Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Łódzkiego nie powinni mieć problemu z dostępem do kardiologa i onkologa

Redakcja
Mieszkańcy województwa łódzkiego mają i będą mieli zapewniony dostęp do opieki kardiologicznej i onkologicznej. Nie ma obawy.

Urodzi się mniej dzieci z wadami serca, ale jednocześnie będzie zwiększać się zapotrzebowanie na operacje kardiologiczne u dorosłych. Ta potrzeba będzie na tyle duża, że oddział kardiochirurgiczny w Uniwersyteckim Szpital Klinicznym im. WAM w Łodzi będzie bliski całkowitemu wykorzystaniu swoich zasobów. Takie prognozy na lata 2016-2029 wysnuwają specjaliści, którzy opracowali „Mapę potrzeb zdrowotnych w zakresie kardiologii dla województwa łódzkiego”.

To szumnie zapowiadany przez byłego ministra zdrowia Mariana Zembalę dokument, który opracowywano dla każdego województwa we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Mapy potrzeb zdrowotnych mają być pomocne przy kontraktowaniu świadczeń przez NFZ.

Zobacz też:SOR w szpitalu Kopernika w Łodzi. Jak wygląda praca lekarza? [ZDJĘCIA]

Opublikowano pierwsze mapy - z zakresu kardiologii i onkologii. W dokumentach szczegółowo opisano dostęp do leczenia i korzystanie z niego przez mieszkańców regionu oraz prognozowane zapotrzebowanie.

Okazuje się, że Łódzkie nie jest w tak fatalnej sytuacji, jak np. Lubuskie, gdzie brakuje ośrodka radioterapii.

Przychodnie otwarte 1 stycznia. Lekarze podpiszą umowy z NFZ

Jednym z największych problemów u nas będzie - zdaniem specjalistów - zwiększająca się liczba chorych na nowotwory piersi. W tym roku zapowiadane jest 6 tys. przypadków. Drugą taką chorobą będzie rak gruczołu krokowego - ponad 4 tys., co na tle innych województw i tak plasuje nas w końcówce rankingu dynamiki zachorowań. Dostęp do leczenia powinien być zapewniony, nie brakuje nam m.in. akceleratorów do naświetlań, zakres chemioterapii jest wystarczający podobnie jak teleterapii.

Obawa o brak miejsca dla chorych mogła dotyczyć leczenia kardiologicznego, bo liczba chorych na serce i układ krążenia zwiększy się z 26,1 do 28,4 tys. Ale problem ostatnio się rozwiązał. W szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi powstał oddział kardiochirurgiczny, a w połowie 2015 roku dostał kontrakt on z NFZ. Nie ma zatem konieczności budowy nowego ośrodka, gdyby szpital WAM wyczerpał swoje zasoby.

Łódzki NFZ nagrodził swoich pracowników. Sprawdź, jak wysokie premie i nagrody otrzymali

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie
4 stycznia 2016 roku - 10 stycznia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki