Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało w Sieradzu [ZDJĘCIA]

Dariusz Piekarczyk
Tłumy wiernych wzięły udział w procesji Bożego Ciała, która wyszła z prastarej sieradzkiej kolegiaty (kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych) i szła między innymi przez Rynek, gdzie był jeden z czterech ołtarzy.

Uwagę zwracała barwna asysta w strojach ludowych. Byli także członkowie Bractwa Kurkowego. Uroczystościom przewodniczył ksiądz prałat Marian Bronikowski, proboszcz kolegiaty.

Kolegiata jest jedną z najstarszych świątyń na ziemiach polskich. Już w roku 1794 Michał Baliński pisał w swojej "Starożytnej Polsce" o sieradzkiej farze jako o "kościele odległej starożytności sięgającym". Z kolei Adam Naruiszewicz w "Historii narodu polskiego" wspomina, że kościół istniał tutaj od zarania chrześcijaństwa.

Najprawdopodobniej pierwszy kościół, drewniany, powstał w połowie XI wieku. W 1233 roku w Sieradzu, a nie np. na Wawelu, odbył się synod biskupów całej ziemi polskiej. Odbył się w farze. Ten pierwotny kościół spalony został przez Krzyżaków w 1331 roku. W 1370 król Kazimierz Wielki nakazał wybudowanie w miejscu spalonego kościoła nowej świątyni, którą w 1447 roku restaurowano, po kolejnym pożarze.

W nieznacznie zmienionej formie świątynia istnieje do dziś, choć w roku 1645 ponownie strawiona została przez ogień. Za to w 1729 roku farę podniesiono do godności kolegiaty. Była nią aż do 1819 roku, a potem ponownie została kolegiatą w roku 1993.

W fasadzie świątyni wbudowane są oddrzwia z sieradzkiego zamku, który pięknie w "Krzyżakach" opisał Henryk Sienkiewicz. Po zamku nie ma śladu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki