Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejki do lekarzy w Łódzkiem. Chcesz pomocy? Uzbrój się w cierpliwość

Redakcja
Od 2011 roku dostęp do specjalistów opieki zdrowotnej systematycznie  się pogarsza
Od 2011 roku dostęp do specjalistów opieki zdrowotnej systematycznie się pogarsza Anna Kaczmarz/archiwum Polska Press
Długie kolejki do specjalistów stały się normą. Z roku na rok czekamy coraz dłużej, a na prywatne wizyty nas nie stać.

O tym, jak trudno dostać się do wielu specjalistów na wizytę, nie trzeba nikogo przekonywać. Lekarze narzekają, że z roku na rok przyjmują dziennie coraz mniej pacjentów ze względu na biurokratyczne zmiany i konieczność wypełniania dokumentacji, chorego jednak to nie interesuje. Jeśli go boli, chce natychmiast otrzymać fachową pomoc. Tak jak pani Edyta z Łodzi, która miała silne bóle z powodu stanu zapalnego dziąsła i aktywnej przetoki. Nie była w stanie normalnie funkcjonować. Przedawkowała środki przeciwbólowe, trafiła nawet na pogotowie stomatologiczne przy ul. Sienkiewicza, ale było tylko gorzej. Na fotelu dentystycznym położyła się dopiero po trzech dniach męczarni. Za wizytę niestety musiała zapłacić, bo leczenie na koszt NFZ było możliwe dopiero w przyszłym roku.- Tak długo czekać nie mogłam - przyznaje kobieta.

Średni czas oczekiwania na wizytę u stomatologa w miejskich przychodniach to kilkanaście dni. Tak w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Pytanie, czy jesteśmy w stanie wytrzymać tak długo z bólem? Nie wszystkich w końcu stać na prywatne wizyty. A czekających jest wielu, co pokazują kolejki do specjalistów. W Łodzi najdłużej czeka się na konsultację endokrynologa, czyli specjalisty zajmującego się leczenim zaburzeń hormonalnych. Średni czas oczekiwania w Miejskim Centrum Medycznym im. Jonschera to ponad 400 dni. Podobnie w przypadku poradni kardiologicznej, w której średni czas oczekiwania to blisko 300 dni. Szybciej dostaniemy się do poradni w ZOZ „Bałuty”. Tu poczekamy „zaledwie” 50 dni. Jeśli nie chcemy płacić za wizytę u okulisty, poczekamy średnio ponad 120 dni. Tak jest w MCM im. Jonschera. Okazuje się, że właśnie tutaj na leczenie specjalisty trzeba czekać najdłużej.

- Oczekiwanie na wizyty do endokrynologa, kardiologa i okulisty w Miejskim Centrum Medycznym im. Jonschera wynika z tego, iż poradnie te są bardzo popularne wśród pacjentów i przyjmują w nich bardzo dobrzy specjaliści - tłumaczy Jolanta Bilińska, rzeczniczka MCM im. Jonschera.

A jak w przypadku innych specjalistów w miejskich poradniach? Najszybciej dostaniemy się do otolaryngologa. Średni czas oczekiwania w Łodzi wynosi 7 dni. Najdłuższa kolejka jest w przychodni „Widzew”. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku dzieci, które poczekają średnio 37 dni. Do poradni położniczo-ginekologicznej dostaniemy się w przeciągu kilkunastu dni, najdłużej poczekamy jednak do specjalisty w Centrum Medycznym im. Rydygiera - 28 dni.

Kolejki utworzyły się też do diabetologa - 99 dni w przychodni „Batory”, dermatologa - 133 w przychodni „Widzew”, ale już 16 dni w Centrum im. Jonschera. Gastroenterolog przyjmie nas po średnio 80 dniach, a urolog - po blisko 100.

Łodzianie jednak leczą się nie tylko u kardiologa i endokrynologa. Długie kolejki są też do rehabilitantów i fizjoterapeutów. W Łodzi na wizytę do tego typu specjalistów dostaniemy się dopiero po nowym roku. Średni czas oczekiwania na wizytę w każdej z miejskich poradni wynosi 80 - 100 dni.

Łódź nie jest jednak wyjątkiem. W całym kraju sytuacja wygląda podobnie. Z ostatnich danych fundacji Watch Health Care wynika, że w porównaniu z ubiegłym rokiem wydłużyły się kolejki do endokrynologa, kardiologa, ale też do urologa dziecięcego, alergologa i chirurgów. W skali kraju skróciły się natomiast kolejki do otolaryngologa, psychiatry i specjalisty chorób wewnętrznych.

Fakty
Od 2011 roku dostęp do specjalistów opieki zdrowotnej systematycznie się pogarsza. A będzie gorzej.

Z badania fundacji Watch Health Care wynika, że najszybciej do specjalisty można się dostać w pierwszym kwartale roku, z uwagi na nowe kontrakty z NFZ. W kolejnych miesiącach czas oczekiwania na wizytę wydłuża się, bo i pieniędzy na leczenie zaczyna ubywać.

Przeciętnych czas oczekiwania na gwarantowane leczenie w Polsce w 2012 r. wynosił 2,4 miesiąca, zaś w połowie tego roku sięgnął niemal trzech miesięcy.

AGA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki