Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Setki chorych w Łódzkiem z szansą na lepsze widzenie

Redakcja
Joanna Urbaniec / archiwum Polska Press
Pacjenci chorzy na wysiękowe zwyrodnienie plamki w oku dostali szansę na finansowanie terapii. NFZ wydzielił dla nich pulę pieniędzy

Miesięczne leczenie kosztuje nawet kilka tysięcy złotych, a bez niego chory może oślepnąć w kilka tygodni.

Pacjenci chorzy na wysiękowe zwyrodnienie plamki żółtej w oku związane z wiekiem (AMD) nie mieli do tej pory łatwo. Teraz pojawiła się dla nich szansa. Narodowy Fundusz Zdrowia wydzielił osobną sporą sumę pieniędzy dla chorych na AMD, uruchomiono też specjalny program lekowy.

W woj. łódzkim w programie weźmie udział dziesięć szpitali. Program wszedł w życie 1 października.

- Pierwszy raz zapewniono konkretną formę leczenia dla osób z wysiękowym zwyrodnieniem plamki. Dotychczas nie było pieniędzy na tę terapię i chorzy leczyli się często prywatnie. Szpital zaś nie jest w stanie kupować zastrzyków w nieograniczonej ilości, ze względu na ich cenę. Koszt miesięczny to 1 - 6 tys. zł - przyznaje dr hab. n med. Zofia Michalewska, kierownik oddziału okulistycznego w Centrum Medycznym im. Jonschera przy ul. Milionowej w Łodzi, które będzie realizowało program.

Plamka to miejsce na dnie oka odpowiedzialne za widzenie centralne, które pozwala nam wykonywać codzienne czynności, jak np. czytanie i rozpoznawanie twarzy. Zaś wysiękowe zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, czyli AMD, to przewlekła choroba, trzecia, po jaskrze i zaćmie, przyczyna ślepoty.

Jest to jednocześnie pierwsza przyczyna utraty wzroku wśród osób starszych. Szybkie podjęcie leczenia jest kluczowe dla ratowania wzroku chorego. Zakwalifikowani pacjenci będą mieli finansowaną terapię aż do wyleczenia, pod warunkiem, że będzie ona przynosiła rezultaty. Łódzki oddział NFZ na finansowanie programu do końca tego roku (trzy miesiące) przeznaczył około miliona złotych.

W woj. łódzkim program będą realizowali: Szpital Wojewódzki im. Wyszyńskiego w Sieradzu, Samodzielny Szpital Wojewódzki w Piotrkowie Trybunalskim, SP ZOZ im. WAM w Łodzi, Miejskie Centrum Medyczne im. Jonschera w Łodzi, Szpital im. Barlickiego w Łodzi, Szpital Zakonu Bonifratrów w Łodzi, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu, Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach, Klinika Okulistyczna „Jasne Błonia” w Łodzi oraz NOZ Optica w Tomaszowie Mazowieckim.

- Kwalifikacji pacjentów będzie dokonywał zespół koordynacyjny, na podstawie wniosków lekarzy realizujących program lekowy - informuje Anna Leder, rzeczniczka łódzkiego oddziału NFZ.

Do programu kwalifikowani będą również pacjenci, którzy rozpoczęli wcześniej leczenie w ramach grupy B02, pod warunkiem, że w chwili rozpoczęcia terapii spełniali kryteria włączenia do programu.

W Polsce na AMD choruje ponad 1,3 mln osób. Z każdym rokiem przybywa około 14 tys. nowych pacjentów z postacią wysiękową. Lekarze zakładają, że do 2020 r. liczba wszystkich chorych na AMD może osiągnąć nawet 2 mln.

Komentarz

Prof. Andrzej Stankiewicz, prezes Stowarzyszenia Zwyrodnienia Plamki Związanego z Wiekiem

Zatrzymajmy epidemię

Program to przełom w finansowaniu leczenia osób z wysiękowym zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem. Miejmy nadzieję, że dzięki niemu uda się zatrzymać epidemię ślepoty. Nowoczesne kryteria, o które walczyliśmy, pozwolą na kwalifikację chorych z lepszą ostrością widzenia, np. 0,8. Wcześniej ostrość musiała spaść do 0,5, by chory został zakwalifikowany. To ważne, bo im lepsza początkowa ostrość wzroku, tym mniejsze koszty leczenia i lepsze wyniki dla chorego. Obniżona została też granica wieku z 50 do 45 lat. Niestety, NFZ nie zgodził się, by w programie zapisano dokładną datę rozpoczęcia leczenia nowego chorego. A każde opóźnienie w tym przypadku o dwa lub trzy tygodnie skutkuje utratą aż jednej linii na tablicy Snellena.

aga

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki