Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urząd pracy sprawdza satysfakcję przedsiębiorców

Małgorzata Kulka
Łukasz Kasprzak
Urzędy pracy zacieśniają współpracę z przedsiębiorcami. Badają ich potrzeby i... zadowolenie. Chętnych do pracy za granicą szkolą, jak znaleźć legalne zatrudnienie i nie dać się oszukać.

Rynek pracy jest coraz bardziej łaskawy dla bezrobotnych. Stopa bezrobocia spada systematycznie od prawie dwóch lat, wyraźnie widać to w województwie łódzkim. Jednym z najwyższych spadków bezrobocia, odnotowanych w ciągu ostatniego roku, mogą się pochwalić powiaty: radomszczański, opoczyński, tomaszowski i zgierski.

Żeby bezrobotnych było jeszcze mniej, urzędy pracy zaczynają bliżej współpracować z przedsiębiorcami, oferującymi zatrudnienie. Z drugiej jednak strony dla tych, którzy zatrudnienia w Polsce raczej nie szukają, mają oferty praca z zagranicy.

W Radomsku urzędnicy z pośredniaka wpadli ostatnio na pomysł badania satysfakcji ze współpracy wśród pracodawców z tego powiatu. Urzędnicy przygotowali specjalną ankietę, w której pytają przedsiębiorców m. in. o to, czy zatrudniają nowych pracowników, czym się kierują podczas rekrutacji i na jakie natrafiają problemy, a także czego oczekują od urzędu pracy. Ankiety można wypełniać do końca miesiąca. W jakim celu?

- Zależy nam na tym, by kierować pieniądze tam, gdzie istnieje realna szansa na zatrudnienie. Znamy specyfikę naszego rynku pracy, ale interesujemy się wszelkimi zmianami i nowymi tendencjami - tłumaczy Łukasz Więcek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomsku.

Urzędy pracy będą współpracować z prywatnymi agencjami

Na współpracę z pracodawcami stawiają też inne urzędy pracy, niekoniecznie jednak przygotowują ankiety.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z przedsiębiorcami. Jeśli to możliwe, odpowiadamy na ich sugestie i wątpliwości - wyjaśnia Henryka Gawrońska z PUP w Piotrkowie Tryb.

Jak dodaje, właśnie za kilka dni urzędnicy organizują spotkanie z pracodawcami, podczas którego chcą dowiedzieć się, jakie są ich potrzeby i plany rozwojowe.

W wielu przypadkach to właśnie pracodawcy wskazują kierunki szkoleń dla szukających zatrudnienia, jakie mają organizować urzędy pracy.

- Od dłuższego czasu zapraszamy przedsiębiorców do współpracy w planowaniu kierunków szkoleń, tak jest też w tym roku. To właśnie na tej podstawie później organizujemy kursy - wyjaśnia dyrektor PUP w Radomsku. - Na przykład po informacjach od pracodawców zrezygnowaliśmy ze szkoleń grupowych, a stawiamy raczej na tryb indywidualny. Szkolenia w grupach organizujemy raczej na konkretne zlecenia od firm.

Bezrobocie w regionie łódzkim spada najszybciej w kraju

PUP pomagają także osobom zdecydowanym na wyjazd i pracę za granicą. Doradzają im, jak zrealizować ten plan. Oferty pracy w państwach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii w ramach sieci EURES realizują doradcy z wojewódzkich urzędów pracy. To oni ruszyli ostatnio w teren, by prowadzić zajęcia w powiatowych urzędach.

- Spotkania organizowane są cyklicznie, staramy się co roku poprowadzić co najmniej jedno w danym powiecie - mówi Katarzyna Wesoła, kierownik wydziału międzynarodowego pośrednictwa pracy w WUP w Łodzi.

Urzędniczka tłumaczy, że spotkania te nie mają zachęcać do wyjazdu.

- Jeśli ktoś podejmie taką decyzję, uczymy, jak znaleźć oferty pracy w internecie, jak bezpiecznie i legalnie załatwić formalności - mówi Katarzyna Wesoła.

Następne spotkanie będzie w PUP Łasku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki