Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Mia100 talentów” ma przekonać łódzkich olimpijczyków do studiowania w Łodzi

Agnieszka Magnuszewska
Łukasz Sobieralski/archiwum
Łódzkie uczelnie chcą zatrzymać zdolnych maturzystów. Dlatego wspólnie z magistratem przygotowują dla młodych łodzian specjalny program nauczania.

W przyszłym roku magistrat może rozpocząć realizację nowego projektu skierowanego do zdolnych maturzystów „Mia100 talentów”. Na razie projekt uchwały w tej sprawie zgłosiła Monika Malinowska-Olszowy, radna PO, a na najbliższej sesji ocenią go pozostali radni. Do współpracy z magistratem chętne są trzy uczelnie: Politechnika Łódzka, Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Medyczny. Przyłączyć się też mają szkoły ponadgimnazjalne.

- Sporo zdolnych osób, które kończą łódzkie szkoły ponadgimnazjalne, wybiera studia poza Łodzią, głównie w Warszawie, Poznaniu i Krakowie. Chcemy ten trend odwrócić i zaproponować taki program lub tryb nauczania, by maturzyści wybierali łódzkie uczelnie - mówi radna Malinowska-Olszowy. - Mam też nadzieję, że programem „Mia100 talentów” przyciągniemy do łódzkich uczelni zdolnych maturzystów z innych dużych miast.

Nowe kierunki studiów na łódzkich uczelniach

Oferta nowego programu ma być opracowana po przeprowadzeniu badań fokusowych.

- Zrealizujemy je w tym miesiącu. Zapytamy młodych ludzi czego oczekują od studiowania, a także od mieszkania w Łodzi - mówi Dariusz Koperczak z Centrum Karier i Współpracy z Pracodawcami Uniwersytetu Łódzkiego.

Uczelnie chcą wykorzystywać nawzajem swoje pomysły, bo niektóre wprowadzone przez nie rozwiązania już się spotkały z akceptacją zdolnych studentów.

- Projekt „Mia100 talentów” jest krokiem naprzód i zakładamy, że sprosta ambitnym maturzystom. To właśnie z myślą o nich Politechnika Łódzka utworzyła indywidualną ścieżkę studiowania, która umożliwia zdobycie tytułu inżyniera w trzy lata, magistrat w rok, a po kolejnych dwóch latach tytułu doktora - tłumaczy Anna Boczkowska z działu promocji PŁ. - Wybitnych studentów włączamy od początku w projekty badawcze. Pracują oni w interdyscyplinarnych zespołach nad konkretnymi projektami.

Prywatne uczelnie w Łodzi walczą o studenta nawet w środku roku akademickiego

Łódzkie uczelnie mają coraz mniej studentów spoza regionu łódzkiego.

Dlatego Uniwersytet Medyczny stara się znaleźć swoich studentów już w ogólniaku. Współpracuje z siedmioma liceami z Łodzi i jednym z regionu.

- Program patronacki ma skłonić młodych ludzi do przyjścia na naszą uczelnię. Co tydzień mamy w liceach wykłady i zajęcia laboratoryjne, które cieszą się wielkim zainteresowaniem - mówi Anna Pielesiak-Kielman z Uniwersytetu Medycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki