Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Ojca w niedzielę

Agnieszka Jasińska
W niedzielę będą świętować wszyscy tatusiowie. Powód? Jest Dzień Ojca.
W niedzielę będą świętować wszyscy tatusiowie. Powód? Jest Dzień Ojca. 123rf
W niedzielę będą świętować wszyscy tatusiowie. Powód? Jest Dzień Ojca. Z najnowszych danych Urzędu Statystycznego w Łodzi wynika, że mężczyźni z Łódzkiego coraz później zostają tatusiami.

W 2012 r. najczęściej dzieci rodziły się mężczyznom pomiędzy 30 a 34 rokiem życia. To 33,7 proc. wszystkich urodzeń. A jeszcze w 2010 r najczęściej ojcami zostawili panowie w wieku od 25 do 29 lat.

- Podnosi się wiek zostania ojcem. Taką tendencję obserwujemy od około 20 lat. Granica wiekowa cały czas będzie się podwyższać - podkreśla dr Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. - A wszystko przez to, że kobiety coraz później decydują się zostać matkami. Zwykle zachodzą w ciążę w wieku 28-29 lat. Ojciec dziecka najczęściej jest dwa lata starszy, więc stąd takie liczby.

Według US najrzadziej ojcami zostawali w 2012 r panowie mający poniżej 19 lat, potem powyżej 40. i pomiędzy 20-24 rokiem życia. Natomiast najczęściej, po 30-34 latkach dziecko rodziło się mężczyznom w wieku od 25 do 29 lat. Jednak w porównaniu do lat ubiegłych różnica pomiędzy pierwszą pozycją a drugą jest zdecydowanie mniejsza.

Z danych statystycznych wynika, że rodzi się coraz mniej dzieci. - Ma na to wpływ wiele czynników - twierdzi dr Szukalski. - Chodzi m.in. o kryzys, tzw. czynnik komfortowy a także różnego rodzaju zdarzenia nadzwyczajne.

Dr Szukalski dodaje jednak, że w najbliższych latach liczba urodzeń powinna wzrosnąć.

- Na dziecko będą decydować się trzydziestolatkowie, bo to już ostatni moment na ciążę - mówi dr Szukalski. - Zostawienie urodzenia dziecka na kolejne lata, może już się wiązać z problemami przy zajściu w ciążę.

Według US w Łodzi najwięcej dzieci urodziło się w 2012 r. ze związków z tej samej grupy wiekowej (25-29 lat). Natomiast ogółem ze związków małżeńskich urodziło się w ubiegłym roku 76,7 proc. maluchów. Dla porównania: w 2011 r ze związków małżeńskich urodziło się 77,6 proc. dzieci.

- Jesteśmy świadkami wzrostu urodzeń pozamałżeńskich - twierdzi dr Szukalski. - W przypadku matek poniżej 20 roku życia aż 70 proc. dzieci rodzi się poza małżeństwem. Natomiast około trzydziestki ta wartość jest minimalna. Później znów się podnosi.

Wzrastająca liczba dzieci urodzonych poza małżeństwem ma związek z upowszechnianiem się związków nieformalnych.

- Możemy wyróżnić dwa typy takich związków: stary i nowy - mówi dr Szukalski. - Stary typ to głównie związki, w których jedna osoba ma już za sobą nieudane małżeństwo i boi się znów zaangażować. Często ma też dzieci z poprzednim partnerem i one także nie chcą zgodzić się na ponowny ślub. Nowy typ to związek panny i kawalera, bez żadnych doświadczeń życiowych. Świadomie nie decydują się na małżeństwo.

30-34 lata - w takim wieku mężczyźni w Łódzkiem najczęściej zostawali ojcami w 2012 roku
76,7 proc. dzieci urodziło się w Łódzkiem w 2012 r w związkach małżeńskich
77,6 proc. dzieci urodziło się w Łódzkiem w 2011 r w związkach małżeńskich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki