Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Orzeł” studentów Politechniki Łódzkiej szósty w australijskim wyścigu bolidów solarnych [ZDJĘCIA]

Paweł Patora
Studenci z Politechniki Łódzkiej po znakomitym występie w Australii, w pojeździe własnej konstrukcji „Eagle 1” czyli „Orzeł 1”, wrócili do Łodzi

W poniedziałek młodzi ludzie z KGHM Lodz Solar Team zostali powitani przez władze uczelni i Wydziału Mechanicznego PŁ, a także spotkali się z dziennikarzami.

Prof. Stanisław Bielecki, rektor PŁ podkreślił, że sukces odniesiony przez przyszłych inżynierów jest wynikiem ich pasji oraz chęci tworzenia i kreowania czegoś nowego, a nawet wprost niemożliwego.

Istotnie, łódzcy studenci, którzy stworzyli pierwszy polski zespół startujący w organizowanym od 1987 r. w Australii Bridgestone World Solar Challenge, mogą być dumni z osiągniętego wyniku. Nie tylko znaleźli się wśród 60 procent zespołów, które w tym roku ukończyły te trudne zawody, nie tylko zejęli wysokie szóste miejsce w klasie Cruiser (samochodów miejskich), ale też zostali uznani za najlepszy z zespołów debiutujących w imprezie. Otrzymali też nagrodę dla teamu, który przykładał największą wagę do bezpieczeństwa, zarówno podczas konstruowania samochodu, jak i podczas jazdy. Była to jedna z trzech głównych nagród. Pozostałe dwie przyznano za pojazd najszybszy i najładniejszy.

Jedną ze zdobytych statuetek studenci przekazali wczoraj rektorowi Bieleckiemu, a drugą prof. Bogdanowi Kruszyńskiemu, dziekanowi Wydziału Mechaniczego PŁ.

Całkowity budżet przedsięwzięcia, obejmującego zbudowanie bolidu, przelot zespołu oraz pojazdu z wyposażeniem do Australii i z powrotem, a talkże koszty pobytu na antypodach, wyniósł 2,5 mln zł. Większość tej kwoty wyłożyli sponsorzy, których potrafili pozyskać sami studenci.

Ta duża, jak na polskie warunki, kwota okazała się jednak wielokrotnie mniejsza od funduszy sięgających nawet kilkudziesięciu milionów euro, jakimi dysponowały zespoły konkurujące z łódzkim. Mimo to, jak podkreślił wczoraj prof. Łukasz Kaczmarek, prodziekan Wydziału Mechanicznego, studenci biorący udział w skonstruowaniu łódzkiego bolidu solarnego znaleźli się w światowej elicie konstruktorów aut solarnych.

Dr Przemysław Kubiak, opiekun studenckiego teamu dodał, że uznanie bolidu „Eagle 1” za pojazd najbezpieczniejszy wynikało m. in. ze spełnienia wszystkich wymagań regulaminowych i znakomicie przygotowanej dokumentacji technicznej, przyjętej bez zastrzeżeń przez organizatorów.

Matylda Stefanowska z Lodz Solar Team powiedziała, że podczas zawodów panowała wspaniała atmosfera, której łódzcy studenci w ogóle się nie spodziewali. Mimo silnej rywalizacji, zespoły współpracowały ze sobą i gdy jakikolwiek team miał kłopoty, mógł liczyć na pomoc pozostałych.

Przypomnijmy, że wyposażony w panele słoneczne o powierzchni 6 m kw. i dwa silniki elektryczne w tylnych kołach „Eagle 1”, przejechał podczas wyścigu 3 tys. km z Darwin do Adelaide. Zdobyte doświadczenia studenci wykorzystają do ulepszenia bolidu przed planowanym startem w kolejnych zawodach we wrześniu 2016 r. w RPA. Natomiast już w grudniu br. pokażą film ze swej australijskiej przygody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: „Orzeł” studentów Politechniki Łódzkiej szósty w australijskim wyścigu bolidów solarnych [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki