Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Łódzka: Pokoje biurowe zasilane energią słoneczną [ZDJĘCIA]

Paweł Patora
Grzegorz Gałasiński
Na Politechnice Łódzkiej zademonstrowano w poniedziałek dwa pomieszczenia z eksperymentalnymi ścianami zewnętrznymi

Niewielkie pokoje biurowe z eksperymentalnym fasadami znajdują się na czwartym piętrze budynku Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ przy ul. Wólczańskiej 175. Jedno od strony wschodniej, drugie - będące lustrzanym odbiciem pierwszego - od zachodniej.

W obu pomieszczeniach w miejsce celowo wyburzonych ścian zewnętrznych zamontowano nowe, składające się z konstrukcji, podtrzymującej zewnętrzne panele fotowoltaiczne, waty mineralnej stanowiącej ocieplenie i łatwych do zdemontowania osłon wewnętrznych.

W obu ścianach są specjalnie skonstruowane okna - takie, by dostarczając optymalną ilość światła dziennego, pełniły też jak najlepiej funkcję izolacyjną. W oknach znajdują się ruchome elementy zacieniające, którymi można regulować ilość światła w pokoju.

Wszystkie te zabiegi powodują, że energia elektryczna, pozyskana dzięki panelom fotowoltaicznym z promieniowania słonecznego, wystarcza nie tylko na ogrzanie pomieszczenia, ale też na zasilanie znajdujących się w nim urządzeń, takich jak nowoczesne oświetlenie ledowe, podpodłogowe urządzenie klimatyzacyjne oraz komputery z monitorami. Nadmiar energii produkowanej przez panele w letnie dni, przy dużym nasłonecznieniu, gromadzony jest w akumulatorach i wykorzystywany wtedy, gdy słońce nie oświetla paneli.

Pomieszczenia mają charakter laboratoriów badawczych. Każde z nich jest wyposażone w 8 rozmieszczonych w odpowiednich miejscach czujników, które co dwie minuty mierzą temperaturę, natężenie oświetlenia, wilgotność i obecność osób. Obok tych pomieszczeń badawczych znajdują się identycznej wielkości pokoje, ale z tradycyjną ścianą zewnętrzną, tradycyjnym oświetleniem i zwykłą wentylacją. Takie samo rozmieszczenie w nich czujników pozwala ocenić efekty zastosowania rozwiązań energooszczędnych.

Jak informuje pracujący przy tym projekcie mgr inż. Artur Borowczyński, doktorant z PŁ, podsumowanie wyników będzie możliwe za około sześć miesięcy, gdy zakończy się roczny cykl badań, obejmujący wszystkie pory roku. Wyniki będą tym pełniejsze, że badania są prowadzone nie tylko w pomieszczeniach z oknami od wschodu i zachodu, ale też od południa i północy. Takie pomieszczenia znajdują się w Warszawie w firmie STO sp. z o. o., która jest partnerem projektu.

Celem projektu, realizowanego przez PŁ i spółkę STO, we współpracy z partnerami z Niemiec, jest określenie optymalnej konstrukcji fasad budynków biurowych lub mieszkalnych, tak by zimą nie trzeba było ich ogrzewać, a latem chłodzić.

Zdaniem eksperta

Dr hab. inż. Andrzej Heim, kierownik projektu:

- Badania prowadzone w rzeczywistych warunkach, w skali obiektu budowlanego, pozwolą nam sprawdzić, czy rozwiązania, które uzyskaliśmy metodami obliczeń teoretycznych, są rzeczywiście najlepsze. Testujemy tutaj innowacyjne rozwiązania, dotyczące materiałów izolacyjnych. Chcemy, by materiały te charakteryzowały się większą pojemnością cieplną, a więc by energia, wynikająca z dobowych zmian temperatur, mogła być przez nie akumulowana. Chodzi też o to, by zmniejszały straty ciepła zimą i zyski ciepła latem.

Założenie jest takie, aby pomieszczenie nie wymagało zasilania z zewnątrz, a więc aby energia uzyskana z paneli fotowoltaicznych wystarczyła na pokrycie strat ciepła i zasilanie urządzeń wewnątrz pomieszczenia. Z naszych obliczeń i analiz symulacyjnych wynika, że jest to możliwe, aczkolwiek dopiero sprawdzenie w rzeczywistej eksploatacji pozwali nam sprawdzić, czy ten efekt jest możliwy do osiągnięcia.
Projekt, finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jest realizowany przez konsorcjum w składzie: Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska PŁ, przedsiębiorstwo STO sp. z o. o. - wiodący producent systemów ociepleń, Hamburg University of Applied Sciences i firma Envidatec GmbH, mająca wieloletnie doświadczenie w pracach prowadzonych na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków.
PP
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Politechnika Łódzka: Pokoje biurowe zasilane energią słoneczną [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki