urządzenie do wzmacniania nóg, profilowana ławeczka do ćwiczeń mięśni brzucha, stół antygrawitacyjny relaksacyjny. Większość urządzeń tylko pozornie przypomina te dostępne na siłowni. Są one bowiem przeznaczone do ćwiczenia konkretnych fragmentów kręgosłupa. Terapia DBC trwa minimum sześć tygodni. Czasem jest przedłużana do ośmiu lub 12. W Łodzi na zajęcia można się zapisać od ręki. Dyrekcja ośrodka będzie się starała o refundację NFZ.

CZYTAJ TEŻ: Rehabilitacja 2015. Międzynarodowe Targi Sprzętu Rehabilitacyjnego w Łodzi

Tomasz Kowalski wraca do zdrowia: Okazało się, że rdzeń nie jest przerwany. Źródło: Dzień Dobry TVN/X-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki