Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Waloryzacja także w czerwcu

Andrzej Gębarowski
Polskapresse/archiwum
Waloryzacja składek polega na pomnożeniu zgromadzonych na koncie ubezpieczonego w ZUS składek na ubezpieczenie emerytalne przez wskaźnik waloryzacji. Waloryzacji podlega kwota składek zewidencjonowanych na dzień 31 stycznia roku, za który jest przeprowadzana, powiększona o kwoty z tytułu wcześniejszych waloryzacji. Waloryzacja składek przeprowadzana jest corocznie, od dnia 1 czerwca każdego roku.

Roczny wskaźnik waloryzacji składek zależy od wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji w stosunku do poprzedniego roku (w przypadku wskaźnika kwartalnego brane są pod uwagę ceny kwartalne). Drugim czynnikiem, od którego zależy wskaźnik waloryzacji, jest tzw. realny przypis składek w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, który z kolei jest pochodną m.in. wzrostu płac i liczby ubezpieczonych. Innymi słowy, wskaźnik waloryzacji składek emerytalnych zależy nie tylko od stopy inflacji, ale także od sumy wpłaconych składek przez wszystkich zobowiązanych do tego ubezpieczonych pracowników.

Wskaźniki waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne są ogłaszane do 25 maja każdego roku przez ministra pracy. Podany w tym roku wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za rok 2012 wyniósł 104,68 proc.

W przypadku, gdy ubezpieczony przechodzi na emeryturę i trzeba ustalić wysokość jego świadczenia, uwzględniana jest również waloryzacja kwartalna składek. Dokładniej rzecz biorąc, kwota składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego po dniu 31 stycznia roku, za który przeprowadzono ostatnią waloryzację roczną, jest dodatkowo waloryzowana kwartalnie na specjalnych zasadach.

W przypadku ustalania wysokości emerytury:
- w I kwartale danego roku - ostatniej kwartalnej waloryzacji składek dokonuje się za III kwartał poprzedniego roku;
- w II kwartale danego roku - ostatniej kwartalnej waloryzacji składek dokonuje się za IV kwartał poprzedniego roku;
- w III kwartale danego roku - ostatniej kwartalnej waloryzacji składek dokonuje się za I kwartał danego roku;
- w IV kwartale danego roku- ostatniej kwartalnej waloryzacji składek dokonuje się za II kwartał danego roku.

Wraz z waloryzacją składek przeprowadza się również waloryzację kapitału początkowego. Kapitał początkowy można nazwać posagiem ubezpieczonego, z którym wchodzi on w nowy system emerytalny. Ten "posag" jest ustalany przez ZUS na dzień 1 stycznia 1999 r. Piszemy o tym w czasie teraźniejszym, gdyż wciąż jest bardzo wiele osób, które nie mają ustalonego kapitału początkowego i ZUS ustala jego wysokość w miarę, jak składają one wnioski o emerytury. Często okazuje się wtedy, że nie są w stanie skompletować odpowiednich dokumentów z minionych lat pracy, ale to inna kwestia...

Waloryzacja kapitału odbywa się według analogicznych zasad co waloryzacja składek, tzn. według tych samych wskaźników i w podobnych terminach. Inaczej jest tylko z pierwszą waloryzacją, przeprowadzaną za rok 1999, gdyż oblicza się ją według odrębnego wskaźnika, wynoszącego 115,60 proc. Wskaźniki waloryzacji kapitału początkowego przyjęte dla następnych lat są takie same, jak wskaźniki waloryzacji składek.

Zasada wyliczenia kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego jest następująca: kwotę kapitału początkowego (ustalonego na dzień 1 stycznia 1999 r.) mnoży się przez wskaźnik waloryzacji kapitału początkowego za rok 1999. Uzyskany wynik mnoży się przez wskaźnik waloryzacji za rok 2000. Ten z kolei wynik mnoży się przez wskaźnik waloryzacji za rok 2001 i tak dalej - aż do ostatniego uwzględnianego wskaźnika.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki