Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomsko: Miasto, w którym wybierano królów

Michał Meksa
Warto odwiedzić zabytkowy ratusz
Warto odwiedzić zabytkowy ratusz Wioletta Bąk-Kępa
Piętnasta mada "Atlasu turystycznego województwa łódzkiego" obejmuje tereny powiatów pajęczańskiego, bełchatowskiego, piotrkowskiego oraz radomszczańskiego.

Przyjrzyjmy się Radomsku. To 48-tysięczne miasto znajduje się w południowej części naszego województwa i jest ósmym co do wielkości w Łódzkiem. Jego historia zaczyna się już w XI w., kiedy sprowadzili się tu pierwsi osadnicy. Jednak pierwsza pisemna wzmianka o Radomsku pojawiła się dopiero 200 lat później, w wieku XIII. Wtedy - w 1243 r. - Konrad Mazowiecki, w specjalnym dokumencie, nadał Radomsko płockim dominikanom. 23 lata później, w 1266 r., prawa miejskie nadał Radomsku książę sieradzki Leszek Czarny.

Bardzo ważny w historii miasta jest wiek XIV. Odbyły się tu wtedy dwa zjazdy, które decydowały o przyszłości dynastii rządzącej Polską. W 1384 r., w Radomsku zapadła decyzja o osadzeniu Jadwigi Andegaweńskiej na polskim tronie.

Co ciekawego można zobaczyć w Radomsku? Miasto, ze względu na swoją długą i bogatą historię, ma do zaoferowania turystom wiele interesujących zabytków. Koniecznie zajrzeć trzeba do kościoła i klasztoru oo. Franciszkanów. Sam budynek pochodzi z XVIII w., jednak początki klasztoru sięgają czasów Władysława Łokietka. Nawa i gotyckie prezbiterium, ufundowane przez królową Bonę, stanowią jedne z najstarszych zabytków Radomska.

Turystom polecamy też wizytę w dawnym ratuszu, w którym obecnie znajduje się Muzeum Regionalne. Ratusz zbudowany został w II połowie XIX w., a jego budowa trwała aż… 36 lat. Wszystko przez to, że kolejnym władzom miasta zależało na tym, by znajdował się on na rogu obecnej ul. Narutowicza. Były problemy z uzyskaniem odpowiedniego placu, jednak w końcu wszystko się udało i ratusz mógł stanąć tam, gdzie znajduje się do dziś.

Radomszczańskie muzeum także ma ciekawą ofertę dla turystów. Można oglądać w nim wystawy opowiadające o historii miasta i jego okolic, życiu radomszczańskich chłopów czy ludności miasta podczas okupacji. W muzeum znajduje się też interesująca kolekcja artystycznych pamiątek po mieszkańcach miasta i regionu. Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 10-16 oraz w niedziele od 10 do 18.

Warto poświęcić też trochę czasu na zwiedzenie drewnianego kościoła św. Rocha. W 2010 r. przeszedł gruntowny remont, w związku z czym stał się niewątpliwą atrakcją dla turystów. Wewnątrz świątyni znajdziemy, pochodzący z początku XVI w., gotyckorenesansowy tryptyk przedstawiający świętą rodzinę.

Radomsko jest miastem,w którym urodził się i wychował wybitny polski poeta, dramaturg i scenarzysta, Tadeusz Różewicz

Różewicz urodził się w 1920 r. Jego ojciec pracował w radomszczańskim sądzie, zaś matka zajmowała się domem. Był drugim z trzech synów państwa Różewiczów.

Uczęszczał do gimnazjum im. Feliksa Fabianiego i tam też zrobił małą maturę. Wówczas już interesował się literaturą - wszystko za sprawą starszego brata Janusza. Obaj czytali dzieła polskich pisarzy i kolekcjonowali czasopisma literackie. Sami też zaczynali pisać. Można więc powiedzieć, że pierwsze kroki do literackiej sławy stawiał Różewicz właśnie w Radomsku.

Gdy wybuchła wojna Tadeusz Różewicz zaczął działać w konspiracji. W 1943 r. poszedł "do lasu" i walczył w partyzantce. Tam redagował pismo "Czyn Zbrojny". Wielkim ciosem dla poety było schwytanie i rozstrzelanie przez Niemców ukochanego brata, z którym od początku działał w konspiracji.

Po wojnie postanowił dokończyć edukację. Zdał maturę i zaczął studiować historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Nie skończył jednak studiów. Poświęcił się twórczości literackiej i przyłączył się do grupy tzw. neoawangardy krakowskiej. To właśnie w tym okresie poznał Juliana Przybosia, Leopolda Staffa czy Tadeusza Kantora.

Najważniejsze dzieła Różewicza to: "Kartoteka", "Ocalony", "Stara kobieta wysiaduje" i "Świadkowie albo Nasza mała stabilizacja". Twórczość Różewicza była doceniana przez czytelników, krytyków i znawców literatury. Najlepszym na to dowodem jest fakt, że aż trzykrotnie (w latach 60, 70 i 80) poważnie brany był pod uwagę jako kandydat do literackiej nagrody Nobla.

Przypominamy, że kolekcja map "Dziennika Łódzkiego" ukazywać będzie się do 25 maja. Jeśli nie udało się państwu zebrać wszyskich części, brakujące odcinki można dokupić w Dziale Sprzedaży Prasy Łódzkiej, który mieści się przy ul. Skorupki 17/19.

ZAPRASZAMY NA STRONĘ SERWISU POŚWIĘCONEGO MAPOM: www.dzienniklodzki.pl/mapy

ZAMÓW PRENUMERATĘ "DZIENNIKA ŁÓDZKIEGO" I ZBIERZ PEŁNĄ KOLEKCJĘ MAP
- zadzwoń pod numer 42/66 59 360
- wyślij SMS o treści ATLAS na numer 72355 (koszt SMS 2,46 zł z VAT)
- wejdź na www.sklep.polskatimes.pl i dokonaj zakupu w sklepie internetowym
- napisz do nas: [email protected]
- lub przyjdź do naszego Biura Prenumeraty przy ul. ks. Skorupki 17/19.
Biuro czynne jest codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8-17.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki