Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złodzieje grasują na ogródkach działkowych w Łodzi

Jacek Losik
Grzegorz Gałasiński / archiwum
Złodzieje rozpoczęli plądrowanie ogródków działkowych w Łodzi. Policja radzi, co robić, aby zabezpieczyć się przed wizytą niechcianych gości.

Ten scenariusz powtarza się co roku. Gdy na dworze robi się zimniej i szybciej zapada zmrok, w ogródkach działkowych częściej pojawiają się złodzieje. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Milenium” przy ulicy Plantowej w Łodzi.

- Na naszych działkach grasuje złodziej - alarmuje jeden z działkowiczów na forum internetowym ROD. - W nocy z 15 na 16 października ukradł dużo iglaków, które na działce posadziłem wiosną tego roku. Nie jesteśmy jedynymi, którzy padli ofiarą tego bandyty. Wiemy o innych przypadkach kradzieży. Ostrzegamy innych, bądźcie czujni!

O problemie wie Włodzimierz Kozakiewicz, wiceprezes ROD „Milenium”.

- Najczęściej giną rośliny iglaste. Chcemy temu przeciwdziałać, instalując monitoring - zapowiada Kozakiewicz.

Policja w Łodzi odnotowała we wrześniu i październiku kradzieże z włamaniem do altanek. W ogródkach działkowych w rejonie ulicy Odolanowskiej złodziej wybił szybę w altanie i skradł telewizor, rejestrator jazdy i dwie kamery monitoringu. Przy ulicy Brzezińskiej złodziej ukradł dwa piece gazowe. Z działek przy ulicy Rymanowskiej przestępcy po wybiciu szyby w oknie altany zabrali przetwory spożywcze, narzędzia elektryczne i wodociągowe oraz sprzęt rtv. Przy ulicy Lodowej złodzieje wypchnęli okno w podpiwniczeniu budynku na działce, po czym ukradli laptop i kosiarkę. W większości przypadków straty liczone są na ponad 2 tys. zł.

Joanna Kącka, rzeczniczka komendanta wojewódzkiego policji w Łodzi, przypomina, że nikt nie ochroni lepiej mienia niż sam właściciel, dlatego podaje najważniejsze zasady bezpieczeństwa.

- Na działce nie powinniśmy pozostawiać wartościowych przedmiotów podczas naszej nieobecności. Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, cenniejszej biżuterii, akcji i obligacji jest bank. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują ukryte precjoza i pieniądze w różnego rodzaju bieliźniarkach, torebkach po cukrze czy też za obrazami - twierdzi funkcjonariuszka.

Ponadto policja radzi, aby opisać marki i typy przechowywanych na działkach urządzeń (np. rowerów, sprzętu rtv itp.). Te, które nie mają numerów fabrycznych, warto oznakować inicjałami lub innymi danymi.

- W przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością - mówi młodszy inspektor Joanna Kącka. - Nie warto kusić złodzieja, chwaląc się bogactwem. Lepiej unikać przygodnych znajomości. Warto również sprawdzić tożsamość osób, które oferują skoszenie trawnika lub wykonanie innych robót. Nieocenione są także dobre kontakty z sąsiadami. Poproszenie ich o chwilowe zapalenie światła lub otwarcie okna może odstraszyć złodzieja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki