Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

DBC: kręgosłup wspomagany nowoczesną technologią

Wiktor Sawiuk
Dolegliwości kręgosłupa nękają ludzi od zarania dziejów. Od wieków bowiem niektóre profesje wykonywane są w warunkach narażających kręgosłup na urazy i zwyrodnienia. To nie tylko praca wymagająca dźwigania i obfitująca w urazy ale też wykonywana na siedząco lub stojąco.

Współczesne czasy jeszcze bardziej przykuły ludzi do krzeseł, foteli i biurek a codzienne życie rzadko wymaga od nas ruchu. Ludzie żyją coraz dłużej a przecież wiele dysfunkcji kręgosłupa pojawia się z wiekiem.

Tak jak schorzenia kręgosłupa, ludziom od wieków towarzyszą terapie, próbujące tym dolegliwościom zaradzić. Nastawianie kręgów, masaże to terapie znane od wieków, od dziesięcioleci znamy też termoterapię - leczenie zimnem i ciepłem - o której już pisaliśmy w naszym cyklu. Powszechność kłopotów z kręgosłupem, których przyczyny sięgają jeszcze epoki, kiedy gatunek ludzki przyjmował postawę pionową, sprawia, że specjaliści wielu dziedzin nauki nieustannie doskonalą metody leczenia kręgosłupa.

Zwieńczeniem tych starań jest, w chwili obecnej, Aktywna Terapia DBC (Documentation Based Care). Wynaleziona i zastosowana po raz pierwszy w Finlandii podbija świat. Dlaczego? Terapia, do której zaprzęgnięto najnowocześniejsze technologie, łącznie z komputerami, polega nie tylko na poddawaniu ciała pacjenta zbawiennym ćwiczeniom rehabilitacyjnym ale też - poprzedzającej terapię - szczegółowej i zindywidualizowanej diagnozie. Najpierw aparat DBC dokładnie mierzy - i notuje oraz zapamiętuje - ruchomość, siłę i sprawność kręgosłupa we wszystkich jego odcinkach. Później – na podstawie zanotowanych parametrów i komputerowych programów - fizjoterapeuta dobiera optymalne ćwiczenia, ich zakres i intensywność.

- Nie było wcześniej tak spójnej i skutecznej metody łagodzenia bólów kręgosłupa - mówił niedawno „Dziennikowi” dr n. med. Łukasz Kikowski, dyrektor Ośrodka Profilaktyki i Rehabilitacji NZOZ Creator w Łodzi, gdzie metoda jest od niedawna dostępna. Potwierdzają to badania: u ponad 80 procent pacjentów leczonych metodą DBC dolegliwości bólowe słabną, u ponad 75 procent zanotowano przyrost siły i poprawę ruchomości kręgosłupa i kończyn.

Metodę DBC wykorzystuje się w leczeniu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego w fazie podostrej i przewlekłej. Oznacza to pewne ograniczenia w jej stosowaniu.

- To aktywna terapia kręgosłupa. Pacjenci do stosowania tej metody są odpowiednio kwalifikowani. DBC wymaga od chorego sprawności i aktywności - wyjaśnia prof. Włodzimierz Jarmundowicz, wrocławski neurochirurg.

Podstawowa terapia metodą DBC trwa sześć tygodni. Jej przebieg jest, jak wspomnieliśmy, na bieżąco monitorowany. Śledzenie postępów, jakie pacjent robi pozwala podejmować decyzję o przedłużeniu terapii do ośmiu a nawet dwunastu i więcej tygodni. Zdaniem Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, które rekomendowało metodę DBC i analizowało jej skuteczność, wystarczą ćwiczenia dwa razy w tygodniu.

Wcześniejsza analiza stanu kręgosłupa każdego pacjenta sprawia, że terapia jest indywidualnie dobierana do jego ograniczeń i możliwości. - Odpowiednio do wyników pomiarów dobierane są ćwiczenia, które wykonuje się na specjalnych urządzeniach o regulowanym zakresie obciążeń. To pozwala stopniowo zwiększać intensywność ćwiczeń i precyzyjnie dawkować ją do stanu funkcjonalnego kręgosłupa. Dzięki temu jest to metoda bezpieczna - wyjaśnia prof. Andrzej Wall, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Konkurs

To już ostatnie pytanie naszego konkursu. Prawidłowa odpowiedź premiowana jest, tym razem, zaproszeniem na zabieg metodą DBC w Ośrodku Profilaktyki i Rehabilitacji Creator w Łodzi przy ul. Kopernika 55a. Wystarczy odpowiedzieć – w najbliższy poniedziałek pod nr tel. 42 665-93-54 od godz. 10 do 11 - na pytanie „Jak długo trwa podstawowa terapia metodą DBC?” Zaproszenie otrzyma pierwszy autor prawidłowej odpowiedzi.

Już w najbliższy wtorek, 24 bm, o godzinie 18 ośrodek „Creator” organizuje „Drzwi otwarte”, gdzie będzie można zobaczyć, jak działa metoda DBC i zwiedzić ośrodek a każdy uczestnik spotkania otrzyma kupon na 50-procentowy rabat na zabieg DBC. Zapisy i szczegóły: [email protected].

Aż do końca listopada nasi Czytelnicy mogą też zadawać pytania specjalistom z ośrodka „Creator” na temat schorzeń kręgosłupa i terapii DBC, pisząc na adres [email protected] lub dzwoniąc pod nr 731-054-313. Najciekawsze pytania i odpowiedzi opublikujemy w serwisie www.dzienniklodzki.pl/creatorzdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki