Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopenhaga uczy się rewitalizacji od Łodzi [ZDJĘCIA]

Agnieszka Magnuszewska
Duńscy urzędnicy mogą zaadaptować u siebie część łódzkich pomysłów na rewitalizację. Wrażenie zrobił na nich Księży Młyn.

Księży Młyn zainspirował urbanistów z magistratu w Kopenhadze do tego by stworzyć podobne miejsce w dzielnicy przylegającej od browaru Carlsberga.

Okazją do tego ma być planowana rewitalizacja tego obszaru, w którym przeważają niewielkie, szeregowe domki. Na przełomie XIX i XX w. zamieszkiwane były przez pracowników browaru. W środę delegacja z Kopenhagi zwiedziła dawne domy łódzkich robotników, pracujących w przędzalni Scheiblera.

- W Carlsbergu mamy mieszkania dla tych, którzy nie są za bogaci m.in. dla policjantów i pielęgniarek. Takie miejsca dla osób kreatywnych, jakie znajdują się w Łodzi, miałyby też szansę zaistnieć w Kopenhadze. Także część łódzkich rozwiązań możemy u siebie zaadaptować - mówi Anette Hoelmkjaer z kopenhaskiego magistratu.

Arkadiusz Bogusławski, kierujący rewitalizacją Księżego Młyna, tłumaczył duńskim urzędnikom, że pracownie artystyczne tak remontowano i dobierano do nich najemców by budynki z XIX w. nie straciły swojego zabytkowego charakteru.

- Na razie na Księżym Młynie mamy siedem pracowni, a docelowo ma być ich 28. Powinny one dać 70 miejsc pracy - tłumaczy Arkadiusz Bogusławski.

Duńczycy zwiedzili kawiarnię na Księżym Młynie, pracownię projektantki Ewy Kozieradzkiej oraz pracownię mozaiki Alicji Brewińskiej, która fachu uczyła się we Włoszech.

- Jestem jedyną osobą w Polsce zajmującą się mikromozaiką, bo Włosi limitują liczbę osób, które przyuczają - podkreśla Alicja Brewińska, artystka.

Ostatnia pracownia, a zwłaszcza prezentowana w niej biżuteria, zrobiła na Dunkach spore wrażenie, ale nie wszystkie rozwiązania na Księżym Młynie przypadły mieszkańcom Kopenhagi do gustu.

- Chcemy u siebie zrobić więcej dla rowerzystów, bo aż 50 proc. mieszkańców Kopenhagi jeździ rowerem codziennie. Planujemy, że za pięć lat liczba ta wzrośnie do 70 proc. - zaznacza Anette Hoelmkjaer.

Fakty

Pierwszy etap rewitalizacji Księżego Młyna już się zakończył.
W jego trakcie zagospodarowano przestrzeń publiczną, czyli wybudowano nowy chodnik, wymieniono nawierzchnię ul. Księży Młyn, zamontowano bramy przy Przędzalnianej i stacji transformatorowej, stworzono park (zasadzono w nim tysiące kwiatów i krzewów), zamontowano stylizowane oświetlenie. Przede wszystkim na Księżym Młynie wyremontowano trzy budynki , w których zamieszkało 27 rodzin.

Miasto wydało na na razie na rewitalizację Księżego Młyna4,8 mln zł. Następne prace będą finansowane przy unijnym wsparciu.
amag

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki