Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2013: lepiej w miastach

Agnieszka Jasińska
Egzamin gimnazjalny 2013: uczniowie trzecich klas gimnazjów otrzymali w piątek wyniki państwowego sprawdzianu na koniec szkoły.
Egzamin gimnazjalny 2013: uczniowie trzecich klas gimnazjów otrzymali w piątek wyniki państwowego sprawdzianu na koniec szkoły. Grzegorz Gałasiński/archiwum
Uczniowie trzecich klas gimnazjów otrzymali w piątek wyniki państwowego sprawdzianu na koniec szkoły. Według Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi, uczniowie z naszego województwa nie odbiegają od poziomu ogólnopolskiego.

Tegoroczny egzamin przeprowadzony był po raz drugi na nowych zasadach. Wyniki pokazują, że duży odsetek uczniów opanował jedną z trudniejszych umiejętności: modelowania matematycznego. Gimnazjaliści dobrze poradzili sobie też z większością zadań wymagających wyszukania informacji w tekście i interpretowania danych przedstawionych na wykresie oraz rozwiązaniem zadań sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu tekstów w języku obcym.

Egzamin ujawnił również umiejętności, które gimnazjaliści opanowali słabiej. W przypadku chemii była to umiejętność krytycznej analizy przebiegu doświadczenia, z fizyki natomiast trudność sprawiło zadanie sprawdzające umiejętność dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych . Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie wymagające przeprowadzenia samodzielnego rozumowania matematycznego . W przypadku języków obcych trudność sprawiło tworzenie wypowiedzi pisemnej.

Na języku polskim trudne okazały się zadania o złożonej konstrukcji łączące w sobie zadanie typu prawda-fałsz i wyboru wielokrotnego. Żeby je poprawnie rozwiązać należało najpierw skonfrontować prawdziwość wielu informacji zamieszczonych w tabeli z analizowanym tekstem, a potem wybrać właściwą odpowiedź.

Testu nie można było nie zdać, ale przystąpienie do niego to warunek ukończenia szkoły. Poza tym decyduje o przyjęciu do wybranego ogólniaka, technikum lub zawodówki - połowę punktów w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych można zdobyć na tym sprawdzianie.

Trzydniowy egzamin gimnazjalny odbył się w kwietniu. Do 2012 r. uczniowie zdawali trzy arkusze, po zmianie jest ich sześć. Pierwszego dnia gimnazjaliści pisali język polski oraz część z zadaniami z historii i wiedzy o społeczeństwie. Z polskiego w woj. łódzkim uczniowie zdobyli średnio 62 proc. punktów, z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie - 58 proc.

Drugi dzień egzaminu to testy z matematyki i przedmiotów ścisłych w arkuszu przyrodniczym. Matematyka poszła kiepsko, nasi uczniowie zdobyli średnio 48 proc., natomiast z arkusza przyrodniczego - 59 proc.

Egzamin z wybranego języka obcego rozdzielono na część podstawową i trudniejszą - rozszerzoną -ale w walce o dobrą szkołę ponadgimnazjalną liczą się tylko punkty z arkusza łatwiejszego. Ok. 80 proc. uczniów w Łódzkiem wybrało poziom podstawowy z angielskiego.

Łódzka OKE będzie zbierać zgłoszenia od uczniów, sądzących, że ich wynik powinien być wyższy i chcących obejrzeć swoją pracę. W poniedziałek i wtorek otwiera się tzw. furtka rekrutacyjna. Wprawdzie trzecioklasiści wybierali szkołę ponadgimnazjalną, do której chcą trafić po wakacjach, do końca kwietnia, ale teraz, gdy wiedzą już, ile zdobyli punktów, mogą przez 2 dni zmienić decyzję.

Według OKE w Łodzi do egzaminu przystąpiło 37 tys. 587 spośród 37 tys. 9281 trzecioklasistów
Współpr. Maciej Kałach

***

W Łódzkiem tak jak w kraju
Wyniki tegorocznego egzaminu gimnazjalnego pokazały, że nie wszystko co powinno zostać opanowane przez uczniów, zostało opanowane. Nasi trzecioklasiści na pewno mają problem z matematyką. To sygnał dla nauczycieli, żeby temu przedmiotowi poświęcili więcej czasu. Gorzej wypadła także część rozszerzona z języków obcych. Nie ma jednak powodów do niepokoju. Ogólnie wypadamy tak jak średnia krajowa. Liczba zdobytych punktów jest niemal identyczna.
Analizując wyniki pod względem zamieszkania uczniów okazuje się, że egzamin lepiej wypadł w miastach niż na wsiach. Im większe miasto - tym lepszy wynik. Ma to związek z tym, że w mieście uczniowie mają większe możliwości kształcenia i rozwoju niż w mniejszych miejscowościach.
Danuta Zakrzewska
dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi

***

Tak zdali uczniowie w Łódzkiem:
Średnia liczba punktów na egzaminie gimnazjalnych według danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi:

  • Język polski - 62proc.
  • WOS - 58 proc.
  • Matematyka - 48 proc.
  • Przedmioty przyrodnicze - 59 proc.
  • Angielski na poziomie podstawowym - 63 proc.
  • Niemiecki na poziomie podstawowym - 58 proc.
  • Rosyjski na poziomie podstawowym - 63 proc.
  • Francuski na poziomie podstawowym - 62 proc.
  • Hiszpański na poziomie podstawowym - 76 proc.
  • Włoski na poziomie podstawowym - 95 proc.
  • Angielski na poziomie rozszerzonym - 44 proc.
  • Niemiecki na poziomie rozszerzonym - 40 proc.
  • Rosyjski na poziomie rozszerzonym - 44 proc.
  • Francuski na poziomie rozszerzonym - 61 proc.
  • Hiszpański na poziomie rozszerzonym - 76 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki