Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Personalne roszady w łódzkich teatrach

Łukasz Kaczyński
Nową twarzą „Jaracza” jest Magdalena Jaworska z PWST
Nową twarzą „Jaracza” jest Magdalena Jaworska z PWST Paweł Łacheta
W nowy sezon łódzkie teatry weszły z mniejszymi lub większymi korektami zespołów artystycznych.

Najbardziej gruntowne zmiany nastąpiły w Teatrze Wielkim wraz z pojawieniem się nowego dyrektora, powołanego w drodze konkursu Pawła Gabary, od 1998 roku dyrektora Teatru Muzycznego w Gliwicach, w 2001 roku zlikwidowanego i pod nazwą Gliwicki Teatr Muzyczny połączonego z Operetką Śląską. Zarząd Województwa, który jest organizatorem także Teatru im. Jaracza, zaakceptował z kolei Sebastiana Majewskiego, dramaturga i reżysera, na nowego zastępcę ds. artystycznych dyrektora Wojciecha Nowickiego. Majewski wskazany był w drodze wewnętrznego głosowania przez większość zespołu aktorskiego, po tym jak wieloletni szef artystyczny Waldemar Zawodziński odszedł wskazując jako powód „ekonomiczny terror” narzucany instytucji.

Na zastępcę ds. artystycznych dyrektor Gabara wybrał młodego (rocznik 1977) dyrygenta Wojciecha Rodka, z którym od 2010 roku pracował jako kierownikiem muzycznym w GTM. Dyrektor rozstał się za to z kierownikiem chóru Waldemarem Sutrykiem, który za pracę z chórzystami i powołanie Chóru Dziecięcego TW, z sukcesami prowadzonego przez niego według autorskiego programu, został przez łódzkich recenzentów uhonorowany Złotą Maską. Rodzice żalili się mediom, że nie zostali poinformowani o zmianach, a z oświadczenia dyrekcji wynika, że chór dziecięcy ma pozostać częścią składową zespołu artystycznego TW. Sutryka zastąpił młody obiecujący chórzysta i dyrygent Dawid Jarząb, zaś Chór TW uzupełniły Magdalena Cierzniewska i Joanna Śmiałkowska. Z zespołu solistów odeszli Adam Szerszeń (baryton) i Elwira Janasik (mezzosopran), którzy mają współpracować ze sceną na podstawie umów cywilnych. Balet TW opuścili Federico Paris, Klaudia Strzelczyk, Reina Yamashita i Marta Borczakowska, których zastąpią: Alicja Bajorek, Kinga Łapińska, Luna Othnin-Girard i Koki Tachibana. Na emeryturę odeszedł też Wojciech Cłapiński, II skrzypce Orkiestry TW, do której dołączyli: Weronika Pucka (I skrzypce), Jolanta Marcisz (II skrzypce), Zbigniew Monkiewicz (waltornia).

Jak informuje rzecznik Teatru Powszechnego, Andrzej Jakubas, bez zmian w tym sezonie pozostaje zespół z ul. Legionów. Aktorzy kontraktowi podpisali umowy na sezon 2015/16, etatowi mają umowy na czas nieokreślony. W nowych premierach zobaczymy zaś aktorską młodzież: Karolinę Krawczyńską (absolwentka „filmówki”), Monikę Kępkę (po PWST w Krakowie) i Michała Lachetę (wrocławska filia PWST). Z końcem sezonu 2012/13 z „Powszechnym” rozstał się Jacek Łuczak, przez wiele lat jedna z twarzy tej sceny, nie tylko za rolę fryzjera Tonia Wziętego w farsie „Szalone nożyczki”. Teraz „czesze” widzów przedstawienia w teatrach „Kwadrat” w Warszawie i „Powszechnym” w Radomiu, gdzie występował od kilku lat równolegle.

Nowych etatów nie utworzono w Teatrze im. Jaracza, mimo iż od tego sezonu jego zespół uszczupił się o dwie nagradzane aktorskie osobowości. Pierwszą jest Mariusz Saniternik, pracujący tu najpierw w latach 1982-92 i ponownie od 2005 roku, niedawno oglądany w roli Goldbauma w „Zwłoce” Dürrenmatta w reż. Waldemara Zawodzińskiego, kinomanom bliski jako jeden z ulubionych aktorów Jana Jakuba Kolskiego. Saniternika można oglądać gościnnie w „Mistrzu i Małgorzacie” w Teatrze Lalek „Arlekin”. W luźniejszych związkach z „Jaraczem” pozostaje Barbara Marszałek, już na emeryturze, ostatnio wyróżniona na 15. Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu za rolę Matki Łarisy w spektaklu „Lekcje miłości” w reż. Pawła Sabary. Od lutego 2014 roku etatem w „Jaraczu” może cieszyć się zaś Agnieszka Skrzypczak, młoda absolwentka „filmówki”, która do zawodu weszła przebojem i przy deszczu nagród (m.in. z Nagrodą ZASP im. Nardellego za najlepszy debiut w kraju). Na deskach „Jaracza” zaczęła występować jeszcze jako studentka w 2011 roku. Nową twarzą jest tu zaś dyplomantka PWST w Krakowie, Magdalena Jaworska, laureatka jednej z nagród aktorskich na 33. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Dziś współpracuje ze sceną na podstawie umowy o dzieło.

Zespół aktorski Teatru Nowego im. K. Dejmka, „osieroconego” po śmierci dyrektora Zdzisława Jaskuły ponad dwa tygodnie temu, pomniejszył Jerzy Krasuń, zmarły w czerwcu. Dwoje młodych aktorów, Aleksandra Posielężna i Hubert Kułacz, znanych już z ról w „Nowym”, będzie współpracować z nim na podstawie doangażowywania.

Gościnnie w Teatrze „Pinokio” oglądać będziemy Annę Makowską-Kowalczyk, Dominikę Majewską, Natalię Wieciech (Wydział Lalkarski PWST Wrocław) i Filipa Gurłacza (Wydział Sztuki Lalkarskiej AT w Białymstoku).

W Teatrze Lalek „Arlekin” zaangażowano Szymona Nygarda i czworo od wiosny współpracujących innych młodych lalkarzy: Kamila Witaszaka, Wojciecha Stagenalskiego, Klaudię Sikorską, Katarzynę Pałkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki