Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gidle: Mała Częstochowa

Michał Meksa
Ołtarz Matki Bożej Gidelskiej
Ołtarz Matki Bożej Gidelskiej Wioletta Bąk/archiwum Dziennika Łódzkiego
Na siedemnastej mapie "Atlasu turystycznego województwa łódzkiego" znajdą Państwo południowy skraj województwa, który stanowią tereny powiatów pajęczańskiego i radomszczańskiego. Choć mapa obejmuje niewielki skrawek naszego województwa, także tu nie zabraknie miejsc godnych polecenia turystom.

Powinni oni odwiedzić miejscowość Pławno. Jest to wieś, która kiedyś posiadała prawa miejskie. Dlatego można zobaczyć w niej rynek z przyległymi do niego uliczkami. W centrum znajduje się pomnik upamiętniający przemarsz wojsk króla Jana III Sobieskiego. Warto zajrzeć też do XIX-wiecznego kościoła, w którym podziwiać można XVI-wieczny tryptyk opowiadający dzieje św. Stanisława. W Pławnie znajduje się, zaadaptowany na szpital, XIX-wieczny dwór Lubomirskich.

Z kolei w pobliskiej Wygodzie zwiedzać można skansen pszczelarski. Jednak najbardziej chyba interesującym miejscem w tej okolicy jest miejscowość Gidle, zwana niekiedy "małą Częstochową".

Pierwsze zapisy dotyczące Gidel pochodzą z XIII i XIV w., jednak ślady archeologiczne świadczą, o tym że pierwsi osadnicy zjawili sie na tych ziemiach już w VII w. Miejscowość pierwotnie nazywała się Gidzielice - od nazwiska Gidziela, następnie Gidzle wreszcie uzyskała swą obecną nazwę.

Niewielkie Gidle stanowią ważny ośrodek kultu religijnego. Przede wszystkim ze względu na znajdujące się tu XVII-wieczne Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej. Pielgrzymi przybywają tu z całego kraju, głównie ze względu na cuda, którymi zasłynęła patronka sanktuarium. O historii wiążącej się z powstaniem sanktuarium piszemy w ramce obok.

Kolejnym interesującym zabytkiem jest modrzewiowy kościółek pw. św Marii Magdaleny, pochodzący z przełomu XV i XVI wieku. Jest to już trzecia świątynia, która stoi w tym miejscu. Legenda mówi, że pierwszy kościół został tu zbudowany niedługo po chrzcie Polski przez poraitów, którzy byli krewnymi świętego Wojciecha. We wnętrzu kościoła możemy zobaczyć trzy osiemnastowieczne ołtarze i obraz Marii Magdaleny.

Kolejnym zabytkiem w miejscowości jest pochodzący z drugiej połowy XVIII w. kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej. Do rejestru zabytków trafiły również dzwonnica kościoła i cmentarna brama.

Miejsce, w którym znajduje się XVII-wieczne sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej nie jest przypadkowe. Według przekazów, o jego wyborze zdecydował cudowny przypadek.

Historia ta miała się rozegrać w XVI w., dokładnie w roku 1516. Wówczas to, miejscowy chłop, Jan Czeczek, jak każdego dnia pracował w polu. Chłop razem z pomocnikiem orali ziemię pługiem zaprzęgniętym w woły.

Praca szła sprawnie, jednak tylko do pewnego momentu. Nagle woły zatrzymały się na środku pola i ani myślały iść dalej. Jan zdziwił się bardzo, ponieważ zwierzęta nie były jeszcze zmęczone pracą - dopiero co wyjechał na pole - nigdy wcześniej też takie rzeczy im się nie zdarzały. Niewiele myśląc, Jan zaczął bić zwierzęta. Te jednak nadal stały w miejscu i nie ruszały się ani o krok. Wtedy chłop począł wymierzać im jeszcze mocniejsze razy, każąc swojemu pomocnikowi robić to samo. Woły nadal nie chciały ruszyć.

Nagle wydarzyło się coś niespotykanego. Zwierzęta uklękły. Zdezorientowany i zdjęty nabożnym lękiem, Jan Czeczek również padł na kolana. Gdy wstał z ziemi, podszedł do miejsca, przed którym zatrzymały się nadal klęczące woły. Gdy przyjrzał się dobrze ziemi, oniemiał. Wystawał z niej bowiem figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, od której biła światłość.

Chłop, świadom że jest świadkiem czegoś niezwykłego, ponownie padł na kolana. Figurka znaleziona przez Jana umieszczona została na drewnianym słupie, a rok później, w wybudowanej przez właściciela wsi drewnianej kaplicy. W 1615 r., figurka znalazła się pod opieką dominikanów i spoczęła w murowanej kaplicy. Dominikanie, w latach 1631-1649 wybudowali w Gidlach istniejący do dziś kościół.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki