Test szóstoklasistów: Uczniowie z Łódzkiego słabsi niż...

  Test szóstoklasistów: Uczniowie z Łódzkiego słabsi niż rówieśnicy

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Test szóstoklasistów w Szkole Podstawowej nr 141 na łódzkim Olechowie

  Test szóstoklasistów w Szkole Podstawowej nr 141 na łódzkim Olechowie ©Grzegorz Gałasiński

  W poniedziałek poznaliśmy wyniki państwowego sprawdzianu szóstoklasistów. Uczniowie z Łódzkiego mają wyniki gorsze od ogólnokrajowych.
  Test szóstoklasistów w Szkole Podstawowej nr 141 na łódzkim Olechowie

  Test szóstoklasistów w Szkole Podstawowej nr 141 na łódzkim Olechowie ©Grzegorz Gałasiński

  Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie i jej osiem okręgowych oddziałów opublikowało wyniki państwowego sprawdzianu szóstoklasistów. Poniedziałkowe raporty CKE oraz Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi są bardzo skromne - podają średnią liczbę punktów zdobytych przez uczniów w kraju oraz w okręgu naszej OKE. Informacje o tym, jak wypadły powiaty i konkretne szkoły, mają pojawić się we wtorek.


  Z poniedziałkowych wyników można wyczytać niepokojące dane. Przeciętny 13-latek z województwa łódzkiego miał wynik gorszy od ogólnokrajowego. Wprawdzie zadecydowały o tym setne punktu, ale taka sytuacja ma miejsce pierwszy raz w tej dekadzie.

  Na sprawdzianie, który odbył się 4 kwietnia, szóstoklasista mógł zdobyć maksymalnie 40 punktów. 13-latek z Łódzkiego uzyskał średnio 23,99 pkt. Ogólnopolska przeciętna to 24,03 pkt. Możemy pocieszać się informacją, że tradycyjnie nasi uczniowie okazali się lepsi od rówieśników ze Świętokrzyskiego - ten region także podlega OKE w Łodzi.

  Na teście sprzed roku przeciętny uczeń z Łódzkiego uzyskał 22,75 pkt i był to wynik o 0,15 pkt lepszy od średniej ogólnopolskiej. Małgorzata Dudkiewicz-Świerzyńska, wicedyrektor OKE w Łodzi, tłumaczy, że wyników z różnych lat nie da się porównywać patrząc tylko na uzyskane w regionach punkty.

  - Na ich podstawie można przyglądać się pracy konkretnej szkoły sprawdzając, czy znalazła się w niższej, tej samej lub wyższej staninie niż w poprzednich latach - mówi wicedyrektor OKE w Łodzi.

  Staniny to przedziały ustalane przez ekspertów komisji w oparciu o wyniki szkół z całej Polski. Takich przedziałów jest 9. W najlepszym z nich po sprawdzianie z 2013 r. znalazło się 4,1 proc.wszystkich podstawówek w Polsce, zaś z województwa łódzkiego - 3,5 proc.

  Od lat wynik sprawdzianu w jakiejś mierze zależy od miejsca zamieszkania ucznia. Na obszarze podległym OKE w Łodzi różnica między absolwentami podstawówek ze wsi i z ośrodków do 20 tys. mieszkańców, a dużymi miastami wynosi prawie 2 pkt - na korzyść tych ostatnich.

  Na etapie kończenia podstawówki ta rozpiętość jeszcze o niczym nie decyduje, bowiem sprawdzianu nie można nie zdać, bez względu na wynik, a do tego jeszcze każdy uczeń ma zagwarantowane miejsce w swoim gimnazjum rejonowym. Jeżeli zaś po wakacjach chce pójść do innej szkoły, którą uważa np. za lepszą, zwykle brane są pod uwagę oceny z pierwszego semestru. Dlatego test ma znaczenie głównie informacyjne.

  Ma ocenić, w jakim stopniu uczeń opanował czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce.

  - Nauczyciele, patrząc na wyniki sprawdzianu, otrzymują informacje, na jakie tematy i umiejętności powinni zwrócić szczególną uwagę w pracy z uczniami - powiedziała Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej podczas pobytu w Sędziszowie w woj. świętokrzyskim.

  Minister przypomniała, że sprawdzian przeprowadzany jest od 12 lat oraz że na początku uczniowie mieli problemy z odczytywaniem informacji i z wykorzystaniem wiedzy w praktyce.

  - Ostatnie dwa lata pokazują, że w tych umiejętnościach zrobili postępy. To oznacza, że nauczyciele zmieniają sposób uczenia - oceniła Szumilas.

  Najtrudniejsze zadanie na teście polegało właśnie na wykorzystywaniu wiedzy w praktyce. Uczniowie musieli policzyć, ile litrów wody pada rocznie na trawnik o kształcie trzech połączonych prostokątów. Mieli podane informacje o długości wszystkich boków trawnika w metrach oraz dane o rocznych opadach na metr kwadratowy w okolicy.

  Za rozwiązanie tego zadania uczniowie uzyskali średnio 39 proc. punktów możliwych do zdobycia.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uczniowie z Łódzkiego słabsi niż rówieśnicy

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 16

   Tytuł do artykułu pisał uczeń z Łódzkiego?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Słuszną linię ma nasza władza

   belfer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 18

   Likwidujmy szkoły, zamykajmy świetlice i biblioteki, ograniczajmy domy kultury. Budujmy stadiony dla kibolskiego bydła. Będzie JESZCZE lepiej.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry