Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Murale bardziej łódzkie. I w ogniu dyskusji

Łukasz Kaczyński
Dzięki Fundacji Urban Forms w Łodzi powstało kilkadziesiąt dużych murali. Teraz FUF zwraca się ku pracom związanym z „łódzkością”
Dzięki Fundacji Urban Forms w Łodzi powstało kilkadziesiąt dużych murali. Teraz FUF zwraca się ku pracom związanym z „łódzkością” Łukasz Kasprzak
Fundacja Urban Forms zaczęła realizować na ścianach wariacje na temat obrazów łódzkich twórców. Lecz wciąż trwa dyskusja: czy nie za dużo murali?

„Off Galeria” - pod taką nazwą Fundacja zaczęła realizację wielkoformatowych wariacji na temat obrazów ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi. W swojej stylistyce realizują je twórcy związani z przestrzenią miejską. Galeria powstaje dzięki dotacji zdobytej z ministerstwa kultury, z programu „Kultura Dostępna”.

- Dostaliśmy najwyższe dofinansowanie i najwyższą ocenę merytoryczną - cieszy się Teresa Latuszewska-Syrda, prezes FUF. - Naszym założeniem jest łączenie instytucji kultury i społecznego aspektu istnienia twórczości w przestrzeni publicznej. Drugi ważny aspekt, to praca z mieszkańcami i szanowanie ich opinii. Oni naprawdę mają głos. Myślę, że takie relacje z mieszkańcami, to jest rozwiązanie łączące interesy artystów i mieszkańców, i w tę stronę trzeba iść. Przykładowo, przy Szkole Podstawowej nr 36 miała powstać najpierw praca inspirowana grafikami Wacława Kondka, ale uczniowie i mieszkańcy powiedzieli, że nie chcą przy boisku smutnego, czarno-białego muralu.

Dwa z najlepszych na świecie murali września powstały w Łodzi

Dlatego przy ul. Pogonowskiego 35 grafficiarze Meisal i Ovca zrealizowali własną wersję obrazu Jerzego Krawczyka „Myśli o działaniu, myśli o myśleniu”. W jej górnej części zawarli swoisty traktat o różnicy między graffiti a muralami. Zaś inny obraz Kondka, „Madonna astronautów”, będzie punktem wyjścia dla pracy Egona Fietke (ul. Pogonowskiego 12). Absolwentki łódzkiej ASP, Ola Adamczuk i Paulina Nawrot, zrealizują podwójny mural (ul. Legionów 49 i 51) inspirowany obrazem „Bez tytułu” Adama Muszki. FUF organizuje też warsztaty plastyczne dla mieszkańców, którzy zapraszani są do MMŁ.

Murale będą w środę przedmiotem debaty w Radiu Łódź, realizowanej z „Kalejdoskopem”. O godz. 13 spotkają się przedstawiciele FUF i Łódzkiego Centrum Wydarzeń, które (po zatrudnieniu angażowanego dotąd w FUF Michała Bieżyńskiego) zaczęło realizować własne prace. Towarzyszyło temu zmniejszenie dotacji dla FUF. ŁCW we wtorek zapowiedziało wycieczki szlakiem murali - planowane na dni, w których swoje organizuje FUF.

Urzędnicy z Łódzkiego Centrum Wydarzeń robią konkurencyjny Festiwal Murali

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki