Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie przedłużenie Kościuszki? Mieszkańcy bloku przy Piotrkowskiej wolą parking

Agnieszka Magnuszewska, Jacek Losik
Projekt nowej ulicy i deptaku
Projekt nowej ulicy i deptaku
Plan zagospodarowania okolic katedry natrafił na kolejne protesty. Tym razem łodzianie przeciwstawiają się przedłużeniu al. Tadeusza Kościuszki.

Przedłużenie al. Kościuszki od ul. Żwirki do al. Politechniki miało być zrealizowane do końca 2017 r. Jednak trudno uwierzyć, by termin ten został dotrzymany, bo w tegorocznym budżecie nie ma zarezerwowanych pieniędzy na ten cel. Zarząd Dróg i Transportu uznał, że ma ważniejsze inwestycje do realizacji w tym roku, a przede wszystkim chce remontować torowiska. Dlatego budowa nowej drogi może się zakończyć tylko na budowie skrzyżowania al. Politechniki z ul. Wołową, które powstało w tym roku przy Sukcesji.

Jeśli ZDiT znajdzie w kolejnych latach pieniądze na budowę przedłużenia Kościuszki, to nie trzeba będzie drugi raz rozkopywać al. Politechniki.

- Wszystkie podłączenia, jakie byłyby potrzebne do tego, by włączyć nową drogę do skrzyżowania al. Politechniki z ul. Wołową, zostały już wykonane - mówi Piotr Grabowski, rzecznik ZDiT.

CZYTAJ: Skwer na tyłach kościoła św. Mateusza. Politechnika, parafia i lekarze protestują

Za nowym skrzyżowaniem droga ma mieć jedną jezdnię po jednym pasie w każdą stronę i przebiegać między Halą Expo a halą sportową. Dalej zostanie poprowadzona przez ul. Potza do ul. Wólczańskiej, gdzie będzie się rozszerzać do jezdni z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. I taką szerokość droga ma mieć aż do ul. Żwirki. Szacowany koszt całej inwestycji to 36 mln zł.

Przedłużenie al. Kościuszki zostało uwzględnione we wstępnym planie zagospodarowania obszaru w rejonie ulic: Piotrkowskiej, Czerwonej, Brzeźnej, Wólczańskiej, Radwańskiej, Abramowskiego, Kilińskiego, Tylnej, Sienkiewicza i Tymienieckiego. Zgodnie z dokumentem, przygotowanym przez Miejską Pracownię Urbanistyczną w Łodzi, przy przedłużonej alei mają stanąć budynki np. biurowce usługowo-handlowe. Inwestycja, choć nadal nie wiadomo, kiedy dokładnie zostanie zrealizowana, już wzbudziła sprzeciw mieszkańców bloku przy ul. Piotrkowskiej 235/241.

Protestują oni, bo nowa droga oraz przylegające do niej budynki spowodują, że będą mieć mniej miejsc parkingowych. Jak przekonują mieszkańcy bloku przy Piotrkowskiej 235/241, którzy pojawili się na komisji planu przestrzennego, budownictwa, urbanistyki i architektury, na której pracownia zaprezentowała projekt, już w tym momencie nie ma gdzie parkować.

- Porzekadło „bójmy się naszych wrogów, którzy chcą nas uszczęśliwić”, w naszym przypadku doskonale się sprawdza. Plan, który został nam przedstawiony, został zrobiony tak, jakby ktoś chciał nam zrobić na złość - mówił jeden z mieszkańców bloku.

Plan jest na etapie pierwszego wyłożenia, czyli jego ostateczna wersja może znacząco odbiegać od pierwowzoru, jednak Robert Warsza, dyrektor MPU podkreśla, że prze-dłużenie al. Kościuszki jest konieczne.

- Musimy usprawnić komunikacyjnie tę okolicę. Nie możemy zrezygnować z tego projektu - mówi Robert Warsza. - Ulica musi być również obudowana, aby nie raziła lukami w zabudowie, tak jak jest to na innych odcinkach al. Kościuszki. Będziemy starali się jednak dojść do kompromisu, rozgęścić zabudowę oraz wypracować więcej miejsca na samochody - zapewnia Robert Warsza.

Jedną z możliwości, które MPU bierze pod uwagę, jest budowa wielopoziomowego parkingu lub zagospodarowanie terenu w innym miejscu nieopodal bloku.

Skwer na tyłach kościoła św. Mateusza również wzbudził protesty

W tym samym planie zagospodarowania przestrzennego znajduje się punkt, dotyczący urządzenia skweru między placem Katedralnym i ul. Czerwoną.

Ten pomysł Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi spotkał się z ostrym sprzeciwem właścicieli działek, których dotyczy projekt. Zgodnie z dokumentem, do skweru miałyby prowadzić dwie drogi dojazdowe: odchodzące od pl. Katedralnego i od ul. Czerwonej, a także chodnik i ścieżka rowerowa odchodząca od ul. Wólczańskiej. Przeciwko tym planom zgodnie zaprotestowały Kuria Archidiecezji Łódzkiej, Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi i parafia ewangelicko-augsburska, ponieważ to ich działki przepołowiłyby drogi. Politechnika Łódzka sprzeciwia się natomiast samemu tworzeniu skweru pod oknami IX Domu Studenta PŁ, w którym mieszkają również pracownicy uczelni. Zdaniem Janiny Mrozowskiej, dyrektorki osiedla akademickiego PŁ, skwer obniżyłby poziom bezpieczeństwa okolicy.

Dyrektor MPU zapewnił, że uwagi zostaną uwzględnione w kolejnej odsłonie planu.

los

O tym mówiło się w Łodzi i w regionie w ubiegłym tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki