Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WFOŚiGW w Łodzi wspiera walkę z niską emisją do atmosfery

Redakcja
W związku z zatwierdzeniem Programu WFOŚiGW w Łodzi rozpoczął akcję informacyjno-promocyjną
W związku z zatwierdzeniem Programu WFOŚiGW w Łodzi rozpoczął akcję informacyjno-promocyjną
W związku z podpisaniem tzw. ustawy antysmogowej, której założenia mają w efekcie doprowadzić do zakazu opalania domów węglem na terenie tych gmin, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest największe oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom beneficjentów, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi zatwierdził program priorytetowy "Poprawa jakości powietrza poprzez likwidację niskiej emisji realizowana w ramach Programu KAWKA".

Program ma na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, w szczególności pyłów PM 2.5, PM 10 oraz emisji dwutlenku węgla (CO2) na obszarach, na których występują znaczące przekroczenia dopuszczalnych i docelowych poziomów stężeń tych zanieczyszczeń.

Program będzie wdrażany w latach 2015 - 2018. Na jego realizację Fundusz przeznaczył kwotę 10 mln zł.

Dzięki Programowi wnioskodawca - jednostka samorządu terytorialnego - może połączyć środki pozyskane z WFOŚiGW w Łodzi z dotacją pozyskaną z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), aby wesprzeć finansowo osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe lub osoby prawne z terenu województwa łódzkiego.

Wsparcie ze środków Funduszu dotyczyć ma likwidacji:
- węglowych, nieekologicznych pieców,
- indywidualnych kotłowni lub palenisk węglowych,
- kotłowni zasilających kilka budynków oraz kotłowni osiedlowych

i zastąpienie ich przez źródła ekologiczne, bardziej przyjazne środowisku o wyższej sprawności, takie jak np. gazowe, olejowe, wykorzystujące biomasę czy oparte o pompy ciepła.

Możliwe jest również podłączenie się do sieci cieplnej, a nawet montaż efektywnego pieca węglowego. Jednakże w przypadku kotłów węglowych muszą mieć one odpowiednie parametry gwarantujące niską emisję zanieczyszczeń, w szczególności zaś pyłów.

Warunki dofinansowania oferowane przez Program są korzystne - 45 % dofinansowania pochodzi ze środków NFOŚiGW, a 20 % ze środków łódzkiego Funduszu, czyli łączne dofinansowanie w formie dotacji może wynieść do 65 % kosztów.

Przedsięwzięcie może być realizowane w miejscowościach posiadających powyżej 5 tysięcy mieszkańców i na terenach, na których w przynajmniej dwóch latach w okresie ostatnich czterech lat w ocenie rocznej jakości powietrza wykonanej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zidentyfikowano co najmniej jeden obszar, na którym jednocześnie przekroczone zostały normy jakości powietrza. Warto zwrócić uwagę, że problem ten dotyczy praktycznie wszystkich większych miast regionu, w tym także Łodzi.

W związku z zatwierdzeniem Programu Fundusz rozpoczął akcję informacyjno-promocyjną. Zorganizował w Łodzi spotkanie dotyczące możliwości uzyskania dofinansowania na realizację inwestycji w ramach tego przedsięwzięcia.

Pan Zbigniew Stasiak, Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Łodzi oraz pracownicy Funduszu zaprezentowali cele Programu oraz omówili procedurę wnioskowania o środki finansowe z NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Łodzi.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, które wpisują się w założenia programowe Programu oraz przedstawiciele zakładów energetyki cieplnej działających na terenach tych gmin.

Termin składania wniosków upływa 30 listopada 2015 r.

Formularze wniosków oraz wszystkie szczegóły dotyczące Programu dostępne są na stronie internetowej Funduszu: www.zainwestujwekologie.pl
w zakładce Dla Beneficjentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki